Zmiany klimatu powodują zwiększenie fal oceanicznych

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Klimatolodzy wykazali, że z powodu zmian klimatycznych, wzrasta wielkość i siła oddziaływania fal oceanicznych.  Jest to szczególnie niebezpieczne w wodach wokół Antarktyki. 

 

Fale na powierzchni oceanu powstają na skutek oddziaływania wiatru, który z kolei wynika z różnicy temperatur pomiędzy różnymi warstwami powietrza. Jeśli w atmosferze gromadzi się więcej dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych klimat się podgrzewa a to stymuluje powstawanie wiatru. Gdy robi się chłodniej zachodzi odwrotne zjawisko.

 

Na podstawie badań specjaliści z Hiszpanii zdołali udowodnić, że siła fal na świecie wzrasta. Konkluzję opublikowano w magazynie Nature. Zaobserwowany wzrost jest to ich zdaniem skutek przetwarzania energii wiatru w ruchu falowy na powierzchni oceanu. Zauważono, że zjawisko to w skali globalnej postępuje w różnym stopniu na wszystkich oceanach.

 

Szacuje się, że w okresie od 1948 do 2008, siła fal na powierzchni oceanu wzrastała średnio o 0,41 procent rocznie. Najintensywniej proces ten ujawnił się na Oceanie Południowym, gdzie wzrost był większy niż 2 procent.


 
Wzrost siły i wysokości fal ma wpływ na wiele działalności człowieka. Przede wszystkim wzmocnienie siły burz wpływa na przemysł rybny, który i bez tego jest nadal jednym z najbardziej niebezpiecznych i śmiertelność jest tam dziesięciokrotnie wyższa niż średnia dla całej populacji. 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika Kwazar

Czy dzieci wysyła się w

Czy dzieci wysyła się w Polsce do kopalń ? NIE ! (chociaż niekiedy za prawie darmo się ludzi wysyła do ciężkiej harówy to fakt) No i dalej...Dzieci w kopalniach ? TAK ! ....O ile kopalnie zarządzane są przez Marsjan z planety Wenus.Skąd to wiem ? Bo znam odrobinę specyfikę górnictwa i górników w ogóle Smile Nie ten teren bo za mały i infrastruktura, nie te możliwości ukrywania i nie ci ludzie górnicy Smile Natomiast co do Marsjan z planety Wenus w kopalniach to tych nie znam i tam wszysstko jest możliwe.Chętnię poczytam gdzie się pomyliłem w przekonaniach.

________________________________________

"Niektórzy "ludzie" nigdy nie będą mnie lubić, ponieważ mój duch irytuje ich demony…"

Skomentuj