Zmiany klimatu wpływają na kierunki migracji europejskich ptaków

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Ptaki, te niewielkie i pełne wdzięku stworzenia, od zawsze fascynowały ludzi swoim pięknem, a także zdolnością do pokonywania olbrzymich dystansów podczas migracji. Dziś, dzięki najnowszym badaniom, dowiadujemy się, że te skrzydlate stworzenia mogą także być znakomitymi wskaźnikami zmian zachodzących w naszym środowisku.

 

Niedawno opublikowane badanie wykazało, że ptaki z całej Europy zmieniają swoje szlaki migracyjne. Teraz, zamiast kierować się w tradycyjne miejsca, coraz częściej wybierają północno-wschodnie obszary kontynentu. To zaskakujące odkrycie zwróciło uwagę naukowców, którzy postanowili zgłębić przyczyny tej zmiany.

 

Prowadzone przez zespół międzynarodowych naukowców badania objęły prawie wszystkie europejskie gatunki ptaków. Przez ostatnie 30 lat badano, jak różne czynniki wpływają na zmiany migracji ptaków. Wyniki pokazały, że ptaki zaczęły przemieszczać się do chłodniejszych obszarów, z przeszkodami naturalnymi, takimi jak pasma górskie i linie brzegowe, odgrywającymi kluczową rolę w tym procesie.

 

Zmiany klimatu mają ogromny wpływ na ekosystemy na całym świecie, a ptaki nie są od tego wyjątkiem. Jednak skomplikowane wzorce migracyjne i różnorodność gatunków sprawiają, że reakcje na te zmiany są nieprzewidywalne i często pozostawiają naukowców z więcej pytaniami niż odpowiedziami. Najnowsze badania jednak pomagają nam lepiej zrozumieć te złożone procesy.

 

Według dr Emmy-Liiny Maryakangas z Uniwersytetu Helsińskiego, w ciągu ostatnich 30 lat dwie trzecie populacji ptaków przemieszczało się do chłodniejszych obszarów, przesuwając się średnio o 100 kilometrów, głównie na północ i wschód. Wykazuje to, że zmiany są sterowane przez duże przeszkody, takie jak linie brzegowe, które wydają się stanowić barierę dla ptaków próbujących dostosować się do zmian klimatu.

 

Ptaki przybrzeżne są szczególnie narażone na skutki zmian klimatu. Dr Laura Bosco zauważa, że takie populacje często składają się z rzadkich i unikalnych gatunków, dla których zmiana warunków klimatycznych może być katastrofalna. Równocześnie nie mogą one przenieść się na bardziej odpowiednie obszary ze względu na obecność naturalnych przeszkód.

 

Z punktu widzenia Finlandii, która jest jednym z kierunków przemieszczania się ptaków, może to oznaczać poważne zmiany. Niektóre gatunki, takie jak kowalik, dzięcioł średni i zielony czy sikora, mają trudności z przemieszczaniem się ze Szwecji lub krajów bałtyckich do chłodniejszych części Finlandii, z powodu Morza Bałtyckiego, które stanowi naturalną barierę.

 

Najnowsze badanie rzuca nowe światło na to, jak zmiany klimatyczne wpływają na ptaki i podkreśla znaczenie ochrony przyrody i różnorodności biologicznej. Ptaki odgrywają ważną rolę w naszych ekosystemach, a ich migracje mogą mieć poważne konsekwencje dla innych gatunków i całych ekosystemów. Wiedza na ten temat jest niezbędna, abyśmy mogli podjąć skuteczne działania na rzecz ochrony naszej planety.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika wiktor wektor

No i nie ma w tym nic

No i nie ma w tym nic dziwnego, wszak ptaki migrują właśnie z powodu okresowej zmiany klimatu zwanej "porą roku". My się przyzwyczailiśmy do pewnego standardu pogodowego i każdy by chciał, żeby się on nie zmieniał ale niestety mamy niefart żyć w okresie właśnie takiej zmiany na inny "model". I co by nie mówić mimo tego że klimat ziemi zmienia się cyklicznie, to jednak nasza cywilizacyjna maniera niszczenia naturalnych mechanizmów autoregulacyjnych planety przyspiesza ten proces dodatkowo czyniąc go nieprzewidywalnym. Bo ludzkość wycina lasy, zmienia bieg rzek, osusza bagna i jeziora lub tworzy nowe w innych miejscach, a dodatkowo wszyscy emitujemy gazy cieplarniane zwane dla niepoznaki spalinami co tylko pogarsza sprawę. Urbanizacja terenów dotąd zielonych jest przykładem takiego niszczącego działania, które długofalowo przyczynia się do zmian klimatycznych - "betonoza". A żeby było ciekawiej to niedawno okazało się, że wychwalane dotąd za ekologicznośc tzw. "farmy wiatrowe" niestety osuszają grunty na których stoją.. co w konsekwencji zmniejsza intensywność i szybkość powstawania chmur deszczowych i mamy susze.. 

Portret użytkownika syriues

Po pierwsze jest powód do

Po pierwsze jest powód do zmian.

1.niszczenie ludzkości 

2.niszczenie ziemi

-mieszanie w dna

-szcepionki,antybiotyki,zle leczenie,brak opieki

-niszczenie instytucji rodziny,plemienia,korzeni, kultury

-brak zdrowych rozwiązań, samochod na wode,powietrze itp

-podpalanie lasów, amazonia,Kanada,australia,ameryka

Ptaki same z siebie migrują, bo po pierwsze szukają miejsc ,zerowisk i gniezdnych.Po drugie fala wibracji przesunęła się w innym kierunku.

 

Skomentuj