Zmarł Gordon Moore - współzałożyciel firmy Intel

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Gordon Moore, współzałożyciel firmy Intel, jednego z wiodących światowych producentów chipów, zmarł przed wczoraj w wieku 94 lat. Jego teoria dotycząca rozwoju mikroczipów stosowanych w komputerach osobistych stała się kamieniem węgielnym postępu w przemyśle elektronicznym.

 

Założyciel pioniera branży półprzewodników, Fairchild Semiconductor, był także współzałożycielem firmy Intel w 1968 roku, która w swoim czasie stała się największym na świecie producentem mikroczipów. Firma dostarcza około 80 procent mikroczipów używanych w komputerach osobistych na całym świecie. Moore był prezesem firmy od 1975 do 1987 roku.

 

Moore stał się prawdopodobnie najbardziej znany w 1975 roku, kiedy sformułował prawo nazwane jego imieniem, które obowiązuje do dziś. Zgodnie z prawem Moore'a liczba tranzystorów stosowanych w mikroukładach, które decydują o szybkości i pamięci komputerów oraz innych urządzeń elektronicznych, podwaja się co dwa lata.

 

Prawo zostało nazwane na cześć Moore'a przez Carvera Meada, profesora w California Institute of Technology. Sam Moore był niezwykle zaskoczony skutkami i czasem obowiązywania prawa i postanowił je zdemaskować i zbagatelizować jego znaczenie.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

No i świeczka MU Ale i tak MU

No i świeczka MU Ale i tak MU nie zapomnę tego, szalonego w szybkości demona razy cokolwiek to było i o co chodziło 486 DX ...z koooooprooocesorem typu ... a ino zapłać :)))  Ale do tych rewelacji, to najpierw trzeba dorosnąć a potem ....to już ani KURWA grosza więcej na głupoty !!! 

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika Darek Szymczak

Niestety wkrótce prawo moora

Niestety wkrótce prawo moora przestanie obowiązywać a być może już nie obowiązuje gdyż konstruktorzy maja problemy z ciągłym zmniejszaniem tranzystorów i mikroukładów. Istnieje fizyczna bariera wielkości której chyba nie da się przekroczyć, ale kto wie co oni jeszcze wymyślą.

Im mniejsze odległości pomiędzy tranzystorami tym większe częstotliwości pracy układów można uzyskać np: 5Ghz i więcej. Obecnie programiści i konstruktorzy kładą nacisk na działania współbierzne w połączeniu z układami wieloprocesorowymi w jednej kości, kto by nie chciał mieć 32 fizyczne rdzenie w swoim intelu, oczywiście wiąże się to ze zwiększonym zużyciem prądu i cena wzrasta za taki scalok.

Początkowo 10 µm – 1971 mikrometr jedna tysięczna milimetra , obecnie dotarto do 3 nm a jeden nanometr to 0.000000001 m

Czy ktoś wie coś, bo być może jestem nie na czasie.

Portret użytkownika Łol

Nie wiem na jakim etapie

Nie wiem na jakim etapie jesteśmy ale ostatnio czytałem o 5 miliardach tranzystorów w procesorze. Moje w komputerach i laptopach są o wiele słabsze ale najgorszy to mam chyba sterownik pieca który grzeje węglem dom zimą i daje ciepłą wodę. Wiem że to bardzo prymitywne porównanie ale nadal nie wymyślono taniego! Indywidualnego źródła ciepła dla mieszkańców północy. Źródła komercyjne leżą poza strefą mojego zainteresowania. Pozostał Bóg Słońce i energią zmagazynowana w drewnie! A co do tych szpieguli to w Samsung wpisałem *#0#* choć może na końcu był też *# i są tam ukryte opcje muszę w tym szpiegu pogrzebać no bo po co w smartfonie czujnik ruchu ciągle jest włączony? To on zużywa niepotrzebnie cenną energię!