Zmiany klimatu mogą wpływać na częstotliwość i gwałtowność zjawisk atmosferycznych

Kategorie: 

kissandim.com

Naukowcy z uniwersytetu w Tel Awiwie ustalili, że następujące na naszych oczach zmiany klimatu będą miały istotny wpływ na komponenty pogodowe takie jak chmury, opady i ilość wyładowań atmosferycznych. Według uczonych każdy stopień więcej globalnej temperatury odpowiada 10 procentowemu wzrostowi ilości obserwowanych piorunów.

 

Ostatnio obserwowane gwałtowne burze i monstrualne opady zdają się tylko potwierdzać tezy izraelskich profesorów. Dobrym przykładem jest obserwowany ostatnio wzrost ilości wyładowań atmosferycznych w Wielkiej Brytanii. W ciągu 24 godzin zarejestrowano tam ponad 100 tysięcy błyskawic, co pobiło poprzedni rekord o ponad 30 tysięcy wyładowań.

 

Do większej gwałtowności burz dochodzi jeszcze czynnik w postaci znacznie większej częstotliwości ich występowania. Model komputerowy stosowany przez naukowców z Tel Awiwu zakłada dodatkowo,   że globalne ocieplenie powoduje, że dotychczas spokojne miejsca na Ziemi doświadczają ekstremów pogodowych. Zwłaszcza zagrożone jest południe Stanów Zjednoczonych oraz państwa w basenie Morza Śródziemnego. Zaobserwowano również znaczny wzrost ilości sztormów w Azji.

 

Naukowcy nie pozostawiają złudzeń i stwierdzają, że należy się raczej spodziewać intensyfikacji zjawisk niż uspokojenia sytuacji. Nic nie wskazuje na razie, aby globalne ocieplenie mogło odwrócić trend. Problem w tym, że ludzkość poza samobójczym opodatkowaniem dwutlenku węgla nie ma pomysłu na przeciwdziałanie zachodzącym zmianom na Ziemi. 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Antares

Może się i czepiam, no ale

Może się i czepiam, no ale częstotliwość to cykliczne zmiany w określonych, jednakowych odstępach czasu (np. Hz) i totalnie nie pasuje ten wyraz w tytule. A czepiam się bo to, aż smutne, że wielu ludzi nie widzi różnicy pomiędzy częstością (probabilistyczną ;]), a częstotliwością.

"Stars are out and magic is here"

Portret użytkownika ALFABETIKA

w czwartek mój dom dostał od

w czwartek mój dom dostał od pioruna mówie wam ale moc, siadła cała elektryka popaliło telewizor i komputer ,zarówki wybuchały jak bańki mydlane ,dom stoi bo odgromnik ratował sytuacje samo uderzenie to pusty odgłos jakby pękała szklana kula ,człowiek to jednak takie malutkie stworzenie ,jak wytrzymac bez elektryczności ja musiałem pare dni zanim ogarnołem sytuację ciekawe doświadczenie

Portret użytkownika gracja

Ja nie wiem skad te dane.

Ja nie wiem skad te dane. Mieszkam w Anglii, od conajmniej 4 lat nie widzialam ANI JEDNEJ blyskawicy, ANI jednej burzy. A tu 100 tysiecy dziennie????? Gdzie, na Boga??????? Owszem, leje bez przerwy. Ale burze?

Portret użytkownika kokos

Jak się czepiać to po

Jak się czepiać to po całości. Autora art. proszę na przyszłość o uważne redagowanie swoich wpisów, chyba że ważna jest ilość a nie jakość.Po pierwsze :"Problem w tym, że ludzkość poza samobójcze opodatkowaniem dwutlenku węgla nie ma pomysłu na przeciwdziałanie zachodzącym zmianom na Ziemi." - co autor ma na mysli można tylko przypuszczać.Moim skromnym zdaniem ludzkość może sie tylko przyglądać i modlić, żeby przetrwać. Tak jak na słynne tsunami z Japonii, którego nikt nie był w stanie zatrzymać, a tym bardziej zapobiec temu co robiło.Po drugie : Drogi autorze tego art.  zacytuję : "Zaobserwowano również znaczny wzrost ilości sztormów w Azji."O ile mi wiadomo sztorm, jest to zjawisko meteorologiczne  występujące nad obszarami mórz i oceanów w postaci silnego, porywistego, długotrwałego wiatru o sile nie mniejszej niż 8° w skali Beauforta... ( wikipedia)Azja natomiast to najprościej mówiąc kontynent.No chyba, że autor wplata anglojęzyczne słowa jak "storm" (burza, huragan itp.) zmieniając je na Polską  "wersje" czyli sztorm.pozdrawiam


Niech żyje Wolna Polska! Chwała Bohaterom!
''Siła i honor!''

Strony

Skomentuj