Ziemskie oceany pobiły rekord i w 2020 roku pochłonęły więcej ciepła niż kiedykolwiek

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Klimatolodzy odkryli, że w minionym roku oceany pochłonęły rekordową ilość ciepła. Wyniki ich obserwacji, zostały opisane w badaniu naukowym, opublikowanym w czasopiśmie Advances in Atmospheric Sciences. Badacze podsumowywali w nim obserwacje z ostatnich 70 lat.

 

Jednym z głównych czynników spowalniających globalne ocieplenie są oceany. Od ery przedindustrialnej, pochłonęły one około 90% ciepła i jedną trzecią dwutlenku węgla, emitowanego przez przemysł. Proces ten, nie tylko spowalnia zmiany klimatyczne, ale powoduje też dramatyczne zmiany w ekosystemach mórz.

Nowe badanie, udokumentowało w jaki sposób oceany gromadziły ciepło od połowy ubiegłego wieku do 2020 roku. W tym celu, wykorzystano modele klimatyczne i dane z 3000 powierzchniowych i podwodnych boi oraz autonomicznych stacji śledzących. Analiza wykazała, że ​​w całym tym okresie, energia cieplna zmagazynowana w wodach Oceanu Światowego wzrosła o 380 zettadżuli. Jeden zetadżul to 1021 dżula.

 

W ramach porównania, taka energia, wystarczyłaby do ugotowania wody w 30 miliardach półtoralitrowych czajników. Ponad połowa tego ciepła, koncentrowała się w górnych warstwach oceanu, gdzie do końca 2020 roku zgromadziło się ponad 230 zettadżuli energii. Pomiary naukowców pokazują, że ciepło wnikało wgłąb oceanów, głównie w przybrzeżnych regionach Ziemi, które znajdują się w pobliżu największych miast na świecie.

Proces ten, był szczególnie dostrzegalny w zeszłym roku, kiedy to ocean pochłonął o 20 zettadżuli ciepła więcej niż w 2019 roku. Ze względu na wzrost temperatury wody i jej rozszerzalność cieplną, poziom wód wzrósł o około pół centymetra. Biorąc pod uwagę fakt, że hydrosfera reaguje na globalne ocieplenie z pewnym opóźnieniem, w najbliższych latach wskaźnik ten może gwałtownie wzrosnąć. Ponadto naukowcy zauważają, że przyspieszenie procesu akumulacji energii cieplnej w wodach oceanicznych, sugeruje że globalne ocieplenie nadal nabiera tempa.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Komentarze

Portret użytkownika Quark

A konkretnie o tą konieczną

A konkretnie o tą konieczną do zagotowania tej ilości czyli podniesienia jej temperatury do 100*C. 

{ Ale czemu tu się dziwić .. coraz mniej ludzi umie zrozumieć sens tekstu nie mówiąc już nawet o słowach }

Skomentuj