"Zmiany klimatu" na Słońcu mogą zagrozić ludzkości

Kategorie: 

Źródło - NASA

Naukowcy przewidują, że w nadchodzących dekadach, słoneczne pole magnetyczne będzie przechodzić dramatyczne zmiany, które wpłyną na aktywność słoneczna, jak również na Ziemię i jej mieszkańców. Według Daily Mail, ludzkość z tych zmian nie powinna się spodziewać niczego dobrego.

 

Turbulencje pola magnetycznego Słońca mogą spowodować, że Ziemia będzie bardziej podatne na promieniowanie kosmiczne, niż to było dotychczas.  Pierwszy negatywny wpływ promieniowania z kosmosu będzie odczuwalny zwłaszcza dla astronautów na orbicie i samolotów pasażerskich. Ponadto, burze słoneczne będą bardziej gwałtowne, a Ziemię zaczną bombardować koronalne wyrzuty masy i protuberancje, prognozuje Lucas Barnard z Uniwersytetu Reading w Wielkiej Brytanii.

 "Promieniowanie kosmiczne stanowi poważne zagrożenie dla ludzi i dla złożonych systemów elektronicznych, które są istotne dla funkcji życiowych społeczeństwa" - tłumaczy badacz.

 "Nasze badania wykazały, że problem ten będzie się nasilał z czasem i inżynierowie muszą dowiedzieć się, jak można złagodzić negatywne skutki promieniowania kosmicznego" - mówi L.Barnard.

Ocieplenie klimatu i niestabilność magnetyczna może na jakiś czas stać się wizytówką Ziemi.  Przeciwnicy dwutlenku węgla i zwolennicy antropogenicznego pochodzenia globalnego ocieplenia będą musieli wprowadzić do swoich równań kolejną istotną zmienną, Słońce.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterroKomentarze

Portret użytkownika KK

Czego bardziej się obawiać?

Czego bardziej się obawiać? Naporu strumienia protonów ze Słońca czy promieni gamma z kosmosu? Które z nich wielokrotnie unicestwiało życie na Ziemi? A może jedno wspólnie z drugim? Najpierw wybuchało Słońce a za kilka lat zasypiało, w wyniku czego wysokoenergetyczne błyski gamma zabijały niemal wszystkie gatunki? Wydaje mi się to logiczne, gdyż Ziemia nie miałaby w takim scenariuszu czasu na przystosowywanie się do nowych warunków. Wiatr słoneczny zdmuchuje nam część atmosfery a kiedy aktywność jego ustaje niedostrzegalna energia z otchłani, niejako z drugiej strony, pustoszy Ziemię. Żyjemy w takim punkcie równowagi, jak między młotem a kowadłem.

Portret użytkownika okonamaroko

po pierwsze - ruskie strony

po pierwsze - ruskie strony jako źródło już na wstępie sprawiają , że artykuł jest mało wiarygodny. po drugie - jakiekolwiek prognozy na temat słońca są tylko i wyłącznie przypuszczeniami, nie da się przepowiedzieć prognozy pogody a co dopiero zachowania słońca ktore dalej jest dla nas w zasadzie mało znaną gwiazdą. Jedno natomiast jest pewne - zakładana dotchczas teza, że obecny wzrost aktywności słońca ma być bardzo duży, okazała się pomyłką, bo już na tym etapie, kiedy aktywnosc ma nastapic za rok - półtora roku, można oszacować, że aktywność ta będzie mniejsza niż zakładano, słońce powoli się uspokaja i nie ma powodow, by się obawiać jego negatywnych działań - jeśli ktokolwiek gada takie bzdury to poprostu nie wie co mowi.  Jedyna rzecz ktora akturalnie jest zastanawiająca to to, że kolejny wzrost aktywności słonecznej może nie nastąpić w ogóle - tj, za 25 lat możemy go w ogole nie zaobserwowac co mogloby sie wiazac z ochłodzeniem klimatu etc. ale jak juz wczesniej wspomniałam - są to TYLKO przypuszczenia,.  

Portret użytkownika ramirezos

  Wow, a Ty skąd masz takie

 Wow, a Ty skąd masz takie informacje, że wiesz więcej od innych??? Skoro nie z rosyjskich źródeł (bo jak piszesz są mało wiarygodne) to może z amerykańskich, czy czort wie jakich jeszcze... Prędzej ruskim uwierzę niż tej całej niby cywilizowanej hołocie amerykańsko-europejskiej, to im zależy na tym, żeby wyprać Ci umysł, a nie Putinowi:) Ruski zawsze chcieli rządzić i mieć władzę, a amerykanie... no cóż, ich zawsze zadowalała tylko i wyłącznie pełna dominacja... Nie muszę Ci chyba tłumaczyć co gorsze.Pozdrawiam

Portret użytkownika okonamaroko

Naprawdę nie wiem więcej od

Naprawdę nie wiem więcej od innych - polecam fora astronomiczne, strony dotyczace tematu heliofizyki  , osoby z Wroclawia zapraszam na comiesięczne wyklady w centrum astronomicznym - tam mozna sie dowiedziec wielu ciekawych rzeczy od osob ktore powaznie sie tym zajmuja. Co do ruskich stron - nie od dzis wiadomo ze sa one malo wiarygodne , przykladem moze byc chocby plotka na temat oświadczenia WHO na temat wegetarianizmu - jak okazuje sie był to stek bzdur. Czesto infoirmacje na ruskich stronach są przedawnione, fakty są naciągane, ruskie media sa jedną wielka papką ktora manipuluje ludźmi - wystarczy wlaczyc sobie na chwile jakikolwiek ruski program tv .

Portret użytkownika Pacal

Nie ma kolejnej zmiennej w

Nie ma kolejnej zmiennej w tych równaniach albo same te równania są złe!Za ewentualne ocieplenie na Zioemi /nadal "niestety" tylko hipotezą to jest/.odpowiada wyłącznie Słońce! Właśnei teraz co donoszą o naszej Gwieździe, dfobitnie /choć nie pierwszy traz/ to potwierdza. Pozdrawiam wszystkich Smile

Portret użytkownika nlander

juz sie nie dam nabrac na

juz sie nie dam nabrac na jakiekolwiek bzdety od naukowcow ktorzy cos przewiduja. A tym bardziej z mediow typu tv.  Jedyny feler zwiazany ze sloncem to to ze dajemy sie wciaz nabierac ze nam szkidzi. jak to juz ktos kiedys napomknol: Natura bubli nie tworzy - czlowiek TAK!

Portret użytkownika kaj

Nie wiem, czy ktoś przeczyta

Nie wiem, czy ktoś przeczyta i uwzględni moją uwagę, ale moim zdaniem podawanie takich informacji w formie jak wyżej jest lekcewazeniem czytelnika.Co to znaczy:"naukowcy przewidują...""według gazety...""Lucas prognozuje..."Ja też jestem naukowcem, potrafię prognozować, a na jakimś blogu mogę coś  napisać i będzie według mnie.Taka informacja powinna podawać datę i konkretne źródło/źródła danej informacji (konkretna konferencja, artykuł w fachowej prasie, wywiad, itp).Bo może ona pochodzić sprzed 5 lat, sprzed roku, sprzed miesiąca lub sprzed wczoraj.A sprawa jest bardzo poważna i chciałbym móc ją dalej śledzić.Chyba, że takie zagrożenie miało miejsce 5 lat temu, rok temu lub miesiąc temu i wtedy bym się tym już nie przejmował.Powyższa uwaga dotyczy niestety większości notek publikowanych na ZnZ.Szkoda, bo to osłabia siłę przekazu. 

Portret użytkownika Prc

Ja przeczytałem i bardzo

Ja przeczytałem i bardzo dziękuję za komentarz.Powiem od siebie "nie bój Pan żaby". My wiemy a ja na pewno ze powinno być tak jak pisze Pan jakkolwiek zapewne wiekszość tych "rewelacji" podawanych jak tutaj, traktuja jak świetną zabawę, tymi "drobiazgami" o jakie Pan się upoimina, nie zaracając sobie wcvale głowy! Zresztą nie jest to portal stricte naukowy. Miłego dnia Smile

Strony

Skomentuj