Na Ziemi zaczyna się era superhuraganów

Kategorie: 

Źródło: NASA

Huragan "Sandy", który uderzył na wschodnim wybrzeżu USA, otwiera zupełnie nową erę klęsk żywiołowych, których konsekwencje ludzkość będzie w stanie ocenić, w nadchodzących dziesięcioleciach.

 

Według uczonych pojawienie się tak wielkiego huraganu to zapowiedź tego, co czeka nas w najbliższej przyszłości.  Zwiększona intensywność burz i wzrost poziomu morza stworzą coraz większe zagrożenia w nadchodzących dziesięcioleciach.  Międzyrządowy Panel ds. Zmian Klimatu już w 2007 twierdził, że możliwy jest średni globalny wzrost poziomu morza o 17 do 58 cm do końca tego wieku. Jednakże, wszystkie przyszłe prognozy pokazują, że topnienie arktycznego lodu morskiego spowoduje wzrost nawet o 76 centymetrów.

 

Oczywiście zmiany klimatu wpływają na intensywność burz i ich skalę, co prowadzi do znacznie silniejszego sztormów. Sandy jest tego klasycznym przykładem. Jednak w tym samym czasie, gdy USA zmaga się z Sandy na Pacyfiku i Oceanie Indyjskim również są znaczne cyklony i tajfuny.

 

Walter Meier z National Data Center na temat śniegu i lodu na Uniwersytecie Colorado twierdzi, że redukcja lodu morskiego oznacza szybszy wzrost temperatury wody. Temperatura powierzchni morza u wybrzeży północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych w tym czasie jest najwyższa w historii. To jest jak lodówka z otwartymi drzwiami.

 

Oprócz tego duże wahania przepływu mas powietrza pozwalają zimnemu powietrzu z Arktyki przenieść się na południe, podczas gdy ciepłe, wilgotne tropikalne powietrze przeniesione będzie na północ. To, co się stało z Sandy to właśnie efekt tego, gdy arktyczne i tropikalne fronty pogodowe zderzają się.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika b0r

Widzę że jesteś nowa tutaj,

Widzę że jesteś nowa tutaj, to od razu ci powiem że ponad połowa moich wpisów nie została nigdy opublikowana ponieważ mówią one całą prawdę o tej stronie i o kompleksach jej autora, niestety mówienie prawdy nie podoba się adminom i nie mogą oni pozwolić żeby poprzez czytanie moich postow straciła ona na popularnosci

Portret użytkownika Arletta

Jeżeli ponad rok (a może i

Jeżeli ponad rok (a może i znacznie więcej?) moich wizyt tutaj uznać za młody staż, to tak, można mnie uznać za nową... Posty niewygodne dla admina są usuwane, najczęściej 2-3 dni po ich publikacji, w nadziei, że nikt nie zauważy... Opinia się buduje... W ten sposób nie przybędzie wiernych fanów adminie, a ludzie w realu znający się, rozmawiają także na temat tego portalu - nie łudźmy się anonimowością.

Portret użytkownika szaman

Obecnie temperatura prawie w

Obecnie temperatura prawie w całych Stanach spadła poniżej 40 st. Farenheita, czyli do ok. 5 st. C. Gdzie to ocieplenie, skoro jeden porządny niż tak potrfi obniżyć temperaturę ? Chcieli mieć chłodniej, to mają.

Portret użytkownika SurvivorMan

A słyszał Ty w szkole o czymś

A słyszał Ty w szkole o czymś takim jak LĄDOLÓD, czy zwiałeś z tej lekcji geografii??? Uzupełniając... Lądolody obecnie na całym globie, zajmują powierzchnię 14-15 milionów kilometrów kwadratowych... Czy dochodzi do Ciebie, ile to jest wody "niepływającej" w wodzie???

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika syzyf

zgadzam sie calkowicie z

zgadzam sie calkowicie z kolega,i to jest bardzo proste i logiczne,takie mamy obserwacje z doswiadczen-czyli dowody! ; jesli nalejemy wody do pojemnika,zamrozimy,a nastepnie pozwolimy lodowi naturalnie sie roztapiac,to stan wody po roztopieniu bedzie taki jak poprzednio-(no,z malym wyparowanym procentem)...analogicznie jest na ziemi-ziemia jest "zamknietym pojemnikiem z woda" ,wysuwa sie pytanie "jaki poziom"miala przed zamrozeniem???,oczywiscie zaraz nasuwa sie wiele kolejnych pytan........

Portret użytkownika syzyf

ja? -zdarza mi sie, to i

ja? -zdarza mi sie, to i pomyslalem zanim napisalem,(glupie pytanie - glupia odpowiedz haha)  mowa byla o ziemi jako calym "zamknietym pojemniku"-pod ziemia,pod woda,na ziemi,na wodzie i w "powietrzu" -do wysokosci wszystkich sfer zamykajacych nasza ziemska przestrzen. Z kosmosu wlatuja i w wiekszosci rozsypuja sie najczesciej "kamienie" o wodzie z kosmosu jakos cicho wiec powinno nas chyba zasypac a nie zalac? hahaha

Portret użytkownika colleeman

Witam wszystkich. Jeżeli się

Witam wszystkich. Jeżeli się zastanowimy bez bezsensownej paniki i demonizowaniu i poczytamy trochę histori, to odpowiedź jest prosta i oczywista. W tych rejonach od zawsze były huragany i nawet jak Amerykanie dokonywali tranzakcję na wykup tych ziem od indian ( manhatan i pół wybrzeża została od indian wykupiona nie zagrabiona) to tubylcy śmiali się z "cywilizowanych", że chcą tu budować miasta. Nie dopatrujcie się tam zmian, czy jakiegoś boga, bo ośmieszacie się tylko. Od tysięcy jak nie milionów lat tam wiało i wiać będzie. Indianie o tym wiedzieli nie mając internetu czy ZNZ. Czasem mam wrażenie, że jako ludzie się cofamy. A już Te jełopy co biblie cytują do wszystkiego co tylko się da są najlepsi. Pozdrawiam trzeźwo myślących i naukę oczywiście.

Strony

Skomentuj