Ziemskie pole magnetyczne mogło powstać nawet miliard lat wcześniej niż uważano dotychczas

Kategorie: 

Źróło: NASA

Pole magnetyczne Ziemi powstało znacznie wcześniej niż uważali naukowcy. Według najnowszych ustaleń jest ono przynajmniej o 500 mln lat starsze niż dotychczas przewidywano, a niektórzy eksperci skłaniają się do wiary, że jest ono starsze nawet o miliard lat.

 

Do najnowszych ustaleń na temat wieku ziemskiej magnetosfery doszła grupa amerykańskich naukowców z Uniwersytetu w Rochester. Wyniki ich badań opublikowano w czasopiśmie Science. Jak ustalili specjaliści, pole magnetyczne Ziemi pojawiła się co najmniej 4 miliardy lat temu. Początkowo sądzono, że stało się to 3,5 miliarda lat temu, około miliard lat po powstawania naszej planety.

 

Swoje wnioski eksperci potwierdzili wykonując badania orientacji magnetycznej kryształków magnetytu uwięzionego w cyrkoniach odnalezionych w Zachodniej Australii, która ma najstarsze skały na powierzchni Ziemi. Dzięki temu udało się odczytać kilka miliardów ewolucji ziemskiego pola magnetycznego.

Źródło: www.rochester.edu

Gdyby nie magnetyczna osłona chroniąca przed szkodliwym wiatrem słonecznym, nie doszłoby do narodzin życia biologicznego na naszej planecie. Ziemska magnetosfera chroni naszą planetę przed wiatrem słonecznym, czyli strumieniem zjonizowanych cząstek emitowanych bez przerwy z korony słonecznej. Zapewnia ona ochronę wszelkiego życia. Bez pola magnetycznego nasza planeta wyglądałaby podobnie jak Mars.

 

Eksperci ustalili, że 4 miliardy lat temu, wiatr słoneczny był znacznie silniejszy niż obecnie, a jego niszczycielskie możliwości były 10 razy większe niż teraz. Gdyby nasza tarcza magnetyczna tego nie przetrwała to wraz z wyłączeniem wewnętrznego dynama rozproszyłaby się atmosfera ziemska, a znajdujące się na powierzchni ziemi oceany wyparowałyby jak te z Marsa.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterroKomentarze

Portret użytkownika Roki

Ludzie kochani dlaczego

Ludzie kochani dlaczego próbujecie okłamać samych siebie..... Przecież to takie proste i oczywiste aby zrozumieć źe nauka to 100% religia a jej podstawy to DOGMATY których nie wolno wam tknąć, bo nazwą was: idiotami, imbecylami,  ciemno grodem itd.....a w najlepszym razie nieukami!!¡!!
A SAMI WIERZĄ ŻE ŻYCIE POWSTAŁO Z MARTWEGO I SAMO Z SIEBIE, WIERZĄ I TYLKO WIARĘ MAJĄ,  BO NA TE WYPOCINY NIE MA I NIGDY NIE BĘDZIE PRAWDZIWEGO DOWODU! 

Portret użytkownika keri

W polu elektromagnetycznym

W polu elektromagnetycznym tworzenie planet przebiega nieporównanie szybciej niż w polu grawitacyjnym.
4,5 mld lat zostało obliczone (he, he, nikt przecież tego nie liczył tylko wyssał z palucha) przy fałszywym założeniu, iż Wszechświat jest grawitacyjny, a nie elektromagnetyczny.
Ziemia jest zdecydowanie młodsza.

 

 

Portret użytkownika znawca tematu

Brawo!Ssssssskąd policzyli??

Brawo!Ssssssskąd policzyli?? buhahhaaaa...
 To tylko domniemania oparte na doświadczeniach laboratoryjnych.
 Ołów można otrzymać na różne sposoby i nie oznacza to, że powstał jako izotop Uranu...
Np: wystarczy stopic ołowiane żołnierzyki i ma się ołów w czystej postaci..., Lol

Strony

Skomentuj