Zmiany klimatu są związane z pogorszeniem światowych połowów ryb

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Naukowcy z Queensland University of Technology oraz innych australijskich organizacji naukowych wykazali, że zmiany klimatu zagrażają światowemu rybołówstwu i mogą doprowadzić do dziesięcioprocentowego pogorszenia połowów. Wnioski zostały opisane w artykule opublikowanym w czasopiśmie Nature Climate Change.

 

 

Eksperci modelowali wpływ zmian klimatycznych na zooplankton, który stanowi około 40 procent światowej biomasy morskiej. Zooplankton jest głównym ogniwem między fitoplanktonem, który przekształca światło słoneczne i składniki odżywcze w biomasę, a rybami. Zooplankton obejmuje kryl antarktyczny, którym żywią się wieloryby, a nawet meduzy.

 

Naukowcy odkryli, że wraz ze zmianą klimatu przyszłe społeczności zooplanktonu będą w coraz większym stopniu zdominowane przez grupy mięsożerne, takie jak chaetognaty i galaretowate grupy, takie jak salps, podczas gdy liczebność mniejszych wszystkożernych skorupiaków, takich jak kryl, będzie się zmniejszać. Nowe dominujące grupy będą zawierać tylko pięć procent węgla występującego w wszystkożernym zooplanktonie. W efekcie jakość diety małych ryb ulegnie pogorszeniu na dużych obszarach oceanów świata, a biomasa ryb zmniejszy się o kilkanaście procent.

 

Będzie to miało dalekosiężne konsekwencje globalne, ponieważ rybołówstwo dostarcza ponad 20 procent białka zwierzęcego w diecie dla 3,3 miliarda ludzi i jest źródłem utrzymania 60 milionów ludzi.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Taaa.Zmiana klimatu.A może to

Taaa.Zmiana klimatu.A może to jest jednak tak, że z tych samych łowisk kiedyś, łowiono np. po 5 ton ?  Potem już po 15 ton, a jeszcze potem, na tym samym łowisku łowi się po 30 ton ? A chce się ze 100 ton ? A tu guzik z pentelką ! No i się nie da hmmmm, bo się zmienił klimat ???  :)  Z pustego to i Salomon nie naleje, bo mu się może klimat zmienił ?!   :)))