Zdjęcia komety ISON z orbitera marsjańskiego MRO są raczej rozczarowujące

Kategorie: 

Jedna z klatek zdjęć z instrumentu HiRISE przedstawiająca kometę ISON z perspektywy orbity Marsa - foto: (NASA/JPL/University of Arizona)

Przed kilkoma dniami kometa C/2012 S1 ISON znajdowała się najblizej Marsa. Stanowiło to okazję do obserwacji za pomoca ziemskich urzdzeń znajdujących się na orbicie lub na powierzchni czerwonej planety. Jednoz  nich, Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) wykonał zdjęcia komety ISON za pomocą znajdującego się na jego pokładzie instrumentu HiRISE. To co udało się zarejestrować nie wygląda jednak zbyt imponująco.

 

Zdjęcia wykonano 29 września 2013 roku. MRO wykonał odpowiednie manewry i nakierował kamerę z High Resolution Imaging Science Experiment, która została zaprojektowana do obrazowania powierzchni planety Mars.

 

HiRISE skierowany w miejsce gdzie powinna być kometa ISON odebrał obraz małego punktu, który świecił relatywnie jasno, przynajmniej z jasnością gwiazdową. Koma tej komety nadal jest relatywnie niewielka, więc zdjęcia posłużą do obliczeń średnicy jej jądra.

Powyższe klatki pokazują fragment nieba o wielkości 256 x 256 pikseli. Odpowiada to dystansowi 13 milionów kilometrów. Nie są to jedyne zdjęcia jakie zostaną wykonane, bo HiRISE robił je jeszcze 1 i 2 października. Jednak jeszcze ich nie opublikowano, a te z 29 września są w formie wymagającej jeszcze przetworzenia i być może dlatego nie wydobyto odpowiedniej liczby szczegółów.

 

 

Wiadomość pochodzi z serwisu tylkoastronomia.pl

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterroKomentarze

Portret użytkownika AMRŚP

Taaak.. to takie małe

Taaak.. to takie małe gówienko, którego prawie nie widac przez teleskop...
 Kometa Halley'a to była kometa... Było ją widac gołym okiem.. A tu robią z mrówki słonia... w karafce... a całe hordy baranów p ostrzyzeniu patrzy w niebo...

Portret użytkownika Kostek

Dlaczego bucu wyzywasz ? Nie

Dlaczego bucu wyzywasz ? Nie ogarniasz astronomii i zwyczajnie cie ponosi. Będzie ci łyso jak zobaczysz na co stać polskich amatorów astronomii, bo jestem pewny że nie jeden z nich wykona zdjęcie tej komety, w tym na pewno i ja spróbuję. Kometa PanSTARR była słabo widoczna a zdjęć miłośników astronomii jest od groma, mnie także się udało zrobić super zdjęcie. Więc bucu, stul pysk.

So 1:14 BT "Bliski jest wielki dzień Pański, bliski i rychły on bardzo; głos dnia Pańskiego okrutny; wtedy z rozpaczy zakrzyknie i mocarz." 

Portret użytkownika weś

Ta wasza kometa poleciała w

Ta wasza kometa poleciała w całkiem innym kierunku, a po za tym prawda jest w tym że te obiekty same z siebie nie lecą do śłońca, tylko są ciągnięte albo pachane przez kogoś albo coś. Meteoryrty które spadają na ziemię też były pochniete w taki sposób aby na drodze ich lotu znalazła się Ziemia.

Portret użytkownika Dragon

Coraz więcej Anomali i

Coraz więcej Anomali i dziwnych zachowań u ludzi, chorób... Zabójstw, Ludzie odczuwają już jej wpływ, niestety.... Napisze jedno Jeśli to Początek Końca co uważam za możliwe, to Majowie Mogli się pomylić jak każdy się myli w datach... tyle w temacie, aczkolwiek sam inaczej się czuję od kilku miesięcy. Nie wiadomo co przyniesie następny dzień

Strony

Skomentuj