Zdjęcia satelitarne NASA pokazały niszczycielską siłę pożarów na całym świecie

Kategorie: 

Źródło: NASA, pixabay.com

Zdjęcia satelitarne NASA pokazały jak zalesione obszary w Afryce, Ameryce Południowej, Rosji, Kanadzie i Azji Południowo-Wschodniej doświadczyły ogromnych pożarów w sierpniu tego roku. Klęska żywiołowa dotarła również do Europy.

Każdego roku lasy na prawie każdym kontynencie Ziemi płoną w rozległych pożarach, spowodowanych zarówno procesami naturalnymi, jak celowymi działaniami ludzi. Na przykład jednym z powodów występowania pożarów na Syberii trzy lata temu było wypalanie traw.

 

Podobna sytuacja ma miejsce w południowej części Afryki Środkowej, gdzie wciąż dominuje prymitywna hodowla, a rolnicy każdego roku wypalają duże obszary dżungli. Wzrost temperatury powietrza oraz pożary z innych powodów, w tym uderzeń piorunów, doprowadziły do ​​tego, że obszar zajęty ogniem znacznie się rozszerzył.

Najnowsze zdjęcia uzyskane przez satelitę Suomi pokazują, że w Afryce Równikowej szaleją tysiące pożarów, które nasycają powietrze cząstkami popiołu, aerozolami, tlenkiem węgla i innymi produktami spalania. To, według naukowców, znacząco pogarsza jakość powietrza w Afryce i negatywnie wpływa na życie tamtejszych rolników.

 

Podobna sytuacja panuje na tych samych szerokościach geograficznych Ameryki Południowej, gdzie ogromne obszary Amazonii i zachodniego wybrzeża kontynentu były trawione przez ogień. Pożary pojawiały się również w lasach USA i Kanady, a także na terytoriach Europy Wschodniej, Rosji, Australii i krajów Azji Południowo-Wschodniej.

W sumie, jak wynika z analizy danych zebranych przez NASA w ubiegłym tygodniu, na Ziemi szaleje obecnie ponad 30 000 pożarów lasów. Oczekiwana częstotliwość i zasięg pożarów wzrośnie w nadchodzących latach, szczególnie w Australii i Ameryce Północnej ze względu na fakt, że letnie temperatury stale rosną, a ilość opadów spada z powodu globalnego ocieplenia.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika Mojeimię44

U nas nie trzeba pożarów by

U nas nie trzeba pożarów by lasy znikały wystarczy spojrzeć z google earth map na Polskie a zwłaszcza na puszcze Białowieską by zobaczyć jak wygląda gospodarka rabunkowa. Jestem w szoku ile tego lasu wycięli. Przykro mi ale to są kolejni złodzieje i manipulatorzy. Spójrzcie poważnie dobrze wam radzę na to jak wyglądają polskie lasy dziś z google earth będziecie przerażeni. Nie zdawałem sobie sprawy, że ten proceder zaszedł aż tak daleko. Puszczy Białowieskiej to wycięli z 1/3. Inne lasy podobnie. To jest katastrofa. :*( Złodzieje.  

PILNE! Linkuj ciekawe artykuły znz u siebie na koncie społecznościowym. Zwiększaj zasięg. 

Skomentuj