Ziemia wkrótce będzie miała dwa księżyce

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Każdego roku, pole magnetyczne Ziemi przyciąga mnóstwo niewielkich obiektów kosmicznych, a niektóre z nich przez jakiś czas pozostają z nami, krążąc wokół naszej planety niczym Księżyc. Obiekty te nazywane są mini-księżycami. Tak się składa, że astronomowie namierzyli ciało niebieskie, które zostanie przechwycone przez Ziemię. To oznacza, że przez jakiś czas będziemy mieć dwa księżyce.

 

17 września 2020 roku, obserwatorium Haleakala na Hawajach zlokalizowało niewielki obiekt kosmiczny, który otrzymał nazwę 2020 SO. Według obecnych szacunków, jest to ciało niebieskie o średnicy poniżej 15 metrów, które zostanie przechwycone przez Ziemię w październiku. Astronomowie będą mogli określić jego dokładne parametry 1 grudnia, gdy zbliży się do naszej planety na minimalną odległość około 50 tysięcy kilometrów.

 

Będzie to niezwykle rzadka okazja, aby zobaczyć cały ten proces przechwytywania w akcji. Co więcej, na podstawie dostępnych już danych zaczęto przypuszczać, że obiekt 2020 SO wcale nie jest drobną asteroidą, lecz odrzuconym członem rakiety Centaur, która została wystrzelona w 1966 roku w ramach misji Surveyor 2. Jeśli podejrzenia naukowców okażą się prawdziwe, Ziemia pozyska pierwszy wykonany przez człowieka mini-księżyc.

Ciało niebieskie krąży wokół Słońca po orbicie, która jest bardzo podobna do ziemskiej. Co więcej, 2020 SO porusza się zbyt wolno jak na asteroidę. Astronomowie będą mieli mnóstwo czasu na dokładne obserwacje. Szacuje się, że nasz nowy mini-księżyc będzie krążył wokół Ziemi przynajmniej do maja 2021 roku.

 

Pierwszym znanym mini-księżycem była asteroida 2006 RH120 o średnicy zaledwie 2-3 metrów, która została przechwycona we wrześniu 2006 roku i opuściła Ziemię w czerwcu 2007 roku. Natomiast ostatnim mini-księżycem była niewielka asteroida 2020 CD V 3, którą odkryto w lutym 2020 roku. Dopiero w momencie odkrycia okazało się, że 2020 CD V 3 była drugim księżycem Ziemi już od 2017 roku i opuściła nas w maju 2020 roku.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj