Zmiany klimatu mogą sprawić, że Etiopia utraci do 60 % swoich upraw kawy

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Nowe badanie opublikowane w czasopiśmie „Nature Plants” ujawniło, że globalne ocieplenie może przyczynić się do zmniejszenia etiopskiej produkcji kawy aż o 60 % w ciągu najbliższych 80 lat. Światowej klasy produktem Etiopii jest kawa arabica – jest to również źródło utrzymania około 15 milionów ludzi, generując 800 milionów dolarów rocznie.

Wyższe temperatury i niższe opady przyczyniają się do nasilenia suszy, która wpływa na regiony uprawy kawy. W wyniku tego Etiopia może stracić od 39 do 59 % swoich upraw. W ciągu ostatnich 50 lat średnia temperatura w całym kraju wzrosła o 1,5 0C, a opady deszczu spadły o prawie 100 centymetrów. Podczas trzyletniego badania lokalni rolnicy wypowiadali się, że na niektórych obszarach obfite zbiory zdarzają się tylko raz na pięć lat.Zmiany klimatu przyczyniają się do nieprzewidywalności pór roku. Przy użyciu zdjęć satelitarnych oraz modeli klimatycznych do przewidywania zmian spowodowanych globalnym ociepleniem, stwierdzono istnienie możliwości uratowania upraw kawy poprzez przeniesienie je na wyżej położone grunty.

 

Większość kawy uprawianej w Etiopii znajduje się na wysokości od 1200 do 2200 metrów, jednak badacze uważają, że jej wzrost zwiększy się na obszarach położonych wyżej. Nie jest to jednak proste zadanie. Potrzeba dużo koordynacji, wysiłku oraz nakładów finansowych, których większość lokalnych rolników nie posiada.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Skomentuj