Zimbabwe wypłaci białym farmerom miliardy dolarów odszkodowań

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Władze Zimbabwe chcą wypłacać odszkodowania białym farmerom za dawne wywłaszczenia ziem jako zadośćuczynienie za krzywdy, wyrządzone za czasów prezydenta Roberta Mugabe. Rolnicy mają otrzymać łącznie 3,5 miliarda dolarów.

 

W 2000 roku, ówczesne władze Zimbabwe rozpoczęły proces wywłaszczania ziem, należących do około 4 500 białych farmerów, a następnie przekazały je lokalnej czarnej społeczności. Wtedy nazywano to wyrównywaniem niesprawiedliwości, wynikających z czasów kolonialnych. Jednak wywłaszczanie zapoczątkowało przede wszystkim głód, biedę i potężny kryzys gospodarczy, który trwa do dnia dzisiejszego.

 

Aktualnie Zimbabwe robi dosłownie wszystko, aby naprawić trudną sytuację ekonomiczną i swój wizerunek na arenie międzynarodowej, a także rozwiązać wewnętrzne konflikty. W tym celu wypłaci 3,5 miliarda dolarów odszkodowań dla białych rolników, gdyż konstytucja nie pozwala cofnąć dawnej reformy rolnej. Jednak ze względu na brak pieniędzy, farmerzy nie otrzymają natychmiastowo pełnej kwoty. Dlatego rząd wyemituje długoterminowe obligacje i zwróci się o pomoc zagraniczną. W ciągu roku, biali farmerzy mają otrzymać 50% rekompensaty, a resztę w ciągu pięciu lat.

Mimo dobrych chęci, wypłata odszkodowania będzie bardzo trudna. W Zimbabwe szaleje inflacja rzędu 700%, brakuje żywności, paliwa oraz gotówki i panuje bardzo wysokie bezrobocie. Również malaria i pandemia koronawirusa potęgują wewnętrzne problemy tego państwa. Zdaniem niektórych ekonomistów, istnieje małe prawdopodobieństwo, aby rząd zdołał dotrzymać słowa.

 

Warto dodać, że dawny program wywłaszcza ziem do dnia dzisiejszego ma swoich zwolenników. Ich zdaniem, stanowiło to istotne wsparcie dla czarnej biedniejszej społeczności, choć na ogół przyczyniło się do klęski głodu w całym państwie. Jednak niektóre afrykańskie kraje nie wyciągnęły żadnych wniosków i planują na wzór Zimbabwe rozpocząć swoje własne programy wywłaszczania ziem.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika dd

Przez 1 rok pewnie od

Przez 1 rok pewnie od uwłaszczenia białych rolników czarni mieli wszystko pod kontrolą - po prostu zebrali plony. Potem się okazało, że na uprawach samo nie rośnie a w dodatku trzeba przy tym robić - no i klops, uprawy padły.

Ale nie podoba mi się mówienie przez upadający kraj, że będą zaraz wypłącać odszkodowania - najpierw poprawcie swój kraj a potem regulujcie kwestie odszkodowań. Pewnie za plecami stoi mądrala co podpowiada takie rozwiązania.

Portret użytkownika Lommo

W Polsce po 1945 roku, po

W Polsce po 1945 roku, po rozpędzeniu ziemian i zaczeciu tworzenia spółdzielni produkcyjnych to ludzie z tych spółdzielni też gadali to już teraz nasze i pół dnia roboczego (albo i cały) pociagali napoje akoholowe . No i w efekcie w miastach zaopatrzenie kartkowe  i czarnorynkowe zaczeło wygladać gorzej niż za Hitlera , nie mówic o okresie przedwojennym . No ale już widzę jakbyś chciałbyć pędzony za dosłownie groszaki do roboty w przedwojennym polsko-pańskim majatku od swotu do zmierzchu gdzie tempo pracy nadawał specjalnie opłacony przodownik. Tak samo w Zimbawe , ludnosć czarna była traktowana nieraz gorzej niż bydło - więc trudno się dziwić że popedzili białych złodziei. Co prawda wypedzeni biali maja dostac odszkodowania ale tylko za infrastrukture , za odzyskana ziemię odszkodwan nie będzie.

Portret użytkownika ARTUR

Mamy zatem przykład jaka

Mamy zatem przykład jaka będzie zachodnia Europa , nieroby przychodzą na gotowe i udają że to ich zasługa . Poglądy większości Polaków w temacie rasizmu są słuszne i humanitarne czyli najpierw się weżcie do roboty a my wam pomożemy , nie widziałem jeszcze murzynów pracujących fizycznie , zawsze siedzieli w "kucki" , tańczyli , śpiewali i zawsze mieli czyściutkie nowe ubrania , gładką cerę na twarzy i zadbane ręce . Pomyślmy zatem kto w tym świecie jest rasistą ?

Portret użytkownika 28/30

Jest to przykra prawda. A

Jest to przykra prawda. A smutniejsze jest jeszcze to, że czarnoskórzy ludzie są rasistami w stosunku do białych. Mieszkam za granicą i mam bardzo wiele przykrych rasistowskich doświadczeń w szczegolności od czarnych kobiet. 

Portret użytkownika greg_bednarski

Człeku, ogarnij się trochę -

Człeku, ogarnij się trochę - 2 poważne błędy w jednym zdaniu:

'5 i pół miliarda dolarów odszkodowań' - nie 'odszkodowań', a 'na odszkodowania' - 5,5 mld to większa cześć populacji Ziemi, poza tym tych miliardów jest nieco mniej

Portret użytkownika Irfy

Wszystko zależy od tego, o

Wszystko zależy od tego, o jakie dolary chodzi. Jeśli o dolary USA, to biali osadnicy zobaczą je, jak świnia księżyc. Ale jeśli o dolary zimbabweńskie, to trzy i pół miliarda nie stanowi problemu. Przy tamtejszej inflacji to odpowiednik jakichś ułamków polskich groszy.

Strony

Skomentuj