Zdecydowany wzrost aktywności meksykańskiego wulkanu Popocatepetl

Kategorie: 

źródło: dreamstime.com

W ciągu weekendu wzrósł poziom aktywności wulkanu Popocatepetl. Meksykańskie władze wprowadziły specjalną strefę buforową w obrębie 7 mil od żywiołu. Ten, znajdujący się zaledwie 60 kilometrów od stolicy Meksyku, wulkan zachowuje się ostatnio bardzo gwałtownie i rośnie ryzyko poważnej erupcji.

 

Sejsmologów niepokoi zwłaszcza duża aktywność sejsmiczna notowana w okolicy krateru. Towarzyszą temu spore emisje popiołu, które doskwierają mieszkańcom pobliskiego miasta Puebla. W trakcie weekendu widziano również lawę spływającą z krateru.

Władze meksykańskie nie bagatelizują zagrożenia i oprócz wydzielenia strefy zagrożenia na miejsce ściąga wojsko i policja. Służby mundurowe mogą być potrzebne podczas ewentualnej ewakuacji. Aby podołać temu wyzwaniu zbudowano specjalne strefy ewakuacji w okolicy Mexico i Puebla.

Popocatepetl jest aktywny od 1994 roku i prawie codziennie cos z niego wypływa, najczęściej gazy i popiół. Ostatnia faza aktywności jest jednak na tyle silna, że specjaliści nie wykluczają, że istnieje ryzyko erupcji na dużą skalę. W przeszłości zdarzało się, że wulkan w trakcie takich zdarzeń potrafił ciskać blokami skalnymi w zasięgu kilkudziesięciu kilometrów.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj