Ziemia może się przekształcić w lodową planetę w ciągu zaledwie tysiąca lat

Kategorie: 

Źródło: NASA

Skały z epoki gdy Ziemia w większości składała się z pokrywy lodowej, zwróciły uwagę naukowców, że przejście do globalnej zlodowacenia może nastąpić bardzo szybko w geologicznej skali czasu. 

 

Naukowcy teoretyzowali od dawna, że Ziemia była kiedyś całkowicie, lub prawie całkowicie pokryta lodem. Na dodatek dowodzono, że zdarzyło się to kilkukrotnie w trakcie całej znanej nam historii geologicznej naszej planety.

 

Dowodem na to, że następowały takie okresy są osady w różnym wieku, zdradzające, że wystąpiły w okresie zlodowacenia. Znajdowano je na bardzo niskich szerokościach geograficznych.

 

Geolodzy z Princeton zbadali próbki znalezione w znajdującej się w Afryce Etiopii, które ich zdaniem zostały utworzone w jednym z okresów zlodowacenia niemal całej kuli ziemskiej. Ich zdaniem stało się to około 717 milionów lat temu.

 

W artykule opublikowanym w czasopiśmie Geology, dr Scott MacLennan z Princeton, wraz ze współpracownikami, wykazał, że obecność tak zwanych zlepieńców, potężnych głazów transportowanych przez lodowce na długich dystansach, wskazuje, że znajdował się tam lodowiec.

 

Poniżej tych głazów odkryto starsze warstwy węglanów, czyli szczątków pochodzenia organicznego, które pozostały tam ponieważ na tym obszarze znajdowały się płytkie wody morza, które były bogate w mikroflorę morską. 

 

Według naukowców, wskazuje to na to, że w momencie rozpadu hipotetycznego superkontynentu o nazwie Rodinia, klimat na Ziemi był ciepły i wilgotny, co sprzyjało kwitnieniu tropikalnych puszczy. Biorąc pod uwagę fakt, że brak jest wyraźnych granic pomiędzy osadami z lodowca i poprzednimi, można założyć, że drastyczna zmiana klimatu nastąpiła szybko.

 

Eksperci sugerują, że mówimy o czasie od 1000 do 100 tysięcy lat. Z geologicznego punktu widzenia jest to niezwykle krótki czas, który można przypisać efektowi sprzężenia zwrotnego między oblodzeniem i zwiększaniem się albedo Ziemi. 

 

Im bardziej nasza planeta była pokryta lodem, tym bardziej odbijane było promieniowanie słoneczne. To dodatkowo obniżało globalną temperaturę stymulując postępowanie zlodowacenia, aż do postaci gdy niemal cały glob staje się lodową kulą.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika tomasz26

jaka planeta to ,tylko re z

jaka planeta to ,tylko re z er wat Smile

''nie ufaj semitom nie ufaj religiom ufaj wyłącznie swojemu duchowi duszy ( intuicji) ateizm to jedyna samoświadoma wiedza swojej duszy ...tylko ona pozwoli ci opuścić kwarantannę z prawem wyboru''..
a na pytanie w co wieżyc ?odpowiem tak wierz w swój indywidualny(czerpiący ze zbioru) wewnętrzny i zewnętrzny rozwój ,oraz samodoskonalenie poparte własnymi doświadczeniami i rozwojem świadomości

życzę powodzenia w poszukiwaniu własnej ścieżki rozwoju i ewakuacji

Portret użytkownika tomasz26

tylko zapomniało ci dodać ze

tylko zapomniało ci dodać ze ten duch duszy inkarnuje(w materii) ..jak by systemy wierzeń i religii mały jakikolwiek sens dzieci rodziły by się z nimi ...a tak muszą być wytresowane przez swoich rodziców . tak oni byli tresowani przez swoich dziadków itp....a czym jest tresura? ..tresura jest blokadą naturalnych odruchów w człowieku(świadomości,intuicji), dlatego jak cie wytresują na zabójce dadzą ci bron to będziesz np zabijał innych w imię religi tego jak cie zaprogramowali do tresury służą min tzw. sakramenty takie simlocki np. szyszynki .oczywiście możesz to odblokować, (potrzeba determinacji i hartu ducha) ale właśnie po to to uczynili żeby trzymać jak największe masy w szachu ..podam ci jedna rzecz podaj mi choć jedną wojnę, która nie wydarzyła się na tle religijnym ..spor zawsze wynikał ze mój bóg(religia) jest ważniejszy ..a prawda jest taka że kreator ma w dd prymitywne systemy i dogmaty wierzeń czerpie, tylko z energii ,która mu nieświadomie lub świadomie ludzie ofiarują(patrz'' egregor'' j.bzoma) .chodzi o sam skutek poddaństwa .to samo co partie polityczne jeśli idziesz z na jej sznurku masz ofertę tzw .statusu kasty ,awansu.. który nie ma nic wspólnego z rozwojem samoświadomości i rozwojem duchowym... dlatego przez tysiąc leci możliwość wyboru sposobu inkarnacji dostało ,tylko kilkadziesiąt dusz dokładnie i nie byli to przywódcy religijni ,głowy państw, lóż i klubików.w tym temacie kabal ,tesla itp.(stricte skopiowne i porwane wierzenia egipskie i wcześniejsze.. ) coś o tym napomyka jest to liczba stała, która przy niedoborze jest uzupełniana..bo ten świat jest proporcją w materialnej kreacji ...

Portret użytkownika lukas2016

Naturalny odruch frajerze, to

Naturalny odruch frajerze, to gonienie za babami bez konsekwencji. Niektórzy preferują też dzieci. Można też urwać przy okazji pare głów jeśli ktoś Cię wqrwi. Co jest wyznacznikiem granic tego, że Cię jeszcze sąsiad nie uwalił ? Ano w głównej mierze chyba Państwo. A na bazie czego powstały ogólne ramy działania Państwa ? Tego co zaprzeczyłeś na początku.

Portret użytkownika ,,|,

jak polacy zwykli się śmiać:

jak polacy zwykli się śmiać:

"Dla Polaka śmierć była czymś biologicznym, a dla Żyda czymś strasznym i przerażającym"

Nie dla Żyda. Dla każdego człowieka szanującego życie swoje oraz planety jako cudu, niezmanipulowanego goja podziałami na sąsiad, wróg, itd.

Portret użytkownika NoMail

Efekt ŁoŁ.

Efekt ŁoŁ.

się przekształc się
pogoda za dwa tygodnie się po parapapa pa
przekształci się gdy zapowiedzą że się pogoda się stanie się będziemy się smażyć się oh nie wczasy się po papapa rapapa bo będzie się siąpiło z gradem się.
oh nie to za tysiąc lat.

Strony

Skomentuj