Zdaniem uczonych ludzie kierują się względem robotów "rasistowskimi" uprzedzeniami

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Nowe badanie, przeprowadzone przez Uniwersytetu Canterbury wskazuje na to, że ludzie wykazują rasistowskie uprzedzenia do czarnych robotów. Ma to być rzekomo kalką rasizmu skierowanego wobec czarnoskórych.

 

Badanie o nazwie "Roboty i Rasizm", przeprowadzone pod kierownictwem dr Christopha Bartnecka w Human Interface Laboratorium Technology, wykazało, że ludzie postrzegają roboty przypominające ludzi tak jakby miały rasę i traktują je odpowiednio do swoich uprzedzeń. Ustalono to pokazując ochotnikom sekwencje szybko zmieniających się zdjęć przedstawiających ludzi różnych ras i humanoidalne roboty w różnych kolorach. Mieli oni zaznaczyć poziom zagrożenia jaki odczuwają widząc te obrazy. Rezultaty są bardzo zaskakujące.

 

Bartneck skomentował wyniki sugerując, że winny jest antropomorfizm naszego mózgu, czyli skłonność do nadawania ludzkich cech przedmiotom. Prowadziło to do tego, że uczestnicy badania mniej zagrożenia widzieli w robotach koloru białego niż tych w ciemnych barwach.

Naukowcy twierdzą, że to nie zwykły efekt oparty o użycie jasnych i ciemnych kolorów robotów, ale ich zdaniem jest to po prostu rezultat powszechnych rasistowskich uprzedzeń wobec tak zwanych "afroamerykanów".

 

Trudno jednak traktować to jako jedyną możliwą interpretację rezultatów tego badania. Być może nie jest to kalka rasizmu zaaplikowana na humanoidalnych robotach, tylko właśnie kwestia skojarzeń na zasadzie noc i dzień. Stanowcze wykluczanie tego przez przeprowadzających badanie, może sugerować, że było ono prowadzone pod tezę.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Siusiumajtek2020

"Zdaniem uczonych" a zdanie

"Zdaniem uczonych" a zdanie uczonych mości panie uzależnione jest od tych którzy im płacą hajs na chlip.......tak na chłopski rozum, więc dla nas zwykłych ludzi owo zdanie uczonych warte jest mniej niż gówno w kiblu.

Portret użytkownika Kmieć

Jeszcze nie widziałem robota

Jeszcze nie widziałem robota podobnego do "eskimosa".
Ale może dmuchają na zimne, żeby nie pojawił jakiś nowy rodzaj antysyfiliizmu...
Dildo wie, co uny knują...
 

Hochsztapler Musk twierdzi, że niedługo będzie możliwość przeniesienia osobowiści/świadomości/duszy do pamięci komputera, a uny planują z wyprzedzeniem, nie?

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Skomentuj