Ziemskie lodowce tracą rocznie tyle ton lodu ile jest w Alpach

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Zdaniem wielu ekspertów, w ciągu ostatnich 30 lat, topnienie lodowców na świecie znacznie przyspieszyło. Według ostatniego raportu opracowanego w Szwajcarii, obecnie na całym świecie, lodowce tracą co roku średnio aż 335 miliardów ton swej masy. 

 

Według licznych katastroficznych analiz wykonywanych na zamówienie ONZ, doprowadzi to do wzrostu poziomu morza o prawie jeden milimetr rocznie. Ostatnio słyszymy takie konkluzje niemal cały czas. Najnowsze badania wskazujące na ryzyko wzrostu poziomu morza na świecie przeprowadziła międzynarodowa grupa naukowców z Uniwersytet w Zurychu, która prowadziła szeroko zakrojone badania tego zagadnienia.

 

Przewidywania szwajcarskich glacjologów są nieco ponure. Zdaniem glacjologa Michaela Zempa, lodowce mogą stracić dużo lodu w krótkim czasie. W skrajnych przypadkach w ciągu roku może stopnieć trzy razy więcej lodu niż znajduje się we wszystkich lodowcach w Alpach.

Badania były oparte na obserwacjach lodowców, na pomiarach geodezyjnych naziemnych i satelitarnych. Pozwoliło to przeprowadzić wirtualną rekonstrukcję grubości ponad 19 tys. lodowców na świecie.

 

Zdaniem specjalistów, poprzez połączenie tych dwóch metod pomiaru, zdołali zbudować na tyle obszerną bazę danych, aby ustalić o ile stopniał lód od 1960 roku w każdym regionie świata. Na podstawie tych analiz eksperci szacują, że od 1961 do 2016 roku, lodowce utraciły w wyniku topienia w sumie 9,625 bilionów ton lodu. Ich zdaniem doprowadziło to do wzrostu poziomu wody w oceanach w tym okresie o 27 mm. 

 

Większość wody produkowanej przez topniejące lodowce pochodzi z Alaski. Oprócz tego dużo wody oddaje region arktyczny Patagonii. Znaczne straty czapy lodowej są notowane również w Alpach, na Kaukazie i w Nowej Zelandii, ale ze względu na stosunkowo niewielką skalę w porównaniu do Arktyki i Antarktyki, gra to tylko niewielką rolę we wzroście poziomu morza. Naukowcy obliczyli też, że tempo cofania się lodowców jest o 18 procent większe niż to obliczone w innym badaniu tego typu w 2013 roku. Wspomniane badanie wskazuje, że do 2100 roku stopnieją wszystkie lodowce z Kanady, USA, Nowej Zelandii i Europy.

 

Warto zwrócić uwagę, że naukowcy cyklicznie straszą podniesieniem poziomu mórz, ale żaden taki efekt nie został zaobserwowany. Co więcej, analizy NASA wskazują nawet na okresowe obniżenie się poziomu mórz. Mnogośc badań pod tezę o antropologicznych przyczynach zmian klimatu, powoduje, że łatwo utracić do nich zaufanie, a zdolność predykcji przyszłosci na podstawie obecnych modeli matematycznych jest na tak niewielkim poziomie, że często groźne przepowiednie naukowców są poparte niewiele wartymi danymi, ale za to wypełniają ściśle oczekiwania stawiane środowisku naukowemu przez Międzynarodowy Panel ds Zmian Klimatu przy ONZ - IPCC.

 

 


 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro