Zidentyfikowano najdłuższą jaskinię świata. Ma ona niemal 350 km długości!

Kategorie: 

Źródło: Twitter

Okazało się, że znajdujące się w pobliżu meksykańskiej miejscowości Tulum dwie podwodne jaskinie Sac Actun i Dos Ojos są połączone nieznanym dotychczas tunelem, który czyni z nich rekordowo duży system. Skutkiem tego okazało się, że obie razem stanowią największą znaną jaskinię świata.

 

Wyjątkowe odkrycie to zasługa grupy odkrywców z Gran Acuífero Maya (GAM).  Zespół ten odkrył w meksykańskim stanie Quintana Roo, największej na świecie jaskini. W większości znajduje się ona pod wodą, a znana długość jej korytarzy wynosi zaskakujące 347 km. 

Źródło: wikimedia

To odkrycie było możliwe dzięki pracy naukowców, którzy byli w stanie uzyskać dowód na połączenie tych dwóch dużych zanurzonych systemów jaskiniowych. Dokonano tego 10 stycznia 2018 roku. Systemy jaskiniowe Sac Actun i Dos Ojos, położone są w północnej części półwyspu Jukatan, w pobliżu miasta Tulum.

Źródło: wikimedia

Odkrywcy wydali oświadczenie, z którego wynika, że zasięg zalanej jaskini sięga długości 347 kilometrów. Meksykańscy speleolodzy zauważyli, że większa z jaskiń dominuje i właściwie pochłania mniejszą. Innymi słowy jaskinia Dos Ojos staje się  częścią Sac Actun.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj