Kategorie:
Naukowcy z Queensland University of Technology oraz innych australijskich organizacji naukowych wykazali, że zmiany klimatu zagrażają światowemu rybołówstwu i mogą doprowadzić do dziesięcioprocentowego pogorszenia połowów. Wnioski zostały opisane w artykule opublikowanym w czasopiśmie Nature Climate Change.
Eksperci modelowali wpływ zmian klimatycznych na zooplankton, który stanowi około 40 procent światowej biomasy morskiej. Zooplankton jest głównym ogniwem między fitoplanktonem, który przekształca światło słoneczne i składniki odżywcze w biomasę, a rybami. Zooplankton obejmuje kryl antarktyczny, którym żywią się wieloryby, a nawet meduzy.
Naukowcy odkryli, że wraz ze zmianą klimatu przyszłe społeczności zooplanktonu będą w coraz większym stopniu zdominowane przez grupy mięsożerne, takie jak chaetognaty i galaretowate grupy, takie jak salps, podczas gdy liczebność mniejszych wszystkożernych skorupiaków, takich jak kryl, będzie się zmniejszać. Nowe dominujące grupy będą zawierać tylko pięć procent węgla występującego w wszystkożernym zooplanktonie. W efekcie jakość diety małych ryb ulegnie pogorszeniu na dużych obszarach oceanów świata, a biomasa ryb zmniejszy się o kilkanaście procent.
Będzie to miało dalekosiężne konsekwencje globalne, ponieważ rybołówstwo dostarcza ponad 20 procent białka zwierzęcego w diecie dla 3,3 miliarda ludzi i jest źródłem utrzymania 60 milionów ludzi.
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze @lecterro |
Komentarze
Skomentuj