Zjawisko El Niño staje się coraz bardziej niebezpieczne dla środowiska

Kategorie: 

Źródło: NOAA, Wikimedia Commons, pixabay.com

Nowe badania pokazują przekonujące dowody na to, że El Niño staje się coraz bardziej intensywny. El Niño to złożone zjawisko pogodowe, które powstaje w równikowym obszarze Oceanu Spokojnego, a jego skutki są odczuwalne na całym świecie.

Jak podano w Geophysical Research Letters, naukowcy zgromadzili dane dotyczące El Niño, które obejmują okres ostatnich 7 tys. lat. Po przenalizowaniu ich badacze odkryli, że w ciągu ostatnich 120 lat zjawisko pogodowe stało się znacznie intensywniejsze. Jest to niepokojące, ponieważ El Niño ma wpływ na cyklony, susze, a nawet wybielanie koralowców.

„Zmiany, które zaszły w ciągu ostatnich 50 lat, nie mają żadnej naturalnej zmienności. Ta gwałtowność jest związana z całym okresem epoki przemysłowej.” – powiedział dr Kim Cobb, profesor w Georgia Institute of Technology. – „W ciągu ostatnich 50 lat miały miejsce trzy niezwykle silne El Niño, a schemat ten stale się utrzymuje.”

Podczas El Niño lub technicznie El Osñillation Southern Oscillation (ENSO), długa smuga ciepłej wody oceanicznej uderza w zachodnie wybrzeże Ameryki Południowej. Kiedy cykl ten się odwraca, inne zjawisko o nazwie La Niña powoduje, że powietrze popycha ciepłą wodę na zachód, a zimniejsze wody przenoszą się do tropikalnego regionu oceanu.

Zmiany te wpływają na koralowce, więc naukowcy postanowili pobrać ich izotopy by sprawdzić jakie temperatury panowały na przestrzeni tysiącleci. Zespół zauważył, że dane pobrane z koralowców są niezwykle precyzyjne. Dane pobrane z izotopów pokrywały się z pomiarami satelitarnymi z lat 1981–2015.

Badanie sugeruje, że zmiany klimatu są czynnikiem przyczyniającym się do intensyfikacji El Niño, ale w tej chwili nie jest jasne, co dokładnie powoduje zmiany. Bez względu na przyczynę zmian, intensyfikacja zjawiska może być szkodliwa i mieć długotrwałe konsekwencje, jeśli będą się one utrzymywać.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika Jaron 22

W związku z coraz wyższymi

W związku z coraz wyższymi temperaturami na planecie więcej energii kumulacji się w wodzie a następnie więcej energii woda oddaje w  postaci huraganów . Wszystko coraz bardziej się napędza i tak już   będzie.  Ogromne ilości metanu z Syberii czy okolic stanu Washington oraz z Alaski coraz bardziej podgrzewaja atmosferę.  A im ona cieplejsza tym szybciej następuje topnienie wiecznej zmarzliny i znów większą emisja metanu.  Tego nic już nie powstrzyma.  Nawet jakbyśmy zarzucili palenie węglem oraz prserzucili się z samochodów na rowery. 

Portret użytkownika euklides

Gdyby ziemia miała same

Gdyby ziemia miała same dodatnie sprzężenia zwrotne to już dawno przestałaby istnieć. Jest dokładnie na odwrót. Ziemia to stabilny układ, który przy każdej próbie wytrącenia go z równowagi powraca do niej. W tym kontekście człowiek powstał po to by wydobyć węgiel i przywrócić do obiegu uwięzione w ziemi CO2 bez którego rośliny nie moga istnieć. Zmierzaliśmy w kierunku zagłady życia na ziemi jakie znamy, ale na skutek niedoborów CO2 w atmosferze. Poziomy CO2 przed rewolucją przemysłową nie były wcale dalekie od poziomów krytycznych, które są niezbędne rośliniom do przetrwania. Kto ma rozum to sobie sprawdzi.

Portret użytkownika еuklidеs

Wszystko to manipulacja i

Wszystko to manipulacja i krzewienie ciemnoty za pieniądze. Ci politnaukowcy to współczesna kasta kapłanów, która ma straszyć lud globalnym ociepleniem, tak jak w przeszłości straszyli zaćmieniem słońca. A wszystko po to by utrzymać kontrolę nad niewolnikami.

Zajrzałem do oryginalnej publikacji i jest to typowe dla nich gów...o, za które student na jakimś normalnym kierunku dostał by pizdę. Przez większość publikacji lecą jakieś ćmoje boje, zero treści, na końcu są wykresy, gdzie słupki błedów są większe niż ich pie...na hipoteza. Błąd względny wynosi kurwa sto procent. Ja nie wiem jak można takie coś upubliczniać. Oczy bolą od tego... Niech już kurwa lepiej mierzą te swoje słoje drzew jak dzieci.

 

Portret użytkownika osa

Jedyny problem, że strona

Jedyny problem, że strona którą ty reprezentujesz, przedstawia jeszcze większy bełkot i prezentuje znacznie większy poziom ignorancji... Więc komu by tu wierzyć, niech no pomyślę... No ale przecież znany to fakt, że najwięksi geniusze naukowi zamiast zajmować się nauką "jakąkolwiek" przesiadują na forach...

Portret użytkownika euklides

Jaką niby ja tutaj niby

Jaką niby ja tutaj niby stronę reprezentuję? Nie jesteśmy na konferencji zakomleksionych pseudo-naukowców twojego pokroju, tylko na forum, które służy rozrywce. Na jednego posta poświęcam tutaj max 30 sekund - jest to moja prywatna krytyka/opinia. Jeśli traktujesz to jako coś innego to najwyraźniej pieprzy ci się coś w główce...

Kto ma jako taki rozum to sobie zajrzy do publikacji i wyrobi podobną opinie do mojej (zwłaszcza jak ktoś pamięta manipulacje danymi i dziecinne edytowanie i tak beznadziejnych wykresów tzw "kija hokejowego", co można porównać do wytatuowania sobie na czole napisu "jestem debilem"). A wierzyć to możesz jak dla mnie nawet w świętego Mikołaja.

Skomentuj