Zmiany klimatu tworzą nowe wyspy w Arktyce!

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi

Nagłe zmiany klimatyczne mogą radykalnie zmieniać krajobraz Arktyki, prowadząc do powstania nowych wysp wokół Grenlandii. To odkrycie, opublikowane w "Geophysical Research Letters", jest wynikiem badań przeprowadzonych przez zespół naukowców z Politechniki Duńskiej, którzy wykorzystali dane z sieci GNET składającej się z 61 stacji pomiarowych rozmieszczonych wzdłuż wybrzeża Grenlandii.

 

 

Podniesienie podłoża skalnego Grenlandii o 20 centymetrów w ciągu ostatnich dziesięciu lat, co odpowiada równowartości dwóch metrów na stulecie, jest przypisywane zanikowi pokrywy lodowej. Ten proces zmniejsza nacisk na leżącą pod nią glebę, co z kolei przyspiesza podnoszenie się lądu. Podczas ostatniej epoki lodowcowej, grubą pokrywą lodową dociśnięto ląd, który, mimo że lodowce cofnęły się około 12 tysięcy lat temu, nadal się podnosi, uwalniając się spod ciśnienia lodu.

 

Zwiększone topnienie pokrywy lodowej spowodowane niedawnym globalnym ociepleniem doprowadziło do dodatkowego i znacznie szybszego lokalnego podniesienia się lądu wzdłuż wybrzeża Grenlandii w ciągu ostatnich dwóch dekad. "Podnoszenie lądu, które obserwujemy na Grenlandii w tych latach, nie może być wyjaśnione wyłącznie naturalnymi procesami, które nastąpiły po epoce lodowcowej.

 

Grenlandia podnosi się znacznie bardziej. Dzięki danym z GNET możemy dokładnie izolować część podniesienia lądu spowodowanego obecnymi zmianami klimatycznymi," mówi profesor Shfaqat Abbas Khan z DTU Space, współautor badania.

 

Dodatkowo, zwiększone topnienie pokrywy lodowej i wynikające z tego lokalne podniesienie się lądu może doprowadzić do odkrycia nowych obszarów, które wcześniej były ukryte pod lodem, tworząc potencjalnie nowe wyspy w arktycznych wodach. To zjawisko nie tylko zmienia geografię Arktyki, ale także wpływa na ekosystemy i środowisko naturalne regionu.

 

Takie zjawiska geologiczne i klimatyczne, jak opisano w badaniach, podkreślają potrzebę dalszych badań nad wpływem zmian klimatycznych na krajobrazy i ekosystemy na całym świecie, zwiększając naszą wiedzę i zrozumienie tych procesów, co może mieć kluczowe znaczenie dla przyszłych strategii adaptacyjnych i ochrony środowiska.

 

 

Ocena: 

Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Dowód osobisty

Było coś mówione w

Było coś mówione w przepowiedniach o tym, że zostanie odsłonięty nowy ląd i jak widać tak się dzieje. A tylko się tak dzieje bo to są ZŁO-dzieje naszych marzeń. Podobno odkryli tam mnóstwo złoża, a nauka-owców będzie miał pretekst do własnych badań, byle by tylko pieniążki się zgadzały, nie nasze życie w spokoju i pokoju. Wojny też są pretekstem, gdy coś odkryją skanerami. Tak to jest z wami owcami, macie takich pasterzy jakich wybraliście. 

"Poznajcie prawdę, a prawda was wyzwoli" (z domu niewoli, o której sami tak dbacie, by się nie nawrócić) Jezus Chrystus

Portret użytkownika axell69

Jeśli to w ogóle prawdą  jest

Jeśli to w ogóle prawdą  jest  że  wyspy towrzą się     ja  widzę   to całkiem dobrze   bo  świat ,przeludniony podobno , może  się   w jakiejś części przesiedlić  i zamieszkać na nowych  terenach   odludniając  tereny przeludnione  co    powinno  wszelkiej żydowskiej narracji dać  znać   że my   niekoniecznie musimy  wierzyć   w ich  kłamstwa   które  nonstop cytuje   redakcja  Zmian na Ziemi  - ile  tu na ZnZ   przeczytamy  jeszcze razy   gówno prawdy   które  mają nas  nonstop poniżać    i   podprogowo  trzymać w   uwarunkowanym pół stresie   ??  Te wszystkie zabiegi     zastraszające   przypominają   mi   liturgię katolicką-  " moja  wina  moja  wina moja  bardzo wielka wina  "    oraz  " jam jest pan i bóg twój który  zawiódł  cię i pod zydowską niewolę    daprowadził "  . kto z was ma  wiedzę lub odwagę temu zaprzeczyć  ???    chętnie posłucham    dobrych argumentów   ..........    piszcie proszę ale  jedynie   prawdę  

„Dopóki nie staną się świadomi, nigdy się nie zbuntują, a dopóki się nie zbuntują, nie mogą stać się świadomi”.
-George Orwell, 1984

Portret użytkownika syriues

Na szczęście to nie moj bog

Na szczęście to nie moj bog ,by sie nad tym zastanawiać. Prwnie jest ich sporo wiecej,tych upadlych co sie podszywają za tego właściwego.Ze sie ludzie lubia mylić, to ich wlasna wina.Ja wciąż mam ta jakość, ze czuje to od dawna ,ze cos tu jest nie tak.

Ps 

Ten wlasciwy pozwolilby nam nie mieć az tak wyostrzonej samoświadomości, uniknęlibyśmy wciąż ciazacych nas pytań 

Portret użytkownika wiktor wektor

...nie mieć aż tak

...nie mieć aż tak wyostrzonej samoświadomości..

To zrób sobie lobotomię i żadne pytania już nie będą cię dręczyć. Samemu raczej temu nie podołasz, ale zgłoś się do mnie to ci pomogę poczuć ulgę.. za darmo.

 

Skomentuj