Do Ziemi dotarł oczekiwany CME, trwa burza magnetyczna

Kategorie: 

Model CME, które wywołały burze magnetyczna na Ziemi - źródło NOAA

Erupcja na Słońcu, do jakiej doszło 31 sierpnia wygenerowała dwa koronalne wyrzuty masy. Część chmury plazmy według prognoz miała dotrzeć do Ziemi 3 września 2012 i tak właśnie się stało.

Pierwsza fala uderzyła około 11:20 czasu uniwersalnego i spowodowała rozpoczęcie burzy magnetycznej. Zgodnie z przewidywaniami burza osiągnęła poziom G2,   co odpowiada średniej intensywności. Aktualnie parametry wskazują na powolne zmniejszanie się naporu ze strony plazmy pochodzącej ze wspomnianych zjawisk słonecznych.

W szczycie zjawiska planetarny indeks fluktuacji magnetycznych Kp doszedł do poziomu 6 a to już znaczna burza zdolna do wytworzenia zorzy polarnych nawet na nietypowych dla tego fenomenu szerokościach geograficznych.

Poza tym od czasu tego zjawiska z poprzedniego piątku, na Słońcu panuje względny spokój. Dwie wielkie aktywne grupy plam 1560 oraz 1564 na szczęście nie generują dużej aktywności. Mimo to NOAA docenia ich potencjał sugerując, że istnieje 5% szans nawet na wystąpienie rozbłysku klasy X.

Warto równiez zwrócić uwagę na trwająca burzę radiacyjna spowodowaną emisją protonów. Wszyscy czekają na duży rozbłysk słoneczny a tymczasem równie niszczące może być wydarzenie protonowe, jego potencjał niszczący w skrajnych wypadkach jest porównywalny z tym jaki mógłby wystąpić przy rozbłysku gamma.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika szaman

  Towarzystwo Obserwatorów

 Towarzystwo Obserwatorów Słońca podaje:Średnia miesięczna względna liczba plamowa - Monthly Mean Relative Wolf Number –za miesiąc sierpień - August 2012 wyniosła R = 84,06 i jest niższa niż w lipcu i czerwcu.

Portret użytkownika Angfelus Maximus Rex

Przestrzegam przed

Przestrzegam przed manipulacją przez "solarne" media....Podawanie informacji o rozbłyskach o sile mającej wpływ na negatywy życia na Ziemi stanowi "zaslonę dymną" dla przeprowadzanych testów oddziaływania elektromagnetycznego na organizm  ludzki, generowane przez HAARP lub podobne bronie energetyczne masowej zagłady.. Ku takiemu spostrzeżeniu skłąnia mnie fakt, że zarówno fale radiowe oraz nasze komórki działają bez zakłóceń, jak również elektrownie ( co w przypadku np polskich elektrowni, nie wyposażonych w odpowiednie zabezpieczenia "p/rozbłyskowe" byłoby normalne), a wyłącznie oddziaływanie "rozbłysków" jest zorientowane na ludzkie organizmy i zwierzęce...Dalej siedźcie przed monitorami i szukajcie pierdolonych rozbłysków słonecznych, a tym czasem nazistowscy syjoniści robią z was króliki doświadczalne i prowadzą statystykę ile zgonów nastąpi przy ataku o natężeniu np. 10% możliwości broni... Dawno nie było tutaj "gwiezdnego wędrowcy," który również przestrzegał przed takimi testami, a wręcz atakiem energetycznym na ludzkie organizmy i podawał środki zapowbiegawcze... Początkowo byłem w jego opozycji, lecz mimo egzaltowanych wynurzeń - miał rację... Ataki te skierowane są przeciwko ludziom, którzy ukończyli 55 lat życia, jako pierwszy, selektywny etap depopulacyjny... na razie... w fazie testów... Życzę zdrowia dla 55-cio latków...To powinno sie przydać... 

Portret użytkownika satan212

Dużo silniejsze rozbłyski

Dużo silniejsze rozbłyski były w czerwcu bierzącego roku. Spowodowały ciekawe warunki propagacyjne na falach krótkich i ultrakrótkich. Możliwe było nawiązanie łączności DX poprzez zwykłe cb 4W w modulacji AM...Po prostu idealne warunki dla radioamatorów !Do wszystkich którzy wiążą dolegliwości typu ból głowy z rozbłyskami mam jedno BARDZO WAŻNE pytanie. Czy wasz sprzęt elektroniczny działa? Ludzie w waszym otoczeniu wciąż żyją? Nie wprowadzono stanu klęski? Jeżeli tak, to po prostu sobie WKRĘCACIE ! Jeszcze jedno. Pierwszym objawem takiego napromieniowania jest trwała utrata wzroku, później zaburzenia gospodarki elektrolitowej i śmierć. 

Portret użytkownika rolandogomez

chlope! Nie bierz prochow!!!

chlope! Nie bierz prochow!!! Na jedne anomalie sie znieczolisz... Do kolejnych oslabisz. Mowie ci. Nie bez powodu od zarana dziejow, mowi sie: Zycie boli... Ten co nie czuje? Dawno juz nie czowa... Czyli nie panuje. Roland 2012...:-)

Strony

Skomentuj