Ziemskie pole magnetyczne wykazuje oznaki znacznego słabnięcia

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Europejska Agencja Kosmiczna - ESA, poinformowała właśnie, że są pierwsze kompletne zestawy danych z roju trzech satelitów Swarm, które miały za zadanie zbadanie ziemskiego pola magnetycznego. Pomiary wykazały, że pole magnetyczne słabnie, a bieguny magnetyczne są w trakcie zamiany.

 

To znany fakt naukowy, że pole magnetyczne naszej planety może zmienić biegunowość. Takie przebiegunowania zdarzają się cyklicznie. Ostatnia znacząca zmiana biegunów magnetycznych Ziemi, tzw. przebiegunowanie Brunhesa-Matuyamy wystąpiła mniej więcej 780 tysięcy lat temu.

 

Pole magnetyczne chroni naszą atmosferę od negatywnego wpływu wiatru słonecznego, czyli strumienia cząstek stale emitowanego ze Słońca. Bez niego życie na Ziemi nie mogłoby istnieć. Pole magnetyczne Ziemi wysyła wysokoenergetyczne cząstki wzdłuż linii pola magnetycznego, co tworzy rodzaj ochronnego kokonu planety. Gdy pole słabnie zmniejsza się też ta ochrona i stąd pojawianie się anomalii takich jak SAA na południowym Atlantyku.

Rój satelitów Swarm - źródło: ESA

Problem polega na tym, że w ciągu ostatnich 100 lat, pole magnetyczne Ziemi osłabło o około 5%. Obserwacje dokonane przez trzy europejskie satelity Alpha, Bravo i Charlie pokazują, że osłabienie pola magnetycznego postępuje w bardzo szybkim tempie. Szczególnie zauważalne jest to na półkuli zachodniej, czyli części kuli ziemskiej położonej między południkami 0° a 180°

Wizerunek pola magnetycznego - źródło: ESA/DTU Space

Nie ma zgody środowiska naukowego, co do tego ile może trwać przebiegunowanie. Dowody geologiczne wskazują na to, że pełne przebiegunowanie może trwać od 1000 do 10 tysięcy lat. W tym okresie można się spodziewać kolejnego wymierania gatunków ze względu na zwiększenie ekspozycji na promieniowanie słoneczne i kosmiczne. Północny biegun magnetyczny, znajduje się obecnie w arktycznej Kanadzie i przesuwa się w kierunku Syberii, przy średniej prędkości 90 m dziennie.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika JakeSnake

Czy ktos potrafi obliczyc

Czy ktos potrafi obliczyc matematycznie te przyspieszenie zamiast chrzanic tu od rzeczy jakies przypuszczenia i obrazac nauke.... no ludzie macie dane najnowsze no niech ktos to obliczy jakims wzorem no.... ja sie nie znam na matematyce ale to przyspieszenie plus te daty co widac to mozna nawet precyzyjnie okreslic w ktorym roku biegun bedzie juz w jednej czwartej odleglosci od rownika albo w konkretnym polozeniu bo wtedy prawdopodobnie juz nas nie bedzie jesli to spowoduje kataklizmy na ziemi ktora jakos zaczyna sie wydawac " niestabilna " ze sie tak wyraze i nawet tlumaczac wszystkie zjawiska atmosferyczne jesli chodzi o aktywnosc wulkanicznom to jest kiepsko juz teraz. Nie sadze tez aby pelne przebiegunowanie bylo ofdaline az ovtyle lat bo 90m na dzien i no niewiem ile za rok to moze sie okazac ze poznalismy poczatkowom date czegos co nie zwiastuje spokoju na ziemi czy raczej tej powalonej planety i jej destrukcyjnych dla wiekszosci gatunkow etapow nie wiem ale chyba regularnie cyklicznych.
Czy ktos sie moze podjac i obliczyc kiedy na przyklad biegun polnocny bedzie na pasie rownika bo wtedy napewno juz nas nie bedzie. Tak mi sie wydaje a moze sie myle i nie oby jak sie myle bo walic ten caly rezonans cholera ivtak co za czasy - bez wojny swiatowej a ciagle na krawedzi w chaosie politycznym wiekszym niz ever before...
Jake.

Portret użytkownika mara

jeżeli nie jest to pomyłka w

jeżeli nie jest to pomyłka w druku to przyspieszenie przesuwania sie bieguna magnetycznego jest ogromne.  W latach 1982-2005 było to 6 cm rocznie,
w latach 2005-2013 to już 20 cm rocznie,
aktualnie 90 m dziennie czyli około 33 km rocznie!?
(informacje ze stron internetowych)
 
 

Portret użytkownika Zima Tysiąclecia

Najniej wiarygodne jest

Najniej wiarygodne jest naukowe ocenianie upływu czasu na podstawie warstw.
Zakłada sie że jeśli taka warstwa dzisiaj odkładała by się 1000 lat to wtedy było tak samo co jest bzdurą.
Najzwyklejszy przykład to odkładanie się dzisiaj pyłów z elektrowni które według tej skali (naturalnie) odkładały by się tysiace lat.

Portret użytkownika jaron22

Może te artykuły w ZnZ

Może te artykuły w ZnZ mówiące o śmierci ryb, delfinów i innych organizmów na ziemi jakie są co i rusz obserwowane, to skutek przebiegunowania. Wiadomo, że niektóe zwierzęta są bardziej narażone na zmiany w przyrodzieniż inne. (dla przykładu kanarki w kopalniach padały pierwsze gdy się metan wydzielał i dlatego ludzie je tam trzymali) Może nawet niewielka zmiana w ilości promieniowania kosmicznego jaka dociera do ziemi wpływa  w niektórych miejscach na wymieranie całych ławic ryb bądź stad zwierząt lądowych i morskich.

Portret użytkownika Medium

Przecież proces przesuwania

Przecież proces przesuwania się biegunów magnetycznych wcale nie dotyczy ostanich kilku lat, na filmie widać, że przyśpieszył, ale nie tak drastycznie, by całkiem ogłupić przyrodę:

Znacznie większe szkody poczyniła katastrofa w Zatoce Meksykańskiej i jej wpływ na Prąd Zatokowy.

Portret użytkownika eva11

Ten co wynalazł duzo złej

Ten co wynalazł duzo złej broni, haarp i nie wiadomo co jeszcze- twierdził, ze może rozlupac ziemię na pół, choć nie zrobił tego jego spadkobiercy nieźle ładują w ziemie czym się da,
jak im to uchodzi na sucho, to nie mam pojęcia. . .

Portret użytkownika Ewa

Myślę, że to nie gorszy ale

Myślę, że to nie gorszy ale lepszy czas teraz idzie.
Jest takie powiedzenie: przed świtem jest zawsze najciemniej,
a drugą i chyba najważniejszą sprawą jest to, że my zwykli ludzie jesteśmy zdani tylko na to, co wyczytamy lub zobaczymy w tv lub internecie- założę się, że 90% z tego jest przekręcone i wyolbrzymione żeby grać na niskich emocjach społeczeństwa.
 

Portret użytkownika Bender

 Wszystkie te naukowe ekipy

 Wszystkie te naukowe ekipy naleza do zaklamanych Beznapletkowcow, ktorzy nas podstepnie depopuluja od lat. Nastepna agencja pochlaniajaca miliony dolcow i karmiaca lemingi informacjami wartymi funta klakow. Dzieci gloduja. Syjonisci tancuja. Super rzeczywistosc talmudyczna czyli szlam blisko dna i ewolucja wsteczna. Nara.

Portret użytkownika under control

A jakby tak to pole zniknęło

A jakby tak to pole zniknęło i ludzie by wyginęli, to co z tego? Życie to jedno wielkie pasmo cierpień i niedogodności, obawiam się jednak że to nie przypadek. Ziemia jest więzieniem w którym złe dusze odsiadują wyroki i się resocjalizują. Dlatego spokojne wasze czachy, pole nie zaniknie, Yellowstone się nie obudzi ani nic się nie zdarzy co by was wybawiło z tej codziennej beznadziei. Każdy odsiedzi swój wyrok do końca i nie ma zmiłuj.

Strony

Skomentuj