Zmiana trajektorii komety ISON po przejściu w okolicy Słońca

Kategorie: 

Źródło: NASA/SOHO/Twitter

Ekstremalne zbliżenie się do Słońca tak dużej komety jak ISON to zdarzenie bez precedensu. Prawie wszystko, co próbowali przewidzieć astronomowie nie sprawdziło się, teraz jeszcze okazało się, że kometa poleciała inną trajektorią niż oczekiwano.

 

Na zdjęciach wykonanych przez satelitę SOHO widać wyraźnie, że to, co pozostało z komety C/2012 S1 (ISON) porusza się o kilka stopni innym torem niż ten wytyczony przez modele matematyczne. Wygląda na to, że nie doszacowano wpływu grawitacji gwiazdy na ten obiekt.

Trudno się zresztą dziwić, bo nawet sama NASA skompromitowała się 28 listopada ogłaszając, że kometa ISON została zniszczona. Być może uznano tak, ponieważ zarówno amerykański satelita SDO jak i europejski PROBA2 nie zdołały zaobserwować komety przechodzącej obok Słońca. Uznano zatem, że spłonęła. Wiadomość poszła w świat i potem, gdy kometa znowu się wyłoniła zapanowała konsternacja.

Źródło: ESA/PROBA 2

Zdjęcia z SOHO przedstawiające kometę po peryhelium ewidentnie wskazują na to, że została uszczuplona, częściowo mogła ulec fragmentacji, a na dodatek porusza się inną orbitą niż ta, która została wytyczona wcześniej. Poprzednio informowano, że w perygeum, przypadającym na 26 grudnia, ISON znajdzie się około 60 milionów kilometrów od Ziemi, ale teraz wygląda na to, że może być bliżej o kilka do kilkunastu milionów kilometrów.

Kilkanaście dni po perygeum Ziemia przejdzie przez obszar przestrzeni pełen pyłu kometarnego i już teraz wiadomo, że z tego powodu dojdzie do licznych deszczów meteorów. Specjaliści rosyjscy przewidują, że kulminacja nastąpi między 2 a 4 stycznia 2014 roku. Astronomowie twierdzą, że ze względu na dystans do tego ciała niebieskiego nie powinno dojść do upadku dużych fragmentów, ale biorąc pod uwagę poprzednie spektakularne pomyłki środowisk naukowych nie można tego stwierdzić ze stuprocentową pewnością.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Jacek

Według Alexa Colliera

Według Alexa Colliera mającego kontakty z Andromedanami [opisuje to m.in. Wojmus w 'Galaktycznej Rodzinie'] w 1989 roku nastąpiła inwazja Jaszczurów z Imperium Oriona w liczbie 100 tys [ponad 2 tys statków kosmicznych] na liczącą 300 tys Ludzi ziemską bazę na Marsie, o której zupełnie 'przypadkiem' nasi władcy nam nic nie powiedzieli ... jak nie powiedzieli tego, że Ludzkość czyli oni elity władzy mają od prawie 100 lat dostęp do darmowej energii i nieprawdopodobnych kosmicznych technologii ... Kto i jak nas jeszcze w konia robi ... ??? A Jaszczurki po podbiciu ludzkiej kolonii podobno zżerają Ludzi ??? Co do Jaszczurów z Imperium Oriona ?! Mają od 2,1 do 6,5 m wysokości, czasami ogony i pozostałości skrzydeł - wytrawni wojownicy o nieprawdopodobnej sile - okrutni - system kastowy. Szaraki to Ich niewolnicy. Nefelin i regeneraci z Plejad to Ich sojusznicy. Służą Szatanowi i jego idei zniszczenia rodzaju Ludzkiego. Takie Ciemne siły Gwiezdnych Wojen. Wyrzucono Ich z innego Wszechświata. Za sprawą potwornych technologii zawojowali i zniewolili ten sektor Galaktyki, w którym my mieszkamy. To tak pokrótce. www.przeslanie.com

Strony

Skomentuj