Ziemniaki wracają do łask. Okazało się, że są bardzo zdrowe!

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Ziemniak to jedno z najpopularniejszych warzyw na całym świecie. Szczególnie w Polsce często konsumujemy bulwy ziemniaczane, jednak dopiero od niedawna zaczęto doceniać ich potężne właściwości odżywcze, a nawet doszukano się kilku zastosowań kosmetycznych.

 

Przeciwutleniacze

Ziemniaki zawierają cenne przeciwutleniacze, takie jak flawanoidy, karotenoidy oraz fenole. Neutralizują one w naszym organizmie potencjalnie szkodliwe cząsteczki, znane jako wolne rodniki. To właśnie one odpowiadają za wiele chorób przewlekłych, takich jak choroby serca, cukrzyca oraz nowotwory.

Wspomaganie trawienia

Bulwy ziemniaczane zawierają specjalny rodzaj skrobi, która nie jest w pełni rozkładana przez nasz układ trawienny. Dzięki temu substancja dociera do jelita grubego, gdzie staje się źródłem składników odżywczych dla naszych bakterii jelitowych.

Witaminy i minerały

Po pierwsze, ziemniaki są bardzo syte w porównaniu do ich wartości kalorycznej. W 100 g ziemniaka znajdziemy jedynie 79 kalorii. Ponadto, w ziemniakach zawarte są także: błonnik, tłuszcze, witamina C, witamina B6, potas, magnez i fosfor. To prawdziwa bomba odżywcza! Warto jednak pamiętać, że zawartość cennych mikroelementów różni się w zależności od rodzaju ziemniaka, a także sposobu jego przygotowania. Najzdrowsze jest oczywiście gotowanie na parze.

Trik pielęgnacyjny

Sok z ziemniaków, ze względu na zawartość witaminy C, ma właściwości wybielające i może być używany do rozjaśniania cieni pod oczami. Z tego samego powodu dobrze rozjaśnia przebarwienia skórne, a także zmiękcza skórki paznokci.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ....................

Copyright 2019 TheCable. All

Copyright 2019 TheCable. All rights reserved. This material, and other digital content on this website, may not be reproduced, published, broadcast, rewritten or redistributed in whole or in part without prior express written permission from TheCable. https://lifestyle.thecable.ng

Po co kopiować bzdury? Też sobie moge pisać takie arty okazało się, że to, że tamto ...

Portret użytkownika posppolity

Nasi PRADZIADOWIE na

Nasi PRADZIADOWIE na ZIEMNIKOKI mówili Trujące JABŁKA, ziemniaka surwego nigdy nie zjesz bo jest trujący. patrzcie na brzuchy Polskiego społeczeństwa i porównajcie sobie np. z każda inną społecznością, która nie spożywa tego syfu. długo i ciężko się trawią. człowiek czuję się cieżki i zmęczony. najchętniej poszedł by spać, trzeba pamiętać, że cieżkie jedzenie to ciężkie myśli. człowiek taki idealny jest by się podporządkować systemowi. dlatego obcokrajowcy tak ochoczo zachęcali i promowali do kartofli. jedzenie made in amerika. Dobrzy Ludzie chcecie mieć dużo Siły to tylko KASZA JAGLANA (JAGŁA,PROSO) KASZA GRYCZANA, KASZA Z NASION KONOPI - --- te rośliny są nasze Rodzime.

 

____________________________

DUMNY Z BYCIA POLAKIEM

DUMNY Z BYCIA SŁOWIANINEM

DUMNY Z BYCIA BIAŁYM

Strony

Skomentuj