Ziemia znalazła się rekordowo blisko Słońca

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Nasza planeta znalazła się dzisiaj w punkcie swej orbity, który znajduje się najbliżej Słońca. Stało się to dokładnie o 8:48 czasu polskiego. W tym momencie, 5 stycznia, odległość do Słońca wyniosła 147 091 144 kilometrów i był to absolutny rekord XXI wieku.

 

Takie zbliżenie Ziemi do Słońca to zjawisko cykliczne, występujące zwykle na początku każdego roku. W astronomii nazywa się to peryhelium i wszystkie ciała niebieskie orbitujące wokół Słońca mają taki sam punkt orbity. Dla obiektów poruszających się po orbicie kołowej peryhelium występuje w sposób nieregularny, a dla tych o orbicie eliptycznej, jak Ziemia, do tego zjawiska dochodzi w dość przewidywalnym momencie.

 

Szczególnie interesujące jest to, że w peryhelium w 2020 roku, nasza Ziemia znalazła się aż 8,6 tysięcy kilometrów bliżej Słońca niż rok temu. Jest to na tyle nietypowe zbliżenie, że w tym stuleciu nasza planeta już nie znajdzie się bliżej naszej dziennej gwiazdy.

Kolejna absyda orbity Ziemi, czyli jej punktu skrajnego, wystąpi 2020 roku,  4 lipca o godzinie 13:34. Wtedy Ziemia znajdzie się najdalej od Słońca,  a dystans między tymi ciałami niebieskimi wyniesie 152 095 295 km.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Arek

Przecież Słońce jest nad

Przecież Słońce jest nad Ziemią. Jest takiej samej wielkości co Książyc. Ziemia jako stacjonarna sie nie porusza,to jak może sie przebliżyć do Ziemi? 

Mój zmysl mi mówi,ze sie nigdzie nie poruszam razem z Ziemią tzw. kulką. 

Skomentuj