Zdjęcia satelitarne pokazują olbrzymie zakwity planktonu na Morzu Północnym

Kategorie: 

Źródło: Landsat-8

Na Morzu Północnym doszło do ogromnego zakwitu fitoplanktonu. Z satelity widać wyraźnie inny kolor dużej części tafli wody. To właśnie plankton wirujący w prądach morskich Morza Północnego.

Powyższe zdjęcie zostało wykonane 12 czerwca bieżącego roku przez satelitę Landsat - 8. Widać na nim, w kolorze naturalnym, skutki wiosennego rozkwitu planktonu na wschód od Wysp Szetlandzkich. Kolejne zdjęcie widoczne poniżej to zdjęcie panoramiczne, wykonane dzień później przez satelitę "Aqua". Widzimy na nim zakwity planktonu odznaczające się wyraźnie w porównaniu do otaczającej wody.

Fitoplankton to mikroskopijne organizmy, które rosną w procesie fotosyntezy. Plankton produkuje tlen i służy jako ważne źródło pożywienia dla życia morskiego. Gdy słońce ogrzewa górne warstwy oceanu, gdzie żyją te organizmy,w wielu morzach i jeziorach na całym świecie dochodzi do ich dużego rozkwitu. Mikroorganizmy te znajdują się u podstawy łańcucha pokarmowego stanowiąc główne źródło pożywienia dla niektórych wielorybów, meduz i innych stworzeń morskich. Zdarza się też czasami, że kwitnienia są toksyczne i szkodliwe dla zwierząt, które się nimi żywią.

 

 

 

 

Ocena: 

Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj