Zjednoczone Emiraty Arabskie umieściły sondę na orbicie Marsa

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Zjednoczone Emiraty Arabskie stały się jedną z „marsjańskich potęg”, umieszczając sondę na orbicie Czerwonej Planety. Statek kosmiczny wystrzelony jeszcze w ubiegłym roku, z powodzeniem dotarł na orbitę Marsa i rozpoczął pracę badawcze.

 

Ten ambitny projekt trwał sześć lat i sprawił, że Zjednoczone Emiraty Arabskie, stały się piątym krajem na świecie, który dotarł na Marsa. Zaprojektowanie i zaplanowanie tych misji, zwykle zajmuje co najmniej 10 lat. 20 lipca 2020 roku w Japonii, z platformy startowej Centrum Kosmicznego Tanegashima, wyruszył ciężki pojazd nośny H-IIA, który wysłał w kosmos automatyczną stację międzyplanetarną Hope, która miała stać się pierwszym arabskim statkiem kosmicznym na Marsie. Przed kilkoma dniami, 9 lutego 2021 roku, sonda z powodzeniem weszła na orbitę Marsa.

 

Sonda została zaprojektowanaw całości przez arabskich specjalistów. Jej wystrzelenie, stanowiło część obchodów 50. rocznicy powstania Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Według specjalistów z tamtejszej agencji kosmicznej, oprócz badania klimatu i składu niższych warstw atmosfery Marsa, ma ona pomóc w przyszłej kolonizacji Czerwonej Planety i utworzeniu na niej osad. Oczekuje się, że pierwsze dane z sondy dotrą na Ziemię we wrześniu 2021 r. Agencja Kosmiczna ZEA zamierza umieścić wszystkie dane otrzymane z sondy w domenie publicznej, aby udostępnić je, naukowcom z całego świata.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika dominikq

dobre lub prawidłowe kłamstwo

dobre lub prawidłowe kłamstwo to połowa prawdy tego typu filmy to manipulacja wygodnym przyjemnym zyciem aby utrzymac niemiecka gospodarke, izrael dla niemca jest tym samym czym sa hawaje dla amerykanów - za takie myslenie te rabinistyczno talmudyczne skurwysyny z izraela nienawidza polakow, prawidłowy film zostałby wykasowany,

Skomentuj