Ziemia jest bombardowana antymaterią egzotycznego pochodzenia

Kategorie: 

Źródło: NASA

Coś dosłownie zbombardowało naszą część przestrzeni kosmicznej pozytonami, czyli antyelektronami, antymaterią egzotycznego pochodzenia. Po prostu w docierającym do Ziemi promieniowaniu kosmicznym wykrywamy za dużo tych cząstek o dużych energiach. Ta tajemnica, poznana po raz pierwszy w 2008 roku, wymagała rozwiązania.

 

Jak wiadomo nasza planeta jest stale pod wpływem promieniowania kosmicznego. Jednak skład cząstek elementarnych docierających do nas, ostatnio znacznie się zmienił. Docierająca antymateria zaskoczyła ekspertów i zaczęło się poszukiwanie źródła tej emocji. 

 

Źródło tajemniczych strumieni antymaterii, pomogły odkryć obserwacje pulsarów. To właśnie te obiekty są uważane za winne tym nietypowym emisjom. Odkryto to dzięki detektorowi High-Altitude Water Cherenkov (HAWC) w Meksyku. Odkrycie to jest zupełnym zaskoczeniem, bo dotychczas pulsary nie były nigdy rozważane jako źródło emisji egzotycznych cząstek elementarnych.

Pulsary uważane za źródło egzotycznej emisji antymaterii

Jednak pomiary wskazują, że te dodatkowe pozytony docierają do Ziemi z dwóch najbliższych nam pulsarów. Wcześniej uważano, że takie cząstki mogą być generowane jedynie przez ciemną materię, ale teraz według nowej teorii, należy również rozważać, że moga za to odpowiadać pulsary.

Historia tej kosmicznej zagadki z antymaterią rozpoczęła się w 2008 roku, kiedy rosyjsko-włoski wykrywacz antymaterii PAMELA, zainstalowany na pokładzie satelity, znalazł niezwykle dużą liczbę pozytonów o wysokiej energii w przestrzeni okołoziemskiej. To wtedy po raz pierwszy wykazano, że jakiś obiekt kosmiczny aktywnie „ostrzeliwuje” naszą planetę za pomocą antymaterii.

Obserwatorium High-Altitude Water Cherenkov (HAWC) w Meksyku

W 2013 roku, dane te zostały dodatkowo potwierdzone przez detektor AMS-02 zamontowany na stacji kosmicznej ISS. Dotychczas odkrywana antymateria była przeważnie rozproszona w przestrzeni okołoziemskiej. Uważano, że występuje losowo. Tym bardziej zaskakujące okazało się to, że po raz pierwszy wskazano na jej ewentualne egzotyczne pochodzenie.

 

 


 

Ocena: 

4
Średnio: 3.7 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterroKomentarze

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Skomentuj