Zmiany klimatu prowadzą do upadku światowych mocarstw i sprzyjają migracjom ludności

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

W historii znane są przypadki gdy nagłe zmiany klimatu do których dochodzi co jakiś czas na naszej planecie, powodowały spore przetasowania na arenie międzynarodowej. Nagłe ochłodzenie w połowie pierwszego tysiąclecia naszej ery spowodowało upadek Bizancjum i wywołało ustanowienie Kalifatu. Aktualnie obserwowane ocieplenie również do tego doprowadziło, czy teraz czas na przetasowania w światowym układzie sił?


 

Globalne ochłodzenie, do którego doszło na skutek wzrostu aktywności wulkanicznej w Indonezji, miało miejsce w latach od 536 do 660 roku. Okres ten obfitował w szereg istotnych wydarzeń na świecie. Doszło na przykład do migracji ludów słowiańskich oraz tureckich. To wtedy zaczął się rozprzestrzeniać Islam, a wiele narodów na skutek zimna dokonało ogromnych przesiedleń.
 

To wtedy też doszło do tak zwanej dżumy Justyniana, pierwszej epidemii tej choroby w historii świata. W latach 541 - 542 na skutek dżumy zmarło do 25 milionów ludzi. Pandemia ta nieprzerwanie powracała aż do czasów współczesnych i w sumie wszystkie ofiary dżumy szacowane są na 50 milionów istnień.
 

Oprócz chorób zakaźnych, ochłodzenie spowodowało mniejsze plony w światowym rolnictwie, co skutkowało głodem. Od tego już niewiele do niepokojów społecznych, co jest warunkiem większości przełomów politycznych. Na terenach północnych Chin i Mongolii w połowie VI wieku, wiele osób opuściło zamieszkiwany teren i zaczął walczyć z sąsiadami właśnie z powodu braku pożywienia. Trwało to aż do 580 roku.

 

Mała Epoka lodowcowa późnej starożytności była też ważną erą dla Słowian. To właśnie w tych latach, dialekty prasłowiańskie rozprzestrzeniły się na ziemiach Europy kontynentalnej. Naukowcy nadal nie wiedzą skąd pochodzą Słowianie, ale dowody archeologiczne wskazują, że pierwsze dialekty słowiańskie pojawiły się w Karpatach, właśnie w tym czasie, co potwierdza, że w tym okresie doszło do migracji naszych przodków.

 

Potem na przestrzeni wieków jeszcze kilkukrotnie klimat stawał się głównym stymulantem zmian politycznych. Badacze zwracają uwagę na korelację między silnymi opadami deszczu w Mongolii w latach 1211-1230, co de facto sprowokowało serię podbojów Czyngis-chana i jego potomków najeżdżających na Europę.

 

Oczywiście obecna sytuacja jest dużo bardziej skomplikowana i zagmatwana przez zależności miedzy głównymi mocarstwami światowymi, ale czynnik zmian klimatu z pewnością ma swój wpływ na niestabilną sytuację w niektórych częściach naszej planety. Kiedyś ludziom do głowy nie przychodziło, że upadnie Cesarstwo Rzymskie, Imperium Otomańskie, a z bliższych nam lat Związek Radziecki. Imperia mają jednak to do siebie, że upadają, a na ich miejsce pojawiają się kolejne, co zupełnie redefiniuje światowy układ sił. Prawdopodobnie jesteśmy obecnie przed takim właśnie momentem historii.


 


 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Has$

Lekko bzdurny artykół,

Lekko bzdurny artykół, sugerujący Naszą tu obecność w Europie od 500 roku n.e.
Jakiś troll niemiecki to pisał !!!!
Znaczniki genetyczne z chromosomu Y (linia męska) wskazują na obecność śłowian od 11500n lat . Od czasu ,,wielkiej odwilży,, zaraz jak tylko lodowiec,,puścił,,
G E N E T Y K A.......kur...ko niewygodna politycznie !!!!!

Portret użytkownika Greg8866

Są w Polsce ludzie krzywdzeni

Są w Polsce ludzie krzywdzeni przez przez tak zwanych patriotycznych polaków-katolików, mimo iż nic nigdy w życiu złego nie zrobili, a tylko są w jakiś sposób odmienni. Na to też trzeba zwrócić uwagę! Zło skierowane do niewinnych zawsze obróci się przeciw temu, kto je czyni! Nawet jeśli źli ludzie stanowią większość w tym kraju!

Skomentuj