Zdaniem naukowców planeta Ziemia jest czymś w rodzaju żywego organizmu

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Czy nasza planeta, może wykazywać oznaki niezależnego, inteligentnego bytu? Takie pytanie postawili sobie badacze pod przewodnictwem Adama Franka z University of Rochester w USA. Ich nowa praca naukowa analizuje rolę kolektywnej „planetarnej” inteligencji w długoterminowej ewolucji Ziemi i cywilizacji ludzkiej.


Badanie zostało opublikowane w  czasopiśmie International Journal of Astrobiology. Naukowcy, zaproponowali w nim rozważenie ewolucji Ziemi jako sekwencji czterech etapów. 

  • Etap 1 (Niedojrzała Biosfera) - Charakterystyczna dla bardzo wczesnej Ziemi, miliardy lat temu, przed rozwojem cywilizacji technologicznej, kiedy na planecie były obecne drobnoustroje, ale rośliny jeszcze się nie wykształciły. Życie nie mogło w tym okresie wpływać na atmosferę, hydrosferę i inne układy planetarne.
  • Etap 2 (Dojrzała biosfera) - Ziemia w okresie od 2,5 miliarda lat temu do 540 milionów lat temu. Ten okres charakteryzowało powstawanie stabilnych kontynentów, pojawianie się roślinności i fotosyntezy, akumulacja tlenu w atmosferze i tworzenie warstwy ozonowej.
  • Etap 3 (Niedojrzała technosfera) - Współczesna Ziemia z połączonymi systemami transportu, komunikacji, technologii, elektryczności i komputerów. Technosfera pozostaje niedojrzała, ponieważ nie jest w stanie się utrzymać. Energia zużywana przez cywilizację jest więc skoncentrowana w źródłach nieodnawialnych, których wysychanie może oznaczać jej śmierć.
  • Etap 4 (dojrzała technosfera) – do tego powinna dążyć Ziemia w przyszłości. Systemy technologiczne w tym przypadku całkowicie pokrywają całą planetę. Ten etap będzie charakteryzować globalne gromadzenie energii w formach takich jak energia słoneczna, które nie szkodzą biosferze. Dojrzała technosfera pozwala na rozsądne współistnienie technosfery i biosfery.

Jest to uczciwy i całkiem optymistyczny obraz rozwoju rasy ludzkiej. Można powiedzieć, że jest to niejako skala pośrednia do słynnej skali Kardaszewa. Powstała ona w 1964 roku, za sprawą rosyjskiego astrofizyka, Mikołaja Kardaszewa. Według jej założeń poziom rozwoju obcej cywilizacji zależy od tego ile energii jest w stanie zużyć. Określa to jednocześnie jej rozprzestrzenianie we wszechświecie.

 

Według Kardaszewa zdolność pozyskania energii i kroczący wraz z tym postęp technologiczny, są ze sobą nieodłącznie związane. Jest to jednak skala wykładnicza co przejawia się tym, że ludzkość zajmuje na niej pozycję cywilizacji typu 0.

Koncepcja badaczy z University of Rochester, przedstawia interesujący obraz naszej planety, jako stale rozwijającego się bytu, który jest kształtowany przez żyjące na nim istoty. Mowa tu nie tylko o ludziach ale i chociażby roślinach, które „wynalazły” fotosyntezę, aby poprawić swoje własne przetrwanie i zmienił całą naszą planetę.

 

Chociaż nie wiemy jeszcze konkretnie, w jaki sposób może przejawiać się inteligencja Ziemi, naukowcy uważają, że dojrzała technosfera obejmie integrację systemów technologicznych z Ziemią. Ta nowa wizja, może pomóc w poszukiwaniu pozaziemskiego życia, ponieważ etapy ewolucji napędzane przez inteligencję planetarną mogą być cechą każdej planety w galaktyce, która rozwija życie i zrównoważoną cywilizację technologiczną.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika euklide⁣s

I żadnemu matołkowi nie

I żadnemu matołkowi nie przyszło do głowy, że człowiek powstał po to by wydobyć i spalić paliwa kopalne przywracając bilans CO2, którego ciągły spadaek i w następstwie niedobór groził całkowitym unicestwieniem roślin C3 i C4?

Portret użytkownika Owszem

Bóg Kreator, Jezus Chrystu

Bóg Kreator, Jezus Chrystu miłosierny i sprawiedliwy, który po mojej śmierci pokaże mi, jakie krzywdy wyrządziłem innym, a jakie wyrządzono mi, za całe zło będę musiał odcierpieć, a za dobro, spodziewam się, otrzymam na koniec wieczne szczęście. To sprawia, że znajduję sens w tym naszym świecie i naszym życiu na nim.

 

 

„Dopóki nie staną się świadomi, nigdy się nie zbuntują, a dopóki się nie zbuntują, nie mogą stać się świadomi”.
-George Orwell, 1984

Portret użytkownika Sio

Ziemia to świadome bóstwo -

Ziemia to świadome bóstwo - bez niej nie byłoby człowieka. Ona potrzebuje ludzi,ale nie takich, którzy niszczą środowisko i stwarzają wojny.
Bóg szanuje ją a yehowa to diabeł, który nakazał ziemię czynić poddaną i wszystko co na niej istnieje. To religia oraz chciwość niszczą ziemię.

Portret użytkownika Q

O ile istoty niżej stojące na

O ile istoty niżej stojące na drabinie ewolucji faktycznie przekształcają planetę w miejsce bardziej przyjazne istotom wyższym , to te bedące najwyżej czyli człowiek już jej nie rozwijają lecz ją wyłącznie eksploatują. Natomiast miarą postępu cywilizacyjnego jest zmniejszanie (!) zużycia surowców naturalnych i mineralnych oraz energii a nie na odwrót.

A tak może wyglądać z technizowana ziemia (etap 4) - tego chcą ? Stream Borg Sphere by Alom | Listen online for free on SoundCloud

Powinniśmy dążyć do pełnej symbiozy między naszym ludzkim światem a tym dzikim naturalnym poprzez ograniczanie naszego niszczącego wpływu na środowisko naturalne , bo tylko tak "system" się nie zawali . Rzecz nie w tym by zewsząt otaczać się technologią lecz by uczynić ją prawie niezauważalną "działającą w ukryciu" by ułatwiać nam życie a nie je komplilkować tym co niepotrzebne. 

Portret użytkownika ​euklides

Przede wszytstkim po co

Przede wszytstkim po co planecie zupełnie zbędne jednostki z sektora budżetowego? Jedzą, piją i kompletnie nic nie wytwarzają. Planeta potrzebuje ludzi produktywnych, kreatywnych, takich którzy potrafią wydobywać paliwa kopalne, rozumieją bilans CO2 i ekosystemy.

Portret użytkownika oswiecony77

zyjemy w Bogu Wszechswiat to

zyjemy w Bogu Wszechswiat to wielki organizm W centrum uniwersum jest wielkie Zrodlo PS wczoraj w przemyslu na stacji pkp duzo sie dzialo Wszystkie telewizje dostaly co musialy za swe klamstwa Ludzie sa zjednoczeni a ukrainki piekne Wozilem ukraincow za darmo na granice Chca walczyc Putin to nie putin prawdziwego juz dawno nie ma To gadzia istota

Psalm 18.29  „Ty zaiste zapalasz pochodnię moją; Pan, Bóg mój, oświeca ciemności moje

Skomentuj