Ziemianie mają zamiar wysłać sygnały powitalne na Proxima Centauri b

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Specjaliści z projektu METI (Messaging Extra-Terrestrial Intelligence) zamierzają wysłać sygnał powitalny w kierunku planety Proxima Centauri b - naszej najbliższej egzoplanety, której odkrycie ostatnio bardzo zafascynowało świat naukowy. Plany naukowców z projektu METI, zostały ujawnione w czasopiśmie Nature Physics.

Projekt zakłada wysyłanie sygnałów w kierunku planety Proxima Centauri B. Będą to sygnały radiowe i laserowe. Mają zawierać pozdrowienia, przeznaczone do hipotetycznych istot pozaziemskich, które mogą zamieszkiwać ten odległy system gwiezdny. Ponadto eksperci METI zamierzają wysłać sygnały do ​​innych obiektów oddalonych o tysiące lat świetlnych od Ziemi (Proxima Centauri b jest znacznie bliżej. - W odległości 4,2 lat świetlnych od Ziemi). Naukowcy chcą wdrożyć swoje plany w 2018 roku.

Wyobrażenie planety Proxima Centauri b - źródło: ESO

Nie jest to pierwsza próba znalezienia naszej planety "braci w rozumie". Na przykład, w 1974 roku wysłany został sygnał radiowy o nazwie "Arecibo Message". Został wysłany w kierunku gromady kulistej M13, znajdującej się w odległości 25 000 lat świetlnych. A wcześniej - w roku 1962 - Związek Radziecki wysłał wiadomość radiową "Pokój, Lenin, Związek Radziecki", również przeznaczoną rzekomo dla pozaziemskiej inteligencji.

Autorzy projektu twierdzą, że ze względu na bliskość odkrytej planety, ta nowa wiadomość będzie pierwszą próbą wysłania sygnału z możliwością jego odbioru w tych samych warunkach. Według ekspertów z projektu METI, ludzkość musi się nauczyć komunikować z innymi światami. Odrzucają oni założenie, że każda bardziej rozwinięta cywilizacja zdolna do podróży w nasze rejony kosmosu, pojawiłaby się raczej jako kolonizator.

Sonda kosmiczna Pionier - źródło NASA

Ludzkość już kilka razy wysyłała sygnały, adresowane do przedstawicieli obcych cywilizacji. Oprócz komunikatów za pomocą fal elektromagnetycznych, istnieją także namacalne wiadomości. Należą do nich wszystkie dryfujące w dalekim kosmosie statki kosmiczne "Pioneer" i specjalne płyty z komunikatami na pokładzie pojazdów z serii "Voyager".

 

Warto też zaznaczyć, że naukowcy planują również rozpoczęcie nowego etapu obserwacji tajemniczej migoczącej gwiazdy KIC 8462852, znanej również jako "gwiazda Tabby". Dziwne zachowanie tego ciała niebieskiego, a konkretnie przygasanie, może być związana z aktywnością obcej cywilizacji, zdolnej do budowy za pomocą astroinżynierii, całego świata podobnego do konceptu tzw. sfery Dysona.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.2 (5 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterroKomentarze

Portret użytkownika lol

Kiedys ogladalem taki filmik

Kiedys ogladalem taki filmik jak ziemianie wyslali za pomoca lasera pozdrowiena na inna planete.No i promien lasera po dolecenu do celu zabil jednego ufoka i jak to w zycu bywa ufoki zaczeli organizowac wyprawe odwetowa.To takie zapraszanie klopotow do siebie.

Portret użytkownika byku

moim zdaniem to

moim zdaniem to przedsięwzięcie warte zachodu, nie chciałbym tkwić na ziarnku piasku nie wiedząc co jest dalej, a niekoniecznie może się to źle skończyć, jak to się mówi: kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana Język

Portret użytkownika Xn

Gorzej, gdy się okaże, że

Gorzej, gdy się okaże, że trafimy obcego z tego lasera w oko. Wtedy może nam pozostać tylko 4.2 lata od momentu wysłania tego sygnału. Poza tym czy jest możliwość wytworzenia aż tak równoległej wiązki laserowej by ta była widoczna tam i o odpowiedniej mocy? Skąd w ogóle pomysł, że obca cywilizacja zinterpretuje światło i je w ogóle dostrzeże? Skąd wiadomo, czy fale radiowe nie są dla nich takim przeżytkiem, że już ich w ogóle nie obserwują?

Portret użytkownika nalepka

Witam,

Witam,
pozdrowienia w stylu "chodnikowych malowideł" będą dla tamtejszej Cywilizacji bardziej śmieszne niż tu dla nas.
Wywnioskują - dobra lecimy. Przecież ci Ziemianie sami się o to proszą a poza tym są tak cięcy w uszach że anhilacja ich będzie jak pstryknięciem palcami.
 

Portret użytkownika gnago

 W osiemnastym wieku  szamani

 W osiemnastym wieku  szamani i mędrcy zaobserwowali dziwne obiekty na morzu z piramida płacht nad kadłubem  bardzo dużej łodzi. Postanowiono skontaktowac się z ta nieznaną cywilizacja , bo niektóre z tych obiektów miały zły zwyczaj zabijania i porywania ludzi. Zatem postanowiono nawiąząc kontakt z innnymi jedynie pływającymi po oceanie. Metoda komunikacji była oczywista tam0tam instrument powszechnie uzywany w całej Afryce.  I nic nastapiła bezwzględna kolonizacja handel niewolnikami przez beznapletkowców etc.

 

Tak i dzisiaj próby nawiązania łąćzności przy pomocy fal radiowych jest czystym idiotyzmem wiadomośc zwrotna już po 100 latach . A kogo będzie to obchodzic skoro problem rozwiązano

Portret użytkownika Israfel

Wstawianie niesprawdzonego,

Wstawianie niesprawdzonego, źle przetłumaczonego w translatorze artykułu jest brakiem szacunku dla czytelników:

" Mają zawierać pozdrowienia przeznaczone do hipotetycznych istot pozaziemskich, które. " - czy raczej "DLA" kogoś? "KTÓRE" co? Kropka po "które"?

" W odległości 4,2 Saint-lat od Ziemi " - w jakiej odległości?

" Wdrożenie planów naukowcy chcą w 2018 roku" - to nie jest po polsku. Składnia zdania i odmiana wyrazów leży i kwiczy.

" Nie jest to pierwsza próba znalezienia naszej planety "braci na rozumie". " - autor chyba nie jest "bratem na rozumie"

" Na przykład, w 1974 roku został wysłany do sygnału radiowego, zwany "Arecibo Message". " - hmmm, co zostało wysłane do sygnału radiowego???

" znajdującej się w pewnej odległości od 25 000 lat świetlnych " - świetne :).

" Związek Radziecki wysłał wiadomość radiową ..., również przeznaczone rzekomo dla pozaziemskiej inteligencji. " - PRZEZNACZONĄ !!!

 

" ...nauka prowadzi nas do zrozumienia tego, jaki jest świat, a nie tego, jaki chcielibyśmy, by był ... "
- Carl Sagan

Strony

Skomentuj