Zmarł Gordon Moore - współzałożyciel firmy Intel

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Gordon Moore, współzałożyciel firmy Intel, jednego z wiodących światowych producentów chipów, zmarł przed wczoraj w wieku 94 lat. Jego teoria dotycząca rozwoju mikroczipów stosowanych w komputerach osobistych stała się kamieniem węgielnym postępu w przemyśle elektronicznym.

 

Założyciel pioniera branży półprzewodników, Fairchild Semiconductor, był także współzałożycielem firmy Intel w 1968 roku, która w swoim czasie stała się największym na świecie producentem mikroczipów. Firma dostarcza około 80 procent mikroczipów używanych w komputerach osobistych na całym świecie. Moore był prezesem firmy od 1975 do 1987 roku.

 

Moore stał się prawdopodobnie najbardziej znany w 1975 roku, kiedy sformułował prawo nazwane jego imieniem, które obowiązuje do dziś. Zgodnie z prawem Moore'a liczba tranzystorów stosowanych w mikroukładach, które decydują o szybkości i pamięci komputerów oraz innych urządzeń elektronicznych, podwaja się co dwa lata.

 

Prawo zostało nazwane na cześć Moore'a przez Carvera Meada, profesora w California Institute of Technology. Sam Moore był niezwykle zaskoczony skutkami i czasem obowiązywania prawa i postanowił je zdemaskować i zbagatelizować jego znaczenie.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

No i świeczka MU Ale i tak MU

No i świeczka MU Ale i tak MU nie zapomnę tego, szalonego w szybkości demona razy cokolwiek to było i o co chodziło 486 DX ...z koooooprooocesorem typu ... a ino zapłać :)))  Ale do tych rewelacji, to najpierw trzeba dorosnąć a potem ....to już ani KURWA grosza więcej na głupoty !!! 

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika Darek Szymczak

Niestety wkrótce prawo moora

Niestety wkrótce prawo moora przestanie obowiązywać a być może już nie obowiązuje gdyż konstruktorzy maja problemy z ciągłym zmniejszaniem tranzystorów i mikroukładów. Istnieje fizyczna bariera wielkości której chyba nie da się przekroczyć, ale kto wie co oni jeszcze wymyślą.

Im mniejsze odległości pomiędzy tranzystorami tym większe częstotliwości pracy układów można uzyskać np: 5Ghz i więcej. Obecnie programiści i konstruktorzy kładą nacisk na działania współbierzne w połączeniu z układami wieloprocesorowymi w jednej kości, kto by nie chciał mieć 32 fizyczne rdzenie w swoim intelu, oczywiście wiąże się to ze zwiększonym zużyciem prądu i cena wzrasta za taki scalok.

Początkowo 10 µm – 1971 mikrometr jedna tysięczna milimetra , obecnie dotarto do 3 nm a jeden nanometr to 0.000000001 m

Czy ktoś wie coś, bo być może jestem nie na czasie.

Portret użytkownika Em

Może ktoś podesłać schemat

Może ktoś podesłać schemat procesora? Żeby za dużo nie grzebać wystarczy taki że 100 milionami tranzystorów! Nie chodzi mi o schemat blokowy tylko szczegółowy bo chciałbym rozkminić połączenia! No miszcze XXI wiek i macie coś?

Portret użytkownika Łol

Nie wiem na jakim etapie

Nie wiem na jakim etapie jesteśmy ale ostatnio czytałem o 5 miliardach tranzystorów w procesorze. Moje w komputerach i laptopach są o wiele słabsze ale najgorszy to mam chyba sterownik pieca który grzeje węglem dom zimą i daje ciepłą wodę. Wiem że to bardzo prymitywne porównanie ale nadal nie wymyślono taniego! Indywidualnego źródła ciepła dla mieszkańców północy. Źródła komercyjne leżą poza strefą mojego zainteresowania. Pozostał Bóg Słońce i energią zmagazynowana w drewnie! A co do tych szpieguli to w Samsung wpisałem *#0#* choć może na końcu był też *# i są tam ukryte opcje muszę w tym szpiegu pogrzebać no bo po co w smartfonie czujnik ruchu ciągle jest włączony? To on zużywa niepotrzebnie cenną energię!

Skomentuj