Zmiana położenia biegunów magnetycznych może mieć związek z obserwowanymi obecnie zmianami klimatu

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Specjaliści z University of Texas w Austin przeanalizowali dane zebrane przez amerykańskie sondy kosmiczne z serii GRACE, które swego czasu wykonały dokładne mapowanie ziemskiego pola magnetycznego. Dzięki temu ustalono, że doszło do znacznych zmian w redystrybucji masy naszej planety, co wpłynęło na zmianę kierunku i szybkości przemieszczania się ziemskiego bieguna magnetycznego.

 

Eksperci sugerują, że winny jest temu rzekomy wzrost poziomu oceanów, który w konsekwencji spowodował przesunięcie bieguna północnego. Większa niż zwykle ilość wody miałaby dostać się do mórz na skutek topnienia lodowców górskich i lodu Antarktydy oraz Grenlandii.

 

Symulacje komputerowe wskazują na to, że wzrost poziomu morza powoduje zmiany w rozkładzie masy. To z kolei prowadzi do przesunięcia osi ziemskiej. Naturalną konsekwencją takiego procesu jest też przemieszczanie się biegunów magnetycznych. Obserwacje położenia biegunów magnetycznych prowadzone są od 1899 roku. Do 2005 roku biegun północny migrował średnio nie więcej niż 10 centymetrów rocznie wzdłuż 70 południka, ale potem stało się coś niezwykłego.

 

Biegun magnetyczny nagle zmienił kierunek i zaczął się przemieszczać na wschód. Dodatkowo znacznie przyspiesza, co skłania wielu naukowców do formułowania poglądu, że obserwujemy obecnie początek przebiegunowania. Jednak według amerykańskich ekspertów zjawisko to można wyjaśnić jako skutek topnienia zwiększenia się poziomu mórz.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Pacal

A Ty nie umiesz logicznie

A Ty nie umiesz logicznie formułować myśli w zdaniach. Ortografii nie da się "umieć". Ortografię, jej zasady, należy znać i po tym dopiero, umieć ją stosować. To tyle na święta bo główka nie spamięta.

Portret użytkownika debet

Twój brak kultury i

Twój brak kultury i ortografii jest przerażający jak tak można kaleczyć nasz ojczysty piękny język polski z tymi urojeniami waidome że będziesz się wypierał takii beznadziejny bełkot ci nic pomoże 

Strony

Skomentuj