Ziemia przechodzi przez nowy rój meteorów, możliwe liczne obserwacje spadających obiektów

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Ziemia wchodzi powoli w zasięg oddziaływania śladu pyłowego pozostawionego przez warkocz komety 209P/LINEAR, która została przesunięta bliżej Ziemi na skutek oddziaływania grawitacyjnego Jowisza. Na skutek tego kosmicznego zdarzenia nasza planeta doświadczy spotkania z nowym rojem meteorów powstałym na skutek przelotu komety.

 

 

Radiant nowego roju to gwiazdozbiór Żyrafy, a od łacińskiej nazwy będą to Camelopardalidy. Kometa, której szczątki dały początek temu rojowi została odkryta przez Lincoln Near-EarthAsteroid Research (LINEAR) 3 lutego 2004 roku. Jest to kometa okresowa, która powraca w okolice Słońca co 5,04 lat.

 

Mniej więcej dwa lata temu orbita komety 209P/LINEAR została przesunięta przez oddziaływanie Jowisza, zboczyła mniej więcej o 450 tysięcy kilometrów. Zresztą Jowisz oddziałuje na to ciało niebieskie za każdym razem, gdy kometa powraca.

Perygeum, czyli największe zbliżenie do Ziemi nastąpi 29 maja i 209P/LINEAR znajdzie się wtedy w odległości 8,3 mln km od Ziemi. Za to peryhelium miało już miejsce 6 maja. Spodziewana jasność tego ciała niebieskiego to magnituda 11, a więc aby ją zobaczyć potrzeba przynajmniej teleskopu.

Według astronomów oczekiwana aktywność roju to nawet 400 i więcej zdarzeń na godzinę. Niektórzy sugerują, że z 23 na 24 maja może być nawet do 1000 tak zwanych spadających gwiazd w ciągu 60 minut. Byłaby to już wtedy burza meteorów.

W obszarze największego zgęszczenia cząstek z pyłowego śladu komety Ziemia znajdzie się 24 maja 2014 roku około godziny 9.40 czasu warszawskiego. Najlepsze warunki do oglądania pokazu będą w Ameryce Północnej. Zdaniem astronomów również w Polsce warto wyjść na obserwacje w nocy z 23 na 24 i z 24 na 25 maja 2014 roku, ponieważ nowe roje meteorów są często nieprzewidywalne.

 

Nie można też wykluczyć upadku większych fragmentów, nawet porównywalnych z meteorem czelabińskim. Już teraz na całym świecie dochodzi do obserwacji wielu spektakularnych kul ognistych. Media z pewnością podłapią temat już w najbliższych dniach.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Choć nikt nie może cofnąć się w czasie i zmienić początku na zupełnie inny,to każdy może zacząć dziś i stworzyć całkiem nowe zakończenie.Carl Bard.

Skomentuj