Zmiany klimatu powodują zdecydowany wzrost ilościi pożarów

Kategorie: 

Źródło: NOAA

Niedawne badania wykazały, że zmiany klimatu prowadzące do okresów intensywnych upałów, sprzyjają zagrożeniu pożarowemu. Pogoda zmienia się i staje się bardziej gorąca i sucha, co jest wynikiem zmian klimatycznych. Prowadzi to do pogorszenia sytuacji z pożarami na całym świecie.

 

Według badań opublikowanych w czasopiśmie Nature Communications w okresie od 1979 do 2013 roku ogień strawił już prawie jedną czwartą powierzchni całej roślinności na Ziemi. Najczęściej płoną lasy, co z kolei niszczy drzewa, które pochłaniają dwutlenek węgla z atmosfery i w ten sposób w jakimś stopniu przyspieszało to globalne ocieplenie.

 

Rosnąca ilość pożarów obserwowana jest obecnie na wszystkich kontynentach. Jeden z najbardziej dramatycznych i znaczących wzrostów pożarów lasów i ich intensywności jest obserwowany w Ameryce Południowej. Z pożarami zmaga się też Ameryka Północna, zwłaszcza Kalifornia, oraz Australia, gdzie pożary buszu stają się coraz gwałtowniejsze.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj