Zdrowa dieta może być lekarstwem na depresję

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Zdrowa dieta zawierająca duże ilości owoców i warzyw oraz zmniejszoną ilość wysoko przetworzonych produktów żywnościowych może złagodzić objawy depresji. Niewielkie badania ujawniły, że zmiana diety pozytywnie wpływa na samopoczucie.

Badacze podzielili grupę 76 osób cierpiących na zaburzenia ze spektrum depresji na dwa obozy. Pierwsza z nich wprowadziła nowe nawyki żywieniowe, natomiast druga była traktowana jako grupa kontrolna, u której nie zaproponowano żadnych zmian.

Osoby z grupy pierwszej zostały poinstruowane, aby zwiększyć spożycie warzyw do pięciu porcji dziennie, owoców do co najmniej dwóch porcji dziennie, a ponadto aby spożywać chude mięso, ryby, a także produkty pełnoziarniste.

Zasugerowano również, aby codziennie spożywać około trzech łyżek orzechów i nasion, oliwę z oliwek, kurkumę, cynamon, a także by ograniczyć spożywanie niezdrowych produktów, takich jak tłuste mięso, cukier oraz produkty wysokoprzetworzone.

Po trzech tygodniach eksperymentu zauważono znaczną poprawę stanu psychicznego u osób, które zmieniły swoją dietę. Grupa kontrolna pozostała na tym samym poziomie i nie zarejestrowano żadnej poprawy u pacjentów.

Heather Francis z Macquarie University w Sydney w Australii powiedziała, że ​​zdrowsze odżywianie jest bardziej opłacalne w porównaniu z lekami. Ponadto, ta naturalna metoda leczenia wpływa nie tylko na stan psychiczny, ale poprawia ogólne zdrowie i może zapobiegać wielu innym chorobom.

„Wyniki te po raz pierwszy pokazują, że osoby z objawami depresji mogą zmieniać swoje samopoczucie poprzez zdrowszą dietę.” – napisali naukowcy.

Najnowsze wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie PLoS ONE 9 października.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika keri

Zdrowa dieta, hehe, to jedna

Zdrowa dieta, hehe, to jedna z tych, które wymyślają dietetycy, a później są miliony ludzi poszkodowanych zdrowotnie, którzy ją stosowali?

Dieta opisana w artykule wcale nie należy do zdrowych.

Badania zostały sfałszowane na potrzeby przemysłu spożywczego i chemicznego o czym świadczą jego wyniki:

"Po trzech tygodniach eksperymentu zauważono znaczną poprawę stanu psychicznego u osób, które zmieniły swoją dietę."

Apel Polskiego Stow. Niezależnych Lekarzy i Naukowców, psnlin.pl

Portret użytkownika ixi

Zdrowe żarcie to się

Zdrowe żarcie to się skończyło co najmniej 50 lat temu. Np. chleb: 
http://ezotop.pl/thread-10604.html
Mięso: azotyny, azotany, fosforany ...
Olej: pestycydy i inne chemikalia - pestycydami osusza się ziarno przed zbiorem - musi mieć 10% wilgotności żeby wyciskać olej, olej rafinuje się chemicznie.
Masełko: glicerydy, olej utwardzany chemicznie, barwniki ...
Wszystko co jest napisane "sterylizowane" to jest dla człowieka prawie jak celuloza.
Wędliny przypominają pomoce naukowe z pracowni biologicznej moczone w formalinie.
O warzywkach szkoda wspominać.
...

Skomentuj