Zestaw EEG pozwoli „mówić” nawet ludziom z autyzmem

Kategorie: 

Źródło: Smartstones

Technologia odczytywania myśli jest coraz bardziej zaawansowana. Firma Smartstones opracowała specjalne słuchawki EEG, które umożliwiają odczyt fal mózgowych użytkownika. Wraz z dedykowaną aplikacją pozwalają mówić ludziom z afazją, na przykład autystykom!

System działa tak, że specjalny zestaw EEG, przypominający słuchawkowy, wyłapuje to co myśli używająca je osoba, a następnie jest to wyrażane w postaci słyszalnych zwrotów za pośrednictwem specjalnej aplikacji. Dzięki technologii Smartstones dla osób z zaburzeniami mowy pojawiła się nowa szansa na komunikacje ze światem. 

 

Zestaw  pozwoli ludziom z chorobami takimi jak porażenie mózgowe i autyzm, aby komunikowali innym swoje myśli i uczucia. W rzeczywistości, system Smartstones działa podobnie do interfejsu dotykowego, ale bez fizycznego ruchu. Zgodnie z oczekiwaniami twórców projektu, jego rozwój może pozwolić zastąpić wkrótce wszystkie nowoczesne urządzenia, które pozwalają komunikować się ludziom z zaburzeniami mowy.

 

Obecnie zestaw słuchawkowy Smartstones jest jeszcze testowany, ale pierwsze wyniki są zaskakujące i obiecujące. Jeden z uczestników badania był w stanie bez wysiłku wyrazić swoje myśli, i to jest rzeczywiście niesamowite, biorąc pod uwagę, że szkolenie w użyciu innych technologii, które pomagają komunikować się w taki sposób, może trwać latami. 

 

Aplikacja Prose jest już dostępna w sklepie aplikacji Apple dla osób posiadających urządzenia z systemem iOS. Według firmy Smartstones system wciąż działa w wersji beta, ale i tak jest sprzedawany po 99 dolarów za sztukę. Zestaw EEG kosztuje dodatkowe 299 dolarów.

 

Technologia rozpoznawania myśli i formalizowania tego jako mowy, powinna się znacznie rozwinąć w najbliższej przyszłości. Jest to szansa na kontakt ze światem dla całej rzeszy ludzi uwięzionych w sobie po wylewach, udarach czy ciężkich wypadkach, a także może to oznaczać przełom w uzyskaniu kontaktu z ludźmi chorymi na autyzm.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika 3plabc

Jak dochodzimy do tematu

Jak dochodzimy do tematu odczytu ludzich myśli, to przypomina mi się "raport mniejszości", też nasuwają się takie skojarzenia jak "myślozbrodnia". No cóż, chyba czas nauczyć się wypierać myśli z własnego umysłu.... zwłaszcza jeśli chcemy zachować je dla siebie.

Skomentuj