Kategorie:
Gordon Moore, współzałożyciel firmy Intel, jednego z wiodących światowych producentów chipów, zmarł przed wczoraj w wieku 94 lat. Jego teoria dotycząca rozwoju mikroczipów stosowanych w komputerach osobistych stała się kamieniem węgielnym postępu w przemyśle elektronicznym.
Założyciel pioniera branży półprzewodników, Fairchild Semiconductor, był także współzałożycielem firmy Intel w 1968 roku, która w swoim czasie stała się największym na świecie producentem mikroczipów. Firma dostarcza około 80 procent mikroczipów używanych w komputerach osobistych na całym świecie. Moore był prezesem firmy od 1975 do 1987 roku.
Moore stał się prawdopodobnie najbardziej znany w 1975 roku, kiedy sformułował prawo nazwane jego imieniem, które obowiązuje do dziś. Zgodnie z prawem Moore'a liczba tranzystorów stosowanych w mikroukładach, które decydują o szybkości i pamięci komputerów oraz innych urządzeń elektronicznych, podwaja się co dwa lata.
Prawo zostało nazwane na cześć Moore'a przez Carvera Meada, profesora w California Institute of Technology. Sam Moore był niezwykle zaskoczony skutkami i czasem obowiązywania prawa i postanowił je zdemaskować i zbagatelizować jego znaczenie.
Ocena:
Opublikował:
tallinn
Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt |
Komentarze
Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.
Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.