Zlokalizowano nieznany dotychczas podmorski uskok tektoniczny między Gran Canarią i Teneryfą

Kategorie: 

Źródło: Nature.com

Geolodzy odkryli duży podmorski uskok między wyspami Gran Canaria i Teneryfa wchodzącymi w skład archipelagu Wysp Kanaryjskich. Odkrycia dokonano dzięki wykryciu anomalii magnetycznej w tym regionie świata. 

Wydłużony i wąski uskok, który leży między Teneryą i Gran Canarią nie była aktywny w ostatnich czasach, ale pozyskany dzięki skanom satelitarnym model magnetyczny wskazuje na to, że potencjał do rozpoczęcia erupcji magmy w centralnej części archipelagu. Niektórzy uważają, że może to zwiastować ponowny znaczny wypływ magmy, co może dać początek kolejnym wyspom w tej okolicy.

Anomalia magnetyczna w pobliżu archipelagu Wysp Kanaryjskich

To nie jest pierwszy raz gdy naukowcy sugerują istnienie podwodnego uskoku tektonicznego w okolicy Wysp Kanaryjskich, ale teraz zostało to ostatecznie zweryfikowane. Jest to również dowodem możliwości szybkiej ewolucji wysp w przeszłości i w trudnej do ustalenia przyszłości.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj