Zdaniem ekspertów zanieczyszczone powietrze odpowiada za 135 milionów ofiar

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi

Zanieczyszczenie powietrza to cichy zabójca, który pochłonął już miliony istnień ludzkich na całym świecie. Najnowsze badania naukowców z Uniwersytetu Nanyang w Singapurze wskazują, że w latach 1980-2020 aż 135 milionów ludzi zmarło przedwcześnie z powodu skażenia środowiska. To alarmujące dane, które powinny pobudzić nas do natychmiastowego działania.

 

 

Głównym winowajcą okazał się drobny pył zawieszony PM 2,5, powstający w wyniku działalności przemysłowej, transportu oraz naturalnych zjawisk. Te mikroskopijne cząsteczki, o wielkości zaledwie 2,5 mikrona, mają zdolność przenikania do układu krążenia, co prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Naukowcy łączą je z udarem, chorobami serca i płuc oraz nowotworami.

 

Najbardziej dotkniętym regionem okazała się Azja, gdzie w ciągu 40 lat doszło do ponad 98 milionów przedwczesnych zgonów spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza. Szczególnie cierpieli mieszkańcy Bangladeszu, Indii, Indonezji, Chin, Pakistanu i Japonii. Badania wykazały również, że zmiany klimatyczne mogą mieć dodatkowy negatywny wpływ na jakość powietrza, potęgując ten tragiczny bilans.

 

Dane Światowej Organizacji Zdrowia są jeszcze bardziej alarmujące - według nich 6,7 miliona przedwczesnych zgonów rocznie można przypisać połączonym skutkom zanieczyszczenia powietrza wewnętrznego i zewnętrznego. Europejska Agencja Środowiska podaje, że tylko w 2021 roku zanieczyszczenie cząstkami PM 2,5 miało poważny wpływ na zdrowie około 253 tys. osób, doprowadzając do ich śmierci.

 

Te statystyki to nie tylko suche liczby, ale tragiczne historie milionów rodzin, które straciły bliskich. Zanieczyszczenie powietrza to cichy zabójca, który odbiera ludziom lata życia, pozostawiając ból i smutek. Czas najwyższy, aby podjąć zdecydowane kroki, aby chronić nasze środowisko i zdrowie.

 

Rządy, przemysł i społeczeństwo muszą zjednoczyć siły, aby ograniczyć emisje zanieczyszczeń, inwestować w czyste technologie i edukować obywateli. Tylko wspólne, skoordynowane działania mogą powstrzymać tę globalną tragedię i zapewnić nam wszystkim czyste, bezpieczne powietrze do oddychania.

 

Czas na zmianę jest teraz. Nie możemy dłużej ignorować tego problemu, który kosztuje miliony istnień ludzkich. Musimy działać, zanim będzie za późno. Nasza przyszłość i zdrowie przyszłych pokoleń zależą od tego, czy podejmiemy wyzwanie i zwyciężymy w walce o czyste powietrze.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika r.abin

W latach 70 u.w.

W latach 70 u.w. przeprowadzono badania - pojemności płuc Polaków. Największą, mieli mieszkańczy - Górnego Śląska. Naukowcy, zaraz stworzyli wniosek, że to jest - uruchomienie ratunkowych rezerw organizmu*. Na pylicę - umiera się - wczesniej, ale na raka płuc - (od nadmiaru alergicznych pyłków) - jeszcze wczesniej. Najbardziej rakotwórcze, są  (dla naszych płuc) - ciała pochodzenia biologicznego. mikrowłókna plastików i SO2, najmniej skracają nam życie..
*- nie przyszło im do głowy, że siarka (w niewielkiej ilości) działa bakteriostatycznie (np mydło siarkowe ph 5,5 i DMSO). W zakwaszonym środowisku, zmniejsza się też wydzielanie CO2 - z gleby 

Portret użytkownika syriues

Chanukowi biznesmeni ciąg

Chanukowi biznesmeni ciąg dalszy wraz z rzymskimi starożytnymi rodzinami mordują nas i zniewalaja od dawna .

My zyjemy w strachu,podam wam przykład 

Czlowiek sie uczy czegokolwiek by sprawdzić czy mu się to podoba,takie sanoistnienie,samostanowienie o sobie.a tu w okol ciebie regulacje, prawa,obowiązki.wiekszosc z nich po to by napychać mordercom kieszenie.np taka firma ubezpieczeń poprostu najbardziej znana pomagała nazistom o dostawała w zamian złote zęby, ciuchy ,sztućce i obrączki od zrabowanych i zamordowanych Polaków,i innych.

Taka ma być nasza rzeczywistość, by się tym nie przejmować i akceptować?Moze mam się u nich ubezpieczyć?

Nie moja to droga.

Także czy to elektryczne samochody,czy jakieś nowsze wymogi.mam je w dupie i nie będę napychać mordercom kieszeni.

Portret użytkownika ARTUR

Kto zabił najwięcej ludzi na

Kto zabił najwięcej ludzi na świecie ? Rodzina Du Pont , największy producent " żywności " i chemii spożywczej , założyciel sekty Świadkowie Jechowy . Chemia spożywcza jest największym zagrożeniem gdyż nie tylko niszczy organizmy ludzi i zwierząt od wewnątrz ale zanieczyszcza powietrze , wodę i rośliny podobnie do przemysłu zbrojeniowego .

Skomentuj