Zdolność światowych oceanów do pochłaniania dwutlenku węgla osiągnie szczyt w 2100 roku

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Zdolność oceanów do pochłaniania nadmiaru CO2 z atmosfery może znacznie spaść po roku 2100. Do takiego wniosku doszli naukowcy z University of Texas w Austin, ich badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Geophysical Research Letters.

 

Przyczyną tych zmian będzie spadek zasadowości wody na powierzchni. Korzystając z symulacji, naukowcy odkryli, że to stężenie alkaliów jest głównym regulatorem dwutlenku węgla w wodzie w skali świeckiej. Z kolei spadek zasadowości wody wynika ze zmian klimatu. Zwiększone opady i ocieplenie wpływają na prądy oceaniczne, które wpływają na chemię powierzchni oceanów. Tworzy to warstwę ciepłej słodkiej wody, która nie miesza się łatwo z chłodną słoną wodą pod spodem.

 

Jednocześnie modelowanie pokazało wcześniej, że oceany pochłaniają dwutlenek węgla w miarę upływu czasu coraz mniej, ale dopiero teraz naukowcy zaczęli uważać zasadowość za kluczowy czynnik. Aby się tego dowiedzieć, pracownicy University of Texas przeprowadzili symulację ostatnich 450 lat.

 

Należy zauważyć, że obecnie oceany pochłaniają około jednej trzeciej emisji CO2 wytwarzanych przez człowieka. W najgorszym scenariuszu zmian klimatycznych efektywność tej absorpcji osiągnie szczyt w 2100 r., a w 2300 r. spadnie o połowę. Jednocześnie naukowcy uważają, że taki scenariusz jest mało prawdopodobny ze względu na globalne wysiłki na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Niemniej jednak wyniki badania pokazały punkt bez powrotu, po którym może rozpocząć się poważne przyspieszenie globalnego ocieplenia.

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika oswiecony77

z okazji bez okazji Pierwszy

z okazji bez okazji Pierwszy raz dzień kobiet obchodzono w Rosji tuż przed I wojną światową. Dzień kobiet w ZSRR ustanowiono świętem państwowym na wniosek feministki, która przekonała Lenina, żeby 8 marca ogłosił świętem. Tak więc Lenin ustanowił święto kobiet. Dzień kobiet nabrał dopiero wtedy wydźwięku komunistycznego.  tak ze durnie systemowe Kazde wasze swieto to duractwo ludzkie AAAAA wiec zycze tym kobietom rozumu przedewszystkim braku ego i dobrego traktowania z obu stron kazdego dnia Nie tylko w durne swieta https://www.youtube.com/watch?v=WEHGf8mqFuQ

Psalm 18.29  „Ty zaiste zapalasz pochodnię moją; Pan, Bóg mój, oświeca ciemności moje

Portret użytkownika Medium

Dziękuję! I takie życzenia

Dziękuję! I takie życzenia dobre Smile

Zauważ, że Dzień Kobiet jest na koniec Babiego Lata, jakby podziękowaniem kobietom za postawę w czasie zimowego półrocza.

Zaraz po równonocy wiosennej panowie przejmują pałeczkę, powodzenia! To już za 2 tygodnie.

Portret użytkownika jano24

Polska ma uratować Świat i

Polska ma uratować Świat i zamknąć kopalnie i energetykę ,co właśnie czyni. A wszystkie inne nacje zwiększaja wydobycie węgla , Nimcy przesiedlają miasta aby dostać się do węgla brunatnego. rząd warszawski gra na wyniszczenie Polski , teren potrzebny na potrzeby polinu?

Skomentuj