Zmiany klimatu mogą powodować ekstremalne susze w Ameryce

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com, Wikimedia Commons

Kilkanaście ekstremalnych susz uderzyło w amerykański południowy zachód między IX a XV wiekiem. Naukowcy zbadali czynniki powodujące ekstremalną pogodę i ostrzegają, że siejące spustoszenie susze mogą wystąpić ponownie.

Badacze z Obserwatorium Ziemi Lamont-Doherty na Uniwersytecie Columbii zbadali czynniki, które spowodowały ekstremalne susze. Aby to sprawdzić, zrekonstruowano dane dotyczące klimatu wodnego i temperatury powierzchni morza z ostatnich 2000 lat. Zidentyfikowano trzy główne czynniki: wymuszanie radiacyjne, ocieplanie się wód Atlantyku oraz częste występowanie anomalii pogodowej La Niña.

Naukowcy wyjaśnili, że wysokie wymuszenie radiacyjne było spowodowane wzrostem aktywności słonecznej, które z kolei prowadzi do wzrostu temperatury Ziemi. Tymczasem temperatura powierzchni Atlantyku i La Niña na powierzchni morza zmniejszyły ilość opadów w obszarach suchych. Wszystkie trzy czynniki łącznie spowodowały ekstremalne susze, które trwały przez dziesięciolecia.

 

Badacze podkreślają, że najważniejszym czynnikiem jest występowanie anomalii La Niña, która odpowiada za utrzymywanie się ponadprzeciętnie niskiej temperatury na powierzchni Pacyfiku.

Współczesne zmiany klimatyczne mogą wskazywać na wystąpienie kolejnej ekstremalnej suszy w niedalekiej przyszłości. Badacze nie są jednak w stanie przewidzieć, kiedy to nastąpi.

„Opierając się na badaniach modelowania przyszłego klimatu, spodziewalibyśmy się susz na południowym zachodzie Ameryki w wyniku zwiększonej emisji dwutlenku węgla.” – powiedział Nathan Steiger, hydroklimatolog i główny autor badania – „Największym zmartwieniem jest jednak La Niña, której wystąpienia nie da się przewidzieć. W połączeniu z obecnymi zmianami klimatycznymi, wystąpienie ekstremalnej suszy w niedalekiej przyszłości jest niemal pewne.”

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Science Advances.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika Erod

Zamiast skupiac sie na

Zamiast skupiac sie na negatywach wymyslac teorie spiskowe przekrzykiwac kto ma racje - po prostu ZASADZ DRZEWO! Gdyby kazdy zasadzil chocby jedno drzewo w polsce..i tylko raz w rygodniu np. w Niedziele to Polska znow bylaby zielona. TJ.to co kazdy z nas jest w stanie zrobic dla planety dla siebie i dla swoich wnukow i prawnukow!

Portret użytkownika r.abin

Katastrofalne susze

Katastrofalne susze występowały w minionym okresie (średnio) - co 50 lat. Należy się więc spodziewać, że w przyszłości też będą występować. Skąd naukowcom przyszło do głowy - że to na skutek zmian klimatycznych (które były, są i będą - niezależnie od wpływu człowieka)? Może spodziewają się nasilenia intensywności?

Portret użytkownika inzynier magister

W Ameryce czekają na kasę od

W Ameryce czekają na kasę od Polaków ! 

Prawdę mówiąc, mam świadomość, że ten temat na pewno nie zniknie. Być może nigdy, a na pewno do czasu, aż Polska zdecyduje, jak do niego podejść – mówiła ambasador USA w Polsce, Georgette Mosbacher w rozmowie z tygodnikiem „Do Rzeczy”.Oprócz restytucji żydowskiego mienia bezspadkowego, tematami poruszonymi w rozmowie z Marcinem Makowskim były kwestie związane z bezpieczeństwem energetycznym Polski, wizytą Donalda Trumpa czy budową stałych baz amerykańskich nad Wisłą.Dla Georgette Mosbacher oczywistym jest, że Polacy zapłacą za stałe bazy wojsk amerykańskich nad Wisłą. – Oczywiście, że tak bo bazy są w Polsce, więc nie da się usprawiedliwić przed amerykańskim podatnikiem opłacania czegoś, co znajdzie się w innym państwie na stałe. Mosbacher dodatkowo zaznaczyła, że Polacy w kwestiach polityki zagranicznej będą musieli wybierać – kształtuje się bowiem nowa dynamika z USA, Rosją i Chinami jako wiodącymi światowymi potęgami. Wyraźnie zaznaczyła, że póki co Donald Trump nie ma w planach ustanowienia stałego dowództwa dywizji w Polsce, jednak sytuacja zmierza właśnie w tym kierunku.W kwestii bezpieczeństwa energetycznego, ambasador USA pokreśliła rosnącą potęgę amerykańskiego rynku LNG. - USA zaczęły mieć możliwość konkurowania na globalnym rynku z Katarem i Rosją – nie ma wątpliwości Mosbacher. Zaznaczyła także, że dla Ameryki nie ma znaczenia od kogo Polska kupuje gaz…z wyjątkiem Moskwy, która „używa gazu jako broni politycznej”. http://www.pch24.pl/mosbacher--problem-restytucji-mienia-bezspadkowego-wroci--odpowiedz-rzadu-niesatysfakcjonujaca,69801,i.html#ixzz5v3GuZXLx

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika euklides

Polacy w kwestiach polityki

Polacy w kwestiach polityki zagranicznej będą musieli wybierać – kształtuje się bowiem nowa dynamika z USA, Rosją i Chinami jako wiodącymi światowymi potęgami.

To ja jako Polak już wybrałem. Mosbacher wyp...laj!

Portret użytkownika piotr p

Klimat to sfera, przestrzeń,

Klimat to sfera, przestrzeń, miejsce (z greki). Badając klimat badamy warunki jakie w tej sferze panują. Klimat jest zawsze stały bo to miejsce a warunki ciągle się zmieniają. NIE ISTNIEJĄ ZMIENY KLIMATU CZY ZMIANY KLIMATYCZNE. Aby zmienić klimat należy zmienić miejsce. Ci badacze to zwykłe lewactwo, banda opłacanych nieuków.

Portret użytkownika Maxxx

No dobra, czyli tysiąc lat

No dobra, czyli tysiąc lat temu susze wywołana została naturalnie przez zmianę aktywności Słońca ale teraz to człowiek za to odpowiada.... Niech ktoś zlikwiduje te wszystkie granty bo przez nie mamy naukofców z takimi "wnikliwymi" wynikami badań.

Portret użytkownika euklides

"Opierając się na badaniach

"Opierając się na badaniach modelowania przyszłego klimatu, spodziewalibyśmy się susz na południowym zachodzie Ameryki w wyniku zwiększonej emisji dwutlenku węgla.”

Kilkanaście ekstremalnych susz uderzyło w amerykański południowy zachód między IX a XV wiekiem

Czyli między IX, a XV wiekiem CO2 emitowali Indianie. Nie da się już słuchać tych bredni politnaukowców. Coraz częściej mam wrażenie, że żyją wśród nas jacyś kosmici, których CO2 zabije dlatego tak srają się i plują przekraczając wszelkie granice absurdu.

 

Strony

Skomentuj