Na Ziemi umierają kaktusy

Kategorie: 

Źródło: Freedigitalphotos.net

Od 1478 roku aż 31% istniejących gatunków kaktusów jest zagrożonych wyginięciem. Ponadto rośliny te znikają z powierzchni Ziemi znacznie szybciej niż ssaki i ptaki.

 

Zdaniem badacza Ingera Andersena, dyrektora generalnego Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody, jest to bardzo niepokojące zjawisko. Naukowiec nadzoruje zarządzanie tzw. czerwoną listą gatunków zagrożonych. Spis obejmuje większość kaktusów, które rosną w Ameryce Północnej i Południowej, a konkretnie w Chile, Urugwaju, Meksyku i Stanach Zjednoczonych.

 

Główne zagrożenia dla kolczastych roślin mają charakter antropogeniczny. Wśród nich wymienia się głównie piracki handel roślinami, bezmyślnie usuwanymi z ich naturalnego środowiska i rozwój gospodarstw hodowlanych w suchych obszarach, gdzie rosną kaktusy.

 

Kaktusy, których wielkość  waha się od kilku centymetrów do nawet 19 metrów, są bardzo cenione przez kolekcjonerów, ponieważ kwitną niespodziewanie i wówczas zaskakują kolorami. Warto wspomnieć, że specjalna umowa międzynarodowa zabrania kupna i sprzedaży rzadkich gatunków kaktusów, podaje Lenta.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Skomentuj