Ziemianie zobaczą gołym okiem kometę, którą ostatnio oglądano 50 000 lat temu

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Astronomowie twierdzą, że nowo odkryta kometa może być widoczna gołym okiem, gdy przeleci obok Ziemi i Słońca w nadchodzących tygodniach. Znajdzie się ona w pobliżu Ziemi po raz pierwszy od 50 000 lat.

 

 

Kometa nosi nazwę C/2022 E3 (ZTF) na cześć obiektu Zwicky Transient Facility, który po raz pierwszy zauważył ją przechodzącą obok Jowisza w marcu ubiegłego roku.

 

Po podróży z lodowych zakątków naszego Układu Słonecznego zbliży się do Słońca 12 stycznia i zbliży się do Ziemi 1 lutego. Może być ona widoczna gołym okiem z Ziemi na nocnym niebie, także dla mieszkańców Polski, od 24 stycznia do 10 lutego, a najjaśniejsza będzie w dniach 1-2 lutego.

C/2022 E3 (ZTF) 2022 jan.2 5.00 UT LRGB 45min 11" RASA QHY600 Michael Jäger

Będzie ona łatwa do zobaczenia przez dobrą lornetkę i prawdopodobnie nawet gołym okiem, pod warunkiem, że niebo nie będzie nadmiernie oświetlone światłami miasta lub Księżycem.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika S

No to jak obstawiamy? "Don`t

No to jak obstawiamy? "Don`t look up"? Całkiem fajny film, szczególnie jak obejrzy się go z perspektywy "foliarza" i nadchodzącego "resetu". A jak ktoś nie słyszał o cyklicznych resetach, to naprawdę polecam zobaczyć najpierw serial naukowy "Ancient Apocalypse" na Netflix (albo na torrent Wink ). Potem film "Don`t look up" obejrzycie jak "spoiler alert" biorąc pod uwagę to co się ostatnio dzieje na Ziemi Smile

Portret użytkownika Medium

Kometa nosi nazwę C/2022 E3

Kometa nosi nazwę C/2022 E3 (ZTF) na cześć obiektu Zwicky Transient Facility, który po raz pierwszy zauważył ją przechodzącą obok Jowisza w marcu ubiegłego roku.

Hmm, obok Jowisza w marcu ubiegłego roku? I nie zaślepiło obserwatora Słońce?

Jowisz w ubiegłym roku przechodził przez znak Ryb, a w marcu - jak co roku - jest tam również i Słońce. 

Portret użytkownika Jaskinia Man

Wiedziałem że dla ciebie

Wiedziałem że dla ciebie wyjaśnienie tego zjawiska może być tylko jedno, a mianowicie zgodne z tym co wam wpojono, no bo jak ty mógłbyś inaczej coś takiego wytłumaczyć, ja nigdy chyba nie widziałem komety, widziałem natomiast jak puszczali rakiety bardzo wysoko i widać było jak rakieta w pewnym momencie uderza jakby w wodę tak w wodę i dalej sunie po firmamencie jak motorówka zostawiając ślad i efekt był podobny do tego od komety. To są foliarskie sprawy, a ty to potrafisz ale morda szczekać jedynie, łyku łyku. Huj wie skąd jest to coś na niebie , widziałeś to ?

Portret użytkownika keri

Dodam, że komety mają po dwa

Dodam, że komety mają po dwa warkocze. Dlaczego dwa? Jeden to warkocz komety, a drugi, to odbicie na firmamencie pierwszego.

Dla zapierdalajacych na zewnątrz latającej kulki to jest nie do pomyślenia, bo oni myślenia unikają jak ognia. Boją się nawet przeczytać wielkie dzieło Mikołaja Kopernika (malutką książeczkę do przeczytania w niecałą godzinę), ponieważ Kopernik niczego nie udowodnił i tym samym mogliby spaść z kulki. Biggrin

Portret użytkownika drako_tr

@Jaskinia Man - ale zauważ,

@Jaskinia Man - ale zauważ, że marszyFred, w swojej bezdennej inteligencji, całkiem niechcący dobrze napisał - skoro kopuła(firmament) uniemożliwia opuszczenie Ziemi, to ta "kometa" prawdopodobnie została wystrzelona właśnie z Ziemi...no i wzięła i spadła... jak wszystkie przed nią *biggrin*

Portret użytkownika drako_tr

Powitanko Keri wieki całe...

Powitanko Keri *smile* wieki całe...

Masz rację Murikancki sprzęt, jest niezwykle...przyziemny... no i ni chuja nie idzie go utrzymać na orbicie Biggrin Biggrin Biggrin

"Satelity Starlink spadają na Ziemię"

"Firma SpaceX wysłała w przestrzeń kosmiczną 49 satelitów Starlink. Okazało się, że urządzenia wpadły w burzę geomagnetyczną, przez co aż 40 z nich może nie osiągnąć zamierzonej orbity."

Kulkogłowi twierdzą, że to jednak były "komety". hehe

Strony

Skomentuj