Zdjęcia satelitarne pokazują przyspieszone zapadanie się pokrywy lodowej Antarktyki

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Góry lodowe zrywają przybrzeżne lodowce Antarktydy szybciej niż natura jest w stanie odbudować pokrywę lodową, w tempie dwukrotnie wyższym niż poprzednie szacunki średniej utraty w ciągu ostatnich 25 lat, jak wykazała analiza zdjęć satelitarnych NASA. 

Pierwsze tego rodzaju badanie, prowadzone przez naukowców z NASA w Los Angeles Jet Propulsion Laboratory i opublikowane w czasopiśmie Nature, budzi obawy o to, jak szybko zmiany klimatyczne osłabiają pływające szelfy lodowe Antarktydy i przyspieszają globalny wzrost poziomu mórz.

 

Głównym wnioskiem z badań jest to, że straty netto lodu antarktycznego z lodowców przybrzeżnych do oceanu są prawie tak duże, jak ilość netto lodu, która jest tracona w wyniku przerzedzania się szelfów lodowych w wyniku ocieplania się mórz. Z powodu przerzedzenia i załamania łącznie masa pokrywy lodowej Antarktydy zmniejszyła się o 12 bilionów ton od 1997 roku, dwukrotnie więcej niż poprzednie szacunki.

 

Według głównego autora badania, Chada Greena, utrata netto pokrywy lodowej kontynentu w wyniku samego zapadnięcia się w ciągu ostatniego ćwierćwiecza wyniosła prawie 37 000 mil kwadratowych, co jest prawie równe powierzchni Szwajcarii. Antarktyka zapada się na obrzeżach, a gdy szelfy lodowe kurczą się i słabną, masywne lodowce kontynentu zwiększają tempo globalnego wzrostu poziomu mórz.

 

Antarktyda odpowiada za 88% potencjalnego wzrostu poziomu morza wśród wszystkich lądolodów. W ostatnich dziesięcioleciach ocieplenie oceanów doprowadziło do osłabienia szelfów od dołu. Według NASA straty wyniosły średnio 149 milionów ton rocznie w latach 2002-2020.

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika axell69

Szukałem ale nie znalazłem ,

Szukałem ale nie znalazłem , moze ktoś  jest w stanie mi pomóc , szukam  zdjęć satelitarnych  (mogą być też niesatelitarne )  na których widać   szbkość i ilość powstających  w Polsce  kościołów - bo coś czuję  że masa stopionych lodowców to pikuś  z masą  powstających  świątyń obłudy i  pedofilstwa . Ma coś ktoś ?? 

„Dopóki nie staną się świadomi, nigdy się nie zbuntują, a dopóki się nie zbuntują, nie mogą stać się świadomi”.
-George Orwell, 1984

Portret użytkownika Jack Ravenno

No i co z tego?

Po tym nazistowskim przedstawieniu niech lepiej amerykańscy "uceni" wyluzują, bo ich udział w infekcjonistycznym przedstawieniu przekreśla cały tzw. "dorobek" uconej myśli amerykańskiej. Krótko mówiąc - szli na chuj!

PS 23,4

Portret użytkownika 1wojtas

Żeby uściślić tekst - do

Żeby uściślić tekst - do badania używano techniki obrazowania radarowego. Rzeczywistych wielkoskalowych fotografii Antarktydy praktycznie nie ma. Ja znalazłem tylko jedno prawdopodobne zdjęcie, rzekomo zrobione przez sondę Gallileo w 1990. Cała reszta to na 100% obrazy generowane komputerowo. Proponuję przeszukać samemu Googla, coś w deseń "antarctica (seen) from space".

Portret użytkownika Trup

fukushima grzeje cały

fukushima grzeje cały ekosystem 24h na dobę wiosna lato jesień zima w dzień i noc i nie pyta się o zgodę rządzących i naukoFFFców...

stopione paliwo rozstapia lite skały żelazo i beton pod soba a takiego lodu by nie miała topić? Ludzie są tacy bezmyślni i durni że brak słów...

 1. S. Korea holds emergency meeting over Japan's Fukushima water release plans 2021.12.21
  S. Korea holds emergency meeting over Japan's Fukushima water release plans 2021.12.21

   

 2. G. Patric Flanagan - What the Fukushima (cała prawda - ważne) PL

  G. Patric Flanagan - What the Fukushima (cała prawda - ważne) PL

   

   

  Dr Piotr Bein - Fukushima - To jest ogromny zamach na życie + Jaśkowski + Caldicott
  Dr Piotr Bein - Fukushima - To jest ogromny zamach na życie + Jaśkowski + Caldicott

   

  Dr Helen Caldicott - Fukushima Nuclear Disaster PL
  Dr Helen Caldicott - Fukushima Nuclear Disaster PL

   

  Fukushima i 'chiński syndrom' 160 dzień (PRAWDZIWY KONIEC ŚWIATA!)
  Fukushima i 'chiński syndrom' 160 dzień (PRAWDZIWY KONIEC ŚWIATA!)

   

  Za chwile będzie to 11 lat nieustannych emisji super toksycznych i rakotwórczych na świat
  Za chwile będzie to 11 lat nieustannych emisji super toksycznych i rakotwórczych na świat

NoweFilmy i BacoLogia i corium.5v.pl

Portret użytkownika Q

Topiące się lodowce zasilą

Topiące się lodowce zasilą morza i oceany a nie grunty.. więc słodkiej wody na lądzie od tego nie przybędzie. Wodę w glebie trzeba zatrzymać a jak ma się to stać przy wycince drzew, betonowaniu wszystkiego dookoła i rosnącym poborze wody gruntowej wypijanej przez zwiększającą się wciąż populację ludzi ? Wydobywanie pokladów węgla i innych złoż dodatkowo osusza ziemię bo wodę się z kopalni wypompowuje, żeby szybów nie zalało.. Spór z Czechami o kopalnie Turów jest tu przykładem. A żeby deszcz uzupełnił zasoby wody gruntowej to musi on padać powoli ale przez długi czas bo z gwałtownej ulewy woda nie zdąży wsiąknąć a tylko spłynie. To tak jak z podlewaniem kwiatka w doniczce - gdy mu się wleje dużo wody na raz (bo ziemia wyschła) to ona przeleci na samo dno i wyleje się z podstawki (ziemia jej nie zatrzymała).. a gdy tą wodę będzie się powoli nakraplać to gleba wilgocią nasiąknie cała, zatrzyma ją i nic się nie przeleje. Kiedyś tak było, że deszcz padał tydzień, dwa a nawet cały miesiąc powolutku i było dobrze a dziś przyjdzie burza zleje wszystko w dwie godziny, potem dzień popada i potem znów "susza" przez dwa tygodnie albo i wiecej. Zmiany klimatu na tym właśnie polegają.

Portret użytkownika ​euklides

rosnącym poborze wody

rosnącym poborze wody gruntowej wypijanej przez zwiększającą się wciąż populację ludzi

To jest jakaś nowa legenda o dzbanku wawelskim który wypił całą Wisłę? Czy naprawdę jesteś tak głupi?

Strony

Skomentuj