Ziemia kręci się coraz szybciej. Co to oznacza?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Wiele osób nie może doczekać się końca bieżącego roku. Wydaje się, że nasza planeta podziela ten pogląd i ostatnio kręci się szybciej.

Pełny obrót naszej planety trwa dobę, 24 godziny, inaczej jeden dzień słoneczny. Jednakże prędkość ta jest nieregularna i długość dnia może różnić się o milisekundy. Dzieje się tak na skutek złożoności ruchu płynnego jądra Ziemi, oceanów i atmosfery.

W 2020 nastąpił rekordowo krótki dzień. 19 Lipca Ziemia zakończyła swój obrót 1.4602 milisekundy szybciej, niż trwa doba, czyli 86 400 sekund. Pobiła tym samym rekord z 2005 roku, gdzie obrót był szybszy o 1,0516 milisekundy. Gdy Ziemia będzie zbyt niezsynchronizowana z bardzo dokładnymi zegarami atomowymi, konieczne będzie wyrównanie ich wartości poprzez dodanie lub odjęcie sekundy na zegarach. Od 1972 roku zrobiono tak 27 razy, za każdym razem dodając sekundę do zegarów, aby Ziemia mogła za nimi ’nadążyć.

Naukowcy dowiedli, że obniżona prędkość obrotu naszej planety wpływa na wzrost występowania trzęsień ziemi oraz erupcji wulkanów. Zaobserwowano, że co około 25-30 lat, prędkość obrotowa Ziemi zaczyna spadać, a spadek ten, dzieje się zaraz przed wzrostem trzęsień ziemi. Ostatni spadek trwa 5 lat, a w 2020 roku zaobserwowano wzrost tego typu kataklizmów.

Jeśli więc prędkość obrotowa Ziemi wzrasta, powinna spaść ilość wielkich trzęsień ziemi. To na pewno dobra wiadomość dla osób mieszkających w rejonach aktywnych sejsmicznie.
 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: robertAnd
Portret użytkownika robertAnd

Komentarze

Portret użytkownika Quark

Ziemia wbrew dezinformacjom

Ziemia wbrew dezinformacjom kręci się coraz wolniej z prostej przyczyny , każdy ruch kiedyś ustaje w wyniku utraty energii pędu (zawsze jakieś opory występują np. przyciaganie grawitacyjne). Co wiecej współczesna doba ziemska trwa 23 h 56 min. 4.091 s , stąd właśnie bierze się konieczność dodawania jednego dnia kalendarzowego w tkz: roku "przestępnym" aby zsynchronizować rachubę dni z kalendarzem słonecznym , bo właśnie co cztery lata z tych codziennych kilku min. zbiera się cały dodatkowy dzień , gdyby tego nie robić pewnego roku święta przesilenia zimowego wypadłyby np. w wakacje. https://whatnext.pl/70-milionow-lat-temu-doba-na-ziemi-byla-o-pol-godziny-krotsza/

Portret użytkownika Monique

ja qrwa pier.....ę nie mogę

ja qrwa pier.....ę nie mogę czytać dalej ani tego artu ani 4 komentarze niżej pod nim z takimi debilami mam docznienia ;(((( ( przykro mi, ale takie jest moje odczucie)  ziemia nie kręci się coraz szybciej tylko coraz wolniej, wg ogólnie znanej nauki, ponieważ księżyc oddala się od ziemi co powoduje jej spowolnienie jeśli chodzi o obrót odśrodkowy, bo to księzyc i jądro ziemi napędzają jej obrót i pływy (zatosowałam  skrót myślowy). Niestety już w latach 90 XX w. stwierdzono oddalanie się księżyca od ziemi.. zresztą problem jest ogólnie złożony (grawitacja planet wobec gwiazdy, księżyców  i planet i księżyców wobec planet, szególnie tych najciężych w układzie). ostatecznie pod koniec art. stwierdzono, że powinno być mniej trzęsień ziemi Hahahahah.... patrzcie ostanie newsy z Turcji i Chorwacji... oni jakoś nie odnotowują mniejszych trzęsień ziemi Głupek

Portret użytkownika Zetethic earth

Znowu kuloziemskie bzdury.

Znowu kuloziemskie bzdury. Ziemia sie nie kreci. Prosze niesiac kulozienstwa. Tylko dlatego że w szkole pokazywali globus. Nawet Kopernik nic takiego nigdy nie udowodnił. Naszczescie coraz wiecej osób kwestionuje kuloziemstwo które jest ewidentnym kłamstwem szatańskim. 

Portret użytkownika Quark

Skoro jak twierdzisz - to

Skoro jak twierdzisz - to bzdury , to w takim razie propunuję Ci mały eksperyment. Weź aparat fotograficzny ze statywem (by postawić go na ziemi) , skieruj nocą w "niebo" i nastaw długi czas naświetlania (powiedzmy 1 min.) Potem zrób to samo na równiku (tak , wiem "płaska ziemia" go nie ma ale umówmy się..) A następnie porównaj oba zdjęcia ze sobą , gdy to już zrobisz wrócimy do tej rozmowy.

W naszej części świata - blisko bieguna - na zdjęciu będzie widać okręgi światła gwiazd a na tym z równika łuki, a to dlatego , że ziemia obraca się wokół własnej osi bo jest KULĄ ! 

{Jedyne co musisz zrobić to kupić sobie bilet lotniczy do Afryki - bo jest najbliżej - Kongo , Gabon , Kenia , Uganda , Somalia , Demokratyczna Republika Konga ... do wyboru !}

I przestań wierzyć bzdury z "interneta".

 

Portret użytkownika Robson1989

tylko proszę nie dać się

tylko proszę nie dać się zwieść najpopularniejszej teorii spiskowej odnośnie płąskiej ziemi z modelem AE, gdyż jest to model zaproponowany przez agentów NWO w celu wyśmiewania "płaskiej ziemi"
Na kanale NJK niebo jest kluczem bardzo ciekawe spojrzenie na sprawę wynikające ze zwykłych obserwacji słońca i księżyca. Polecam Wink

 

Chcesz uratować czyjeś życie? Nie pozwól by mengelowcy "leczyli" go substancją zwaną Remdesevir/ Veklury.

 

Portret użytkownika Quark

Przeczytaj sobie moją

Przeczytaj sobie moją wypowiedź powyżej i zrób to samo co tamtemu wyznawcy "ziemi wspartej na krokodylach" zaproponowałem.

"You tube" nie jest źrodłem żadnej wiedzy za wyjątkiem tej , która obnaża ilość półmózgów chodzących po świecie !

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika Husyt

To nie ma nic wspólnego z

To nie ma nic wspólnego z ruchem jądra ziemi, wiatrem i pływami. To jest efekt nakładania sie studni grawitacyjnych od sąsiednich planet. Głebokość naszej studni cały czas oscyluje, dodając się lub odejmując z sąsiednimi i to pogłebia/zmniejsza wirowanie.

Portret użytkownika robson1989

no niesamowicie nasza ziemia,

no niesamowicie nasza ziemia, nie dość, że pędzi w nieskończonej przestrzeni z prędkością pół miliona mil na godzinę, to jeszcze obraca się wokół własnej osi ok 1800 km/h i do tego coraz szybciej! normalnie czuć ten wiatr we włosach! niech za mocno się nie rozpędza bo wszyscy w końcu wylecimy na orbitę!

Strony

Skomentuj