Zdołano znacznie wydłużyć życie myszom, teraz czas na ludzi

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy pracują nad różnymi metodami przedłużającymi życie. W najnowszym eksperymencie udało się sprawić, aby myszy żyły dłużej i pozostawały zdrowsze, a wszystko to bez konieczności modyfikowania genów.

 

Telomery to powtarzające się sekwencje DNA, znajdujące się na końcach każdego chromosomu w komórkach naszego ciała. Gdy DNA replikuje się, telomery ulegają skróceniu. Telomery chronią materiał genetyczny w chromosomach, a gdy stają się krótsze, wskazują na zużycie komórek. Wraz z wiekiem, telomery stają się coraz krótsze, dlatego wiele badań nad długowiecznością skupiało się nad ich wydłużaniem.

 

Dotychczasowe próby obejmowały wprowadzanie zmian ekspresji genów, jednak podczas najnowszych badań dokonano przełomu. Biolodzy z hiszpańskiego Narodowego Centrum Badań nad Rakiem (CNIO) odkryli wcześniej, że podczas podziału indukowanych pluripotencjalnych komórek macierzystych na szalce Petriego powstają wyjątkowo długie telomery – dwa razy dłuższe niż normalnie. To samo zjawisko zaobserwowano w przypadku embrionalnych komórek macierzystych, które wyhodowano w ten sam sposób. Naukowcy postanowili więc wykorzystać komórki embrionalne z dłuższymi telomerami i wyhodowali myszy bez wprowadzania jakichkolwiek zmian w genach.

Eksperyment zakończył się sukcesem – powstałe myszy żyły średnio 24% dłużej, były szczuplejsze i rzadziej chorowały na raka. Różne wskaźniki starzenia metabolicznego były niższe. Myszy ze znacznie dłuższymi telomerami miały również mniej złego cholesterolu, ich mitochondria lepiej funkcjonowały, a DNA nie uległo znacznemu uszkodzeniu w wyniku starzenia się.

 

Co prawda, badanie zostało przeprowadzone na niewielką skalę na gryzoniach, więc nie należy oczekiwać, że podobne eksperymenty zostaną wkrótce przeprowadzone na ludziach. Gdy naukowcy zdołają potwierdzić silny związek między długością telomerów a długością życia i stanem zdrowia, być może doczekamy się pierwszych takich zabiegów na ludziach, lecz na dzień dzisiejszy nikt nie planuje wykonywać tego typu badań.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro

loading...


Komentarze

Portret użytkownika dziiadek ze wsi

Polska ma najwyższy w całej

Polska ma najwyższy w całej Unii Europejskiej odsetek emerytów na SPECJALNYCH PRAWACH - 2,6 % PKB ok 50 mld zł . Gdyby zrównać je ze STANDARDAMI UNIJNYMI do 1 % PKB , zostałoby w budżecie ok 30 mld zł. To są P0st K0munistyczne przywileje służb elit (czyżby żymianie?) więc jak sądzicie czy będą się skarżyli Brukseli aby je zachować? Gdyby te środki skierować do ZUS to KAŻDY EMERYT miałby ŚREDNIO emeryturę większą o 3 000 zł TRZY TYSIĄCE ZŁ !

Portret użytkownika Kmieć

Dziadek krzyczy AJ WAJ, że aż

Dziadek krzyczy AJ WAJ, że aż w Mgławicy Magellana słychać!!!
 
50 MILIARDÓW małych polinianińskich szekli jumają polskie emeryty.

Aj Waj, toż to antysyfilizm, wróć! jawny antysemityzm.

Przecież BUDŻET jest w rękach polskiego rządu, i gdyby nie ci starcy-złodzieje, to już by my (Dziadka koszerni ziomale) dawno dostali nasze "należne" z talmudycznej bandyckiej ustawy 447!!!

Prawda? rabi Dziadek?...

P.S. Od 30 lat nie ma polskiego rządu. Jest koszerny okupacyjny. A rabi Dziadek miesza kijem w wiadrze z wielbłądzim gównem, żeby demokratyczny odór się roznosił.

 

 

"Wybiórczość empatii dyskwalifikuje moralnie."
Internauta Oscar

Portret użytkownika Kmieć

A prawie się co do ciebie

A prawie się co do ciebie dałem nabrać...

A tu patrz, tylko o $zekle (wam ponoć należne) poszło, i już ci się pejsy spod bejzbolówki nieopatrznie wyswobodziły, zdradzając, żeś ścierwo.

Wy, parchy, macie ten problem ze sobą, że bardzo łatwo was wyprowadzić z równowagi i sami się demaskujecie.
Nawet nie trzeba was batem przez parchaty ryj siekać, żeby czapka spadła i zawszoną myckę ujawniła...

 

 

"Wybiórczość empatii dyskwalifikuje moralnie."
Internauta Oscar

Portret użytkownika Kmieć

rabi Dziadek.

rabi Dziadek.

Tyle wykrzykników, bo taka jest potrzeba. Talmudystów trzeba głośno i wyraźnie wskazywać, żeby mniej zorientowani i podatni na talmudyczne brednie nie dali się propagandystom twego plugawego pokroju nabrać.

 

 

"Wybiórczość empatii dyskwalifikuje moralnie."
Internauta Oscar

Portret użytkownika Kmieć

Nawet jeśli, to Ludziom to

Nawet jeśli, to Ludziom to dane nie będzie, tylko człowiekom (tym od "praw człowieków" - Soros itp. ścierwo).
Po drugie, to sama myśl o przedłużaniu sobie życia w dzisiejszym demokratycznym(tfu!) świecie przyprawia o głęboką trwogę, albowiem:

"Straszną jest rzeczą, kiedy dusza szybciej zmęczy się życiem niż ciało."
Marek Aureliusz

 

 

"Wybiórczość empatii dyskwalifikuje moralnie."
Internauta Oscar

Portret użytkownika Gosc 834

Tytuł: "Zdołano znacznie

Tytuł: "Zdołano znacznie wydłużyć życie myszom, teraz czas na ludzi"

Artykuł: "...więc nie należy oczekiwać, że podobne eksperymenty zostaną wkrótce przeprowadzone na ludziach.", "...być może doczekamy się pierwszych takich zabiegów na ludziach, lecz na dzień dzisiejszy nikt nie planuje wykonywać tego typu badań."

Jak zwykle tytuł z d%py i wprowadzający w błąd.

Strony

Skomentuj