Zmarł ostatni marszałek Związku Radzieckiego

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Według Ministerstwa Obrony w Moskwie, w wieku 95 lat zmarł marszałek Związku Radzieckiego Dmitrij Jazov. Interfax informuje, że przyczyną śmierci była ciężka i długotrwała choroba.

 

Jazov był ostatnim ministrem obrony ZSRR i ostatnim żyjącym marszałkiem Związku Radzieckiego. Kierował Departamentem Wojny od maja 1987 r. do sierpnia 1991 r. W tym czasie wycofał wojska radzieckie z Afganistanu.

 

Jazov był również członkiem Komitetu Centralnego KPZR i kandydatem na członka Biura Politycznego Komitetu Centralnego od 1987 r., a od 1990 r. - członkiem Rady Prezydenta ZSRR, a następnie członkiem Rady Bezpieczeństwa ZSRR.

 

W sierpniu 1991 r. jako członek Państwowego Komitetu Awaryjnego zarządził wprowadzenie czołgów i innego sprzętu wojskowego do Moskwy. Został aresztowany po przybyciu do Wnukowa z Foros i oskarżony o zdradę stanu. W lutym 1994 r. uniewinniono go na mocy amnestii.

 

W marcu 2019 r. Wileński Sąd Okręgowy zaocznie skazał Jazowa za zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości w związku z wydarzeniami z 13 stycznia 1991 r. i skazał go na dziesięć lat więzienia.

 

Za wyczyny podczas Wielkiej Wojny Ojczyźnianej Jazow otrzymał Order Czerwonej Gwiazdy.

 

4 lutego 2020 r. Minister obrony Siergiej Szojgu przyznał Jazovowi Order „Zasługi dla Ojczyzny” III stopnia za „wielki wkład w rozwój ruchu weteranów i aktywne uczestnictwo w wojskowo -patriotycznej edukacji młodzieży”, a także rocznicowy medal „75 lat zwycięstwa w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej” 1941–1945 ”.

 

Marszałek był także laureatem licznych nagród ZSRR, Rosji i innych krajów, w tym dwóch orderów Lenina, Orderu Czerwonego Sztandaru, Orderu Rewolucji Październikowej, Orderu Zasługi dla Ojczyzny, stopnia IV, Orderu Honoru, Orderu Aleksandra Newskiego, Orderu Świętego Księcia Dymitra Donskoja .

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika maracash

Pięknie mu tam lewa strona

Pięknie mu tam lewa strona munduru ciąży - aż się musi laską podpierać Wink

A tak naprawdę to... "nazbierał" orderów, tytułów i tak samo go zabrało, jak każdego innego - primo.

A jeżeli "narozrabiał" i miał sumienie to go może i nawet gorzej zabierało, jak tych innych - secondo.

Morał z tego taki, że każdego z Nas zabierze i warto mieć chociaż stosunkowo czyste sumienie :) 

 

Skomentuj