Zdaniem naukowców burze słoneczne zabijają wieloryby

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Naukowcy z Duke University w Stanach Zjednoczonych znaleźli dowody, że duża śmiertelność wielorybów z gatunku Eschrichtius robustus, znanych też jako wal szary lub pływacz szary, zależy od aktywności słonecznej. Eksperci sądzą, że burze magnetyczne w jakiś sposób dezorientują te ssaki morskie

 

Eksperci przeanalizowali dane o wypłynięciach wielorybów na plaże lub mielizny. Pod uwagę wzięto wszystkie znane przypadki od 1985 do 2018. Okazało się, że większość ssaków wypływa na plaże w momencie, gdy Słońce ma wiele plam i często dochodzi do koronalnych wyrzutów masy i rozbłysków. Jednocześnie, jak wiemy, jest burza słoneczna. Potwierdzono, że podczas burz magnetycznych ilość zgonów wielorybów wzrasta nawet pięciokrotnie.

 

Wieloryby szare migrują od marca do czerwca z wód mórz Czukockiego i Beringa, w poszukiwaniu pożywienia i różnorodności biologicznej. Od listopada, wieloryby powracają w okolice wybrzeży Meksyku. Naukowcy nie wykluczają, że w wyborze kierunku ruchu wielorybów decydującą rolę odgrywa pole magnetyczne Ziemi.

Według autorów badania, zakłócenie pola magnetycznego prowadzą do tego, że wieloryby popełniają „błędy nawigacyjne”, co w konsekwencji prowadzi do śmierci tych zwierząt. Autorzy planują kontynuować badanie tego zjawiska aby dowiedzieć się więcej o reakcjach wielorybów na zmienność ziemskiego pola magnetycznych.


 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika dziadek ze wsii

Admin, napisz o tym jak Greta

Admin, napisz o tym jak Greta szarpała się z płotem w Bełchatowie. 

Polinowców atakują z każdej strony. Putin USA+447 Izrael, Komisja Europejska, a teraz poszczuli polaków Gretą. Jak nic, kolejne rozbiory na horyzoncie! 

Portret użytkownika Gayka

Dobrze, że to burze

Dobrze, że to burze magnetyczne na Słońcu a nie podwodne sonary, różne HARPy i inne ludzkie wynalazki. To tylko głupie Słońce. Tak zawyrokowali nałukofcy i sprawa rozwiązana...

Portret użytkownika Szczery

Wdłg mnie to wymieranie tych

Wdłg mnie to wymieranie tych zwierząt to używanie sonarów mikrofal i ch...

Wie czego i dlaczego?przeZ łodzie podwodne.Coś na podobieństwo  samochodów których jest coraz więcej więc trzeba przejść na opalanie gazem bo węgiel zatruwa i zwierzęta hodowlane,przez pierdy które wydzielają,ale broń Boże masowa komunikacja oparta na spalaniu ropy.Ona jest przecież proekologiczna ,wystarczy katalizator...:)

Portret użytkownika KarolP.

Kolejna mądrośc etapu

Kolejna mądrośc etapu Schełomowa [pseudo Putin przybrany dla lemingów]: "Rosja winna się wzorować w swej polityce historycznej na Izraelu". Nic dodać nic ująć. Zasłona opadła. Żydobolszewia wszelkiej maści pluje otwarcie na Polskę jednym głosem. Tymczasem na ZnZ istny wysyp "niezwykle interesujących tematów", aby tylko lemingi tonęły w szumie informacyjnym.

Strony

Skomentuj