Zjadająca mózg ameba spowodowała alarm w Teksasie

Kategorie: 

Źródło: Getty images

Gubernator Teksasu Greg Abbott, ogłosił alarm z powodu ameby znalezionej w wodociągach jeziora Jackson. Decyzja, została podjęta tuż po tym, gdy sześcioletni chłopiec zmarł po zarażeniu się amebą i zachorowaniu na zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych.

 

Naegleria fowleri (bo to o niej mowa) może powodować rzadką i wyniszczającą infekcję mózgu, zwaną pierwotnym amebicznym zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych. Obecność tego groźnego dla ludzi organizmu, została stwierdzona w trzech z 11 testów przeprowadzonych na wodzie z wodociągów. Oznacza to, że stanowi ona bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa publicznego mieszkańców Teksasu. 


Naegleria fowleri, jest powszechnie spotykana w ciepłej słodkiej wodzie i glebie. Zwykle, do zakażenia dochodzi gdy ameba dostaje się do nosa ofiary wraz z zakażoną wodą. Następnie, organizm przemieszcza się do mózgu i może potencjalnie spowodować wspomniane wcześniej pierwotne pełzakowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Gdy dojdzie do zakażenia, choroba zwykle kończy się śmiercią.

 


Teksańska Komisja ds. Jakości Środowiska ostrzegła władze regionu przed potencjalnym skażeniem wody jeszcze pod koniec piątku. Osiem społeczności zostało początkowo ostrzeżonych i odradzono im używania wody wodociągowej za wyjątkiem spłukiwania toalet. To ostrzeżenie zostało zniesione w sobotę dla wszystkich miast w hrabstwie Brazoria z wyjątkiem Lake Jackson.

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika kopeć

"Właśnie zmarła kolejna osoba

"Właśnie zmarła kolejna osoba na koronawirusa, nie miała żadnych chorób współistniejących. Rząd rozważa nałożenie obostrzeń na miejskie wodociągi. Wszystkie rury doprowadzające wode do gospodarstw domowych mają nosić lub mieć nałożone obowiązkowo maseczki do odwołania."

Nie chce mi sie dalej wymyślać takich bzdetów, no ale macie... wszystko można już podpiąć pod tego wirusa.

Skomentuj