Ze względu na wciąż wysoki poziom promieniowania robot eksplorujący reaktory w Fukushimie przestał działać

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Korporacja TEPCO usiłuje przywrócić do funkcjonowania robota wysłanego do japońskiej elektrowni atomowej Fukushima, która została ciężko uszkodzona w trzęsieniu ziemi i tsunami, do którego doszło w marcu 2011 roku. Wielkość emisji z tego wypadku oficjalnie osiągnęła poziom promieniowania w wysokości 30 procent emisji Czernobyla w 1986 roku.

 

Japończycy od dawna starali się ocenić poziom uszkodzenia reaktorów, ale nikt nie był w stanie podejść w miejsce akcji bez narażania życia. Aby coś z tym zrobić na miejsce wysłano robota stworzonego przez korporację Hitachi. Zdalnie sterowany robot porusza się za pomocą maleńkich gąsienic.

 

Trzy godziny po wypuszczeniu robota, operatorzy stracił nad nim kontrolę. Wszelkie próby ożywienia go nie powiodło się. Niemniej jednak specjaliści starają się wskrzesić maszynę, ponieważ robot przeanalizował tylko 14 z 18 zaplanowanych miejsc.

TEPCO twierdzi, że nie zamierza już czynić prób ożywienia utraconego robota. Spółka planuje kontynuowanie misji poznawczej z wykorzystaniem innego urządzenia. Korporacja twierdzi, że dzięki eksploracji reaktora z wykorzystaniem robota udało się uzyskać ważne dane niezbędne do dokonania właściwej oceny stopnia uszkodzenia stacji.

 

W ciągu czterech lat od katastrofy, Japonia wydała już ponad 15 mld dolarów na realizację planu zmniejszenia poziomu skażenia radioaktywnego emitowanego z zakładu w Fukushimie. Sytuacja jest jednak tak trudna, że już niewielu osób wierzy w obietnice, że uda się zamknąć elektrownię w Fukushimie w perspektywie najbliższych trzech lub czterech dekad.

.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika dziwne

Dziwne... Kilka dni temu

Dziwne... Kilka dni temu czytalam artykul o gosciu, ktory zajmuje sie zwierzetami w tamtych rejonach. Na terenach opuszczonych przez ludzi zostalo sporo bydla i masa domowych pupili. Jeden czlowiek o wielkim sercu postanowil sie o nie zatroszczyc bo ludzie boja sie promieniowania. Koles przeszedl specjalistyczne badania i lekarze powiedzieli mu... ze w ciagu najblizszych 30-40lat raczej nie zachoruje, na co on stwierdzil, ze za 30-40lat to i tak juz nie bedzie zyc wiec mu nie zalezy. To jak to jest? Roboty padaja a zwierzeta i ludzie moga tam zyc?

Portret użytkownika zyx

Między innymi na tym polega

Między innymi na tym polega problem, że jeden powiedzmy na milion (czy miliard) może wejść do pomieszczenia z uszkodzonym reaktorem i za 5 lat nie będzie po nim nic widać, a drugi bedzie miał pecha i jedna cząsteczka z uszkodzonego czujnika dymu wywoła raka za 5 lat.
Tak samo w czernobylu - ludzie pie.olą, że jak to fajnie i bezpiecznie bo poziom promieniowania średni - ale nikt nie wspomni, że mogą się trafić miejsca gdzie 1 cm^2 ziemi będzie "trujący " że np. bawiące się dziecko wciągnie szkodliwe izotopy i za 10 lat wykituje. A ogólnie poziom promeniowania niby bezpieczny.
Druga sprawa, że wpływ na człowieka zależy od TYSIĘCY czynników: waga, zdrowie, cechy osobnnicze, odżywianie, odżywianie PO wystawieniu, PRZED wystawieniem, rodzaj promieniowania, energia z danego typu promieniowania, odstanie się do organizmu izotopu lub nie, miejsce wystawione na promieniowanie i tysiące innych. A z mediów i tabel dowiesz się własciwie tylko ile energii może przypaść na kilogram masy - to już u rzeźnika zostaniesz obsłużony co najmniej 10x dokładniej Smile
Dodatkowo: słyszałeś gdziekolwiek o danych dotyczących promieniowania alfa? Nie słyszałeś i nie usłyszysz, bo ono najczęściej jest najbardziej szkodliwe, choć wszyscy wokoło pie.ola, że alfa zatrzyma kartka papieru czy naskórek - nikt nie wspomi co gdy naskórek jest choćby w mikroskopijny sposób uszkodzony - Litwinienko  świadkiem. O ile dobrze pamiętam to w Fukushimie są wielkie ilości plutonu który po prostu sobie odparowywał - on się nie załapie na mierniki promieniowania gamma - a jak wspomnieliśmy - tylko gamma jest podawane do wiadomości.
Tak jak wspominałem: czynników i szczegółów są TYSIĄCE, a w wiadomościach słyszysz tylko o 1 czy dwóch parametrach (których normy i tak są podwyzszane 10, 100 czy 1000 razy).
A co do obecności zwierząt - to nie ma się co dziwić, że facet zajmuje się tylko tymi co nadal żyją (jak wejdziesz do miasta to też widzisz na ulicach samych żywych ludzi, choć codziennie iluś umiera)
 

Portret użytkownika Pantałyk

Ogólnie powiem jedno. NIE

Ogólnie powiem jedno. NIE WIERZE już w żaden oficjalny raport na temat katastrofy w Fukushimie. Współczuję tylko z całego serca Japończykom, szczególnie tym, mieszkającym najbliżej tego miejsca.

Portret użytkownika N1KT

Zrozum że to nie ma znaczenia

Zrozum że to nie ma znaczenia już gdzie to stało się na ziemi. Mówimy tu o parze i atomach tak małych że nie mają żadnej wagi. Sa tak samo niewidzialne jak powietrze. Setki izotopów uwalnia się idzie na cały świat. Dziennie powstaje setki ton odpadów atomowych w wodzie która ląduje w oceanie a to wszystko też wyparuje i przedostanie się dosłownie do wszystkiego.
Średnio powietrze pokonuje około 1000km przez 24 godziny - więc gdyby średni wiatr był z Japonii w stronę Polski do dotarł by już po 8 dniach...
Wcale ktoś się tam nie pomylił:
https://www.youtube.com/watch?v=vcgb9bzlmmE

Portret użytkownika Pantałyk

Ogólnie powiem jedno. NIE

Ogólnie powiem jedno. NIE WIERZE już w żadny oficjalny raport na temat katastrofy w Fukushimie. Współczuję tylko z całego serca Japończykom, szczególnie tym, mieszkającym najbliżej tego miejsca.

Portret użytkownika pytam

Czy nie zastanawialiście się,

Czy nie zastanawialiście się, że już dawno opracowano metodę eliminacji promieniowania poprzez przyśpienie rozpadu, czy inny sposób prowadzący, że niebezpieczne materiały radioaktywne, przedmioty stają się zdeaktywowane radiacyjnie ? Przez tyle lat " zabawy " energią atomową musieli dojść do tego.
No coż, w takim pytaniu jest ukryta domyślna odpowiedz , że taka sama przyczyna twki w tym, że nie jeździmy łatwo naprawialnymi autami z praktycznie darmowym prądem.
 Kiedyś ktoś nazwie obecne czasy neośredniowieczem technologicznym. Oby to już był schyłek.
 
 

Portret użytkownika mazi87m

Mieszkam w Osace gówna

Mieszkam w Osace gówna prawda. Znam ludzi którzy w ramach projektu rządowego osiedlaja się na terenach w fukushimie. Promieniowanie est tam tak niskie ze pierwsze objawy widoczne były by po 40 latach. Czyli miejwiecej tak jak średnio ludzie zaczynają borykać się ze zdrowiem.

Portret użytkownika zyx

No to nie wiem na co czekasz

No to nie wiem na co czekasz - korzystaj, bo takie niskie ceny i pomoc rzadu w osiedleniu to wspaniała okazja i gwarantuję, że się już więcej nie powtórzy. Dodatkowo możesz wynajmować tam mieszkanie turystom i brać kase jak za uzdrowisko, bo przecież "promieniowanie leczy".
No i to "Promieniowanie est tam tak niskie ze pierwsze objawy widoczne były by po 40 latach. Czyli miejwiecej tak jak średnio ludzie zaczynają borykać się ze zdrowiem." - no naprawdę niskie - nie czekaj tylko sie przeprowadzaj, a KAŻDY na tym skorzysta.

Portret użytkownika N1KT

Nie zdajesz sobie sprawy z

Nie zdajesz sobie sprawy z tego co sam napisałeś...
Bomba czy 1000 atomowych bomb to całkowicie coś innego niż stopione paliwo które tworzy bez końca setki izotopów w których jest z naszego punktu widzenia (krótkiego życia) uwięziona nieskończona energia która wejedzie we wszystko co żyje i co rośnie i zmieni geny/dna na nienormalne mutacje itp. diabelstwo które doprowadzi wszystko do wymarcia.
Teraz przykład ci podam jaka jest róznica tego do atomowych testów bomb jądrowych.
Posłuchaj ile dziennie produkuje radiacji tego syfu taka katastrofa
https://www.youtube.com/watch?v=KzSDP5ZWJ4I
i nawet jak byś obciął jedną cyfrę z końca tego co podaje to jest SZOK i oznacza KONIEC

Portret użytkownika achiles

Zwykłym LUDKOM, bez urazy dla

Zwykłym LUDKOM, bez urazy dla NICH, że są tymi zwykłymi, nawet w najczarniejszych snach, się IM, nie śniło, co ta właśnie KATASTROFA a nie CZARNOBYL, uczyniła złego, dla naszej MATKI ZIEMI, bo to poszło w cały NASZ ŚWIAT i ciągle wędruje OCEANAMI I MORZAMI, co nigdy, nie będzie dla człowieka, do opanowania, na obecnym poziomie rozwoju. Ale o tym jest cisza w meistrimie, oni wolą WAM obecnie wciskać głupie dyrdymały, z kim się obecnie bzyka ANGELINA, ALBO MAŁA SUCZA PARISKA i o zgrozo, to właśnie was najbardziej interesuje, BEZ URAZY, DLA TYCH, KTÓRZY CZUJĄ W CZYM JEST PRAWDZIWA CZACZA.  SORYY ALOE BLOKUJĄ DZIŚ TU MNIE SŁUŻBY, WIĘC MOŻE UKAZAĆ SIĘ CONAJMNIEJ 3 RAZY, BEZ URAZY.

Strony

Skomentuj